Хто відкрив фотосинтез?

Ботаніка

Хто відкрив фотосинтез та хто його вивчав Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Хто відкрив фотосинтез?

Процес фотосинтезу є найголовнішим процесом на Землі, що дає для всього живого їжу. Фотосинтез відбувається в денний, світловий час і тільки в зелених частинах рослини.

Історія відкриття фотосинтезу

Початком експериментальних робіт у галузі послужили досліди англ. хіміка Дж. Прістлі з рослинами під скляним ковпаком із свічкою. Так був відкритий кисень. Голландський лікар Я. Інгенхауз виявив, що рослини виділяють кисень лише на світлі, а у темноті – поглинають, як тварини при диханні.

В 1782 р. швейцарський дослідник Ж. Сенеб’є встановив, що на світлі рослини також поглинають СО2. Це підтвердив швейцарський вчений Т. Соссюр, який кількісним аналізом довів, що поглинається стільки СО2 скільки виділяється О2. Але наростання сухої маси рослини значно перевищувала кількість поглинутого СО2 і мінеральних  речовин. Соссюр зробив висновок, що органічна маса утворюється ще й за рахунок води. В 1865 р.  німецький фізіолог рослин Ю. Сакс продемонстрував, що на світлі у листках утворюється крохмаль і що він знаходиться у хлоропластах.

Видатний фізіолог рослин К. А. Тімірязєв у своїй докторській дисертації “Про засвоєння світла рослинами” (1875) показав, що інтенсивність асиміляції СО2 максимальна при освітленні рослини червоним світлом (яке найбільше поглинається хлорофілом). Що хлорофіл служить оптичним сенсибілізатором (збільшує чутливість до світла) і бере безпосередньо участь у процесі ф/с. Тімірязєв сформулював також ідею про космічну роль рослин: ф/с — єдиний процес, з допомогою якого космічна сонячна Е уловлюється й залишається на Землі. У хлоропласті промениста Е сонця перетворюється у хім. Е вуглеводів. Крохмаль, клейковина, клітковина та інші  сполуки, консервуючи сонячну Е, служать нам їжею і дають Е для всіх процесів життєдіяльності.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, хто вивчав процес фотосинтезу.

Оцініть статтю
Додати коментар