Травна система: головоногих молюсків
Головоногі молюски відносяться до нечисленної групи високоорганізованих тварин, які відрізняються від інших видів молюсків більш складною поведінкою і будовою.
Представники головоногих: кальмари, каракатиці, восьминоги.
Травна система та травлення у головоногих
На передньому кінці тіла знаходиться рот, який оточений кільцем щупалець. Він переходить в м’язисту глотку, озброєну роговими могутніми щелепами. В її задній частині розташована радула. Також в глотку відкриваються протоки слинних залоз (1-2 пари). Секрет слини містить травні гідролітичні ферменти, які сприяють розщепленню білків і полісахаридів. Задня пара слинних залоз виділяє отруйні речовини.
Довгий стравохід часто утворює зоб, спеціальне розширення. Він переходить в мішкоподібний, м’язистий шлунок. Він характеризується тим, що має сліпий великий придаток, в який впадають протоки печінки. Від шлунка тварини бере початок ентодермічна тонка кишка. Вона робить петлю і направляється вперед, переходячи в пряму кишку. Задня або пряма кишка закінчується анальним отвором в мантійній порожнині. Перед анальним отвором в пряму кишку впадає протока чорнильного мішка. Вона являє собою залозу грушоподібної форми, яка виділяє чорнильну рідину, яка після викиду з анального отвору створює у воді темну хмару. Таким чином, чорнильна залоза виконує захисну функцію: вона допомагає тварині сховатися від ворога.