Яку роль кроти відіграють у природі?

Зоологія

Значення кротів у природі та для людини досить велике, хоча ми й звикли недооцінювати цих тварин та навіть вважати їх шкідливими.

Яку роль кроти відіграють у природі?

За рік кожен кріт виносить на поверхню центнери землі, збагаченої кальцієм, магнієм і іншими елементами живлення рослин. Ці елементи корисні для рослин.

Глинистий грунт, поритий кротами, краще зволожується і дихає, в ньому не затримується вода: надлишок вологи відходить в більш низькі грунтові горизонти.

Кроти належать до винищувачів шкідливих комах і можуть регулювати масове розмноження деяких видів. Відомий випадок, коли, після вилову кротів в одному з чеських парків, там з’явився хрущ в такій кількості, що екологи були змушені знову поселити там кротів.

Тому поява кротів в лісових посадках – принесе більше користі ніж шкоди.

Але все-таки в саду (на городі) кріт більш шкідливий, ніж корисний. Прориваючи свої ходи і влаштовуючи сховища, він пошкоджує коріння плодових дерев і ягідних кущів, тим самим порушуючи нормальне живлення рослин і часто викликаючи навіть їх загибель. Шкодять кроти багатьом культурам, але особливо кроти негативно впливають на посадки суниці, обліпихи, огірків.

Також негативна раль крота для природи, полягає в тому, що він знищує корисних для грунту дощових черв’яків і жаб, що поїдають масу шкідливих комах.

Діяльність крота завдає великої шкоди газонам і лугам. По виритим ходам крота пересуваються водяні полівки (щури), які з’їдають нерідко цілі гряди моркви, картоплі, цибулі. Полівки і самі здатні наробити нір під пасмами і поласувати коренеплодами.

З XIX в. міцні, оксамитові кротові шкурки добувалися в великих кількостях. В даний час з економічних причин кріт промислового значення майже не має.

Оцініть статтю
Додати коментар