Іван Сірко: риси характеру

іван сірко цікаві факти Історія

Риси характеру Івана Сірка та його особисті якості залежали від того де і в яких умовах жив, зростав, виховувався Іван Сірко. Іван Сірко: коротка інформація може бути доповнена цікавими фактами.

Іван Сірко: риси характеру

 Іван Сірко – кошовий отаман Запорізької Січі (з 1660 р.), виграв у 65 битвах проти турків і татар. За період перебування на посаді отамана брав участь у 244 битвах.

Сьогодні точно не відомо де народився Іван Сірко і коли. За переказами він походить з козацького роду. Якщо це дійсно так, то з дитинства він вивчав життя козаків та навчався військовій майстерності.

Вперше Іван Сірко згадується у 1646 році у битві під Дюнкерком, де вони разом з Богданом Хмельницьким воювали на боці французів і перемогли іспанців. Через декілька років  (у 1660р.) Івана Сірка обирають отаманом Війська Запорозького реєстрового.

Про часи головування Сірка розповідають історичні джерела : «Реляція», написана Альбертом і Далі Вілінами, послами Венецької республіки, що описували той час, так : «По зовнішньому вигляді і манірами козаки видаються простими, але вони не простаки. Про це можна судити по їх розмовах і способі правління…».

Протягом усього життя Іван Сірко(як і всі запорожці) прагнув волі і свободи, через це і не підтримував політику Івана Виговського (1657-1659) і Петра Дорошенка, а саме об’єднання Гетьманщини. У 1658 році Іван Сірко був проти Гадяцького договору, за яким припинялася війна між Річчю Посполитою і Гетьманщиною, і отримувалися рівні права обох держав. Але Іван Сірко не підтримав цю ідею І.Виговського через свою недалекоглядність. У більшості битв Іван Сірко воював з Османською імперією.

Турки називали Сірко Урус-шайтаном, тобто «російським чортом», а туркені-матері лякали своїх дітей його ім’ям. Сірко завжди стояв і ратував за православну віру. Також відомо, що отаман відрізнявся великодушністю і безкорисливістю, чесністю, ніколи не переслідував слабкого ворога, а після війни майже ніколи не брав собі військової здобичі.

Іван Сірко представляв собою тип справжнього запорожця. Він був відважний, хоробрий, пристрасний; за спогадами польських послів «був непитущим, що для козака була велика рідкість».

Автор: Ira Garkava

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Назар Павлюк

  Круто

  Відповіcти
 2. Марина

  ви пишите інтересні історії

  Відповіcти
 3. віка

  ви цікаво пишите

  Відповіcти