Як утворюється туман? Для дітей це особливо цікаве запитання, адже вони все хочуть знати.
Як утворюється туман?
Туман – це дрібні крапельки води або кристали льоду, які скупчуються в вигляді хмари над поверхнею землі і зменшують видимість. Це поширене атмосферне явище, яке зустрічається практично у всіх частинах світу і в будь-який час року.
Туман також вважається однією з різновидів хмар, оскільки має з ними подібні характеристики. На утворення туману впливає сукупність різних факторів, таких як водні об’єкти, вітер, рельєф, температура і вологість повітря.
Утворення туману
Туман утворюється, коли різниця між температурою повітря і точкою роси становить менше 2,5 ° C, тобто температура, нижче якої краплі води починають конденсуватися і утворювати росу. Коли водяна пара конденсується, то перетворюється на крихітні крапельки води, які летять в повітрі. Водяна пара накопичується в атмосфері з різних причин, включаючи випаровування води, транспірацію з листя рослин і рух повітряних мас над теплими водоймами.
Коли і де з’являється туман? Туман зазвичай утворюється при високій вологості повітря. Однак він не буде утворюватися при відносній вологості 100%, коли повітря не здатне утримувати будь-яку додаткову вологу. Якщо повітря досягає відносної вологості 100%, то крихітні краплі води починають об’єднуватися, утворюючи більші. У таких випадках виникають дощ або мряка. Туман розрізняється по товщині і щільності від висоти кордону інверсії, яка є точкою, де температура повітря починає знижуватися.
Види туманів
Різні види туману класифікуються залежно від факторів утворення і поділяються на тумани охолодження і випаровування. У свою чергу тумани охолодження включають:
-Радіаційний туман утворюється через охолодження поверхні Землі після заходу Сонця. Тому радіаційний туман виникає вночі і розчиняється незабаром після світанку.
-Адвекціонний туман з’являється, коли в процесі адвекції повітряна несуча волога проходить по холодних поверхнях. Цей тип туману зазвичай виникає над морем.
До інших видів туману відносяться паровий, крижаний, морський, фронтальний, сухий та ін.
Вплив туману
Оскільки туман утворюється в повітрі, він сильно погіршує видимість і може вплинути на певні види діяльності людини, особливо на транспорт. Краплі в тумані розрізняються по концентрації, що може привести до часткової або нульової видимості. Авіаційна галузь особливо схильна до впливу туману, так як обмежена видимість може зробити політ небезпечним, особливо при зльоті та посадці. Через сильний туман літаки залишаються в аеропортах, що незручно не тільки для мандрівників, але й перешкоджає своєчасній доставці вантажів. Щорічно відбуваються численні автомобільні аварії, які є результатом небезпечних дорожніх умов, викликаних туманом.