Процес утворення хмар в атмосфері – це частина кругообігу води в природі. Нижче розглянемо як утворюються хмари та які вони бувають?
Як утворюються хмари?
Хмара – це не що інше, як пар, тобто скупчення мільйонів кристалів льоду або води, які плавають в повітрі.
Хмари складаються з мільйонів дрібних крапель води або при дуже низькій температурі, з кристалів льоду. Ці крихітні крапельки води або льоду знаходяться в повітрі у вигляді хмар.
Зазвичай, хмари утворюються, коли вологе повітря охолоджується до температури насичення, відтак відбувається утворення крапель води (конденсація) або кристаликів льоду (сублімація).
Вода для випаровування, яка знаходиться в морях і океанах, нагрівається сонячними променями і, з’являється велика кількість пари, яка, природно, йде вгору. Цей процес називається випаровуванням. Коли пара піднімається, вона остигає і знову перетворюється у воду або лід. Це явище, називають конвекцією.
Хмара може утворитися, коли пар перетворюється в рідину, тобто коли вологе повітря охолоджується і конденсується на дрібні тверді частинки.
Утворення хмар залежить від декількох різних процесів. За правильних умов повітря дає Землі вологість у вигляді опадів, що падають на поверхню: дощ, сніг або град, роса. Поверхневі води, річки і струмки переносять цю воду в моря і океани, і весь цикл, який називають кругообігом води в природі, починається знову.
Також хмари виникають в результаті змішування атмосферних фронтів. Це відбувається, коли теплий фронт зустрічає холод на своєму шляху. Він починає підніматися, остигає, і утворюються хмари.
Утворення опадів відбувається внаслідок збільшення крапель води в атмосфері до таких розмірів, що вони починають випадати з хмар у вигляді дощу та інших опадів. Дощ зазвичай іде з «теплих» хмар, тобто з хмар із температурою, вищою за точку замерзання.
Види хмар
У зв’язку з тим, що всі хмари знаходяться між рівнем моря і землею, види хмар були класифіковані за висотою їх розташування:
- хмари верхнього ярусу складаються з кристалів льоду, що виникають при найнижчих температурах. Вони мають форму тонких білих хмаринок, які пропускають сонячне світло. Вони розташовуються в помірних широтах вище 5 км, у полярних — вище 3 км, у тропічних — вище 6 км.
- хмари середнього ярусу — звичайно зустрічаються на висотах 2-7 км для помірних широт, 2-4 км — для полярних і 2-8 км — для тропічних. Ці хмари звичайно мають зовнішній вигляд гір, куполів або веж. Вони складаються з крапель води, але при дуже низьких температурах в них можуть утворюватися кристали льоду.
- хмари нижнього ярусу — переважно складаються з крапельок води, бо вони знаходяться на висотах нижче 2 км. Але, коли температура досить низька, ці хмари можуть також містити частки льоду і сніг.