“Кассандра” Леся Українка аналіз (паспорт твору)

кассандра леся українка аналіз твору Аналіз твору

“Кассандра” Леся Українка аналіз допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, сюжет та композиція твору. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.

“Кассандра” аналіз (паспорт твору)

АвторЛеся Українка

Рік написання – 1908. (Над поемою Леся Українка працювала 7 років, з 1901 по 1907 рік)

За жанром “Кассандра”драматична поема.

Тема – оповідь про троянську царівну, яка бачила майбутнє

Ідея – “Царівна ти – і завжди нею будеш”

Напрям – неоромантизм

Події відбуваються в Трої, в місті Іліон. За основу сюжету “Кассандри” взято давньогрецький міф.

Головні герої

  • Кассандра – головна героїня, дочка троянського царя, жриця Аполлона. Кассандра пророкує загибель Трої, загибель усього лідійського війська, вбивство Агамемнона.
  • Поліксена — її сестра, молода дівчина.  Поліксена утримує Кассандру від стрибка з муру.
  • Деїфоб — її найстарший брат, ватаг військовий.
  • Гелен – один із братів Кассандри, віщун і жрець. Він умовив троянців прийняти в дарунок від ахейців дерев’яного коня.  Він є носієм прагматичних поглядів і врешті-решт стає зрадником Батьківщини, перейшовши на службу до ворогів. Його характеризує цитата: “Бо меч і спис мала для мене зброя,бо людські душі — от моє знаряддя, крилате слово — от моя стріла,люд проти люду — от мій поєдинок!Усім тим правлю я, фрігійський розум.”
  • Пріам – батько Кассандри
  • Агамемнон – царь, який взяв у полон Кассандру. Клітемнестра та Егіст були у змові проти аргоського царя Агамемнона.
  • Ономай – лідійський цар, який згоден дати Трої військову допомогу, якщо Кассандра погодиться стати його дружиною. Намагаючись протистояти здійсненню власних пророцтв щодо трагічної долі Трої, Кассандра погоджується на шлюб з Ономаєм.
  • Долон — молодий троянець, колишній наречений Кассандри. Кассандра приймала дарунки від нього, щоб “мати спогад про хвилини щастя”. “…хутко зійде місяць,освітить поле. Мій … на полі такий самотній, наче кипарис на роздоріжжі.. він такий хисткий, він молоденький, ніжний – не до зброї,до ліри, до кітари він удався,до весняних пісень…”
  • Гелена –   жінка спартанського царя Менелая, що втекла з Парісом у Трою. Гелену Кассандра називає сестрою смерті. “сидить на низькім різьбленім стільці і пряде пурпурну вовну на золотій кужілці; пишно вбрана, на поясі висить кругле срібне свічадо”. Її викрав Паріс.
  • Сінон – грає на флейті.
  • Паріс – наймолодший брат Кассандри. Став причиною початку низки трагічних подій, які призвели до загибелі Трої. “… молодик вродливий з веселим серцем на чужину плив, не посланцем народу велемудрим, не збройним вояком і не купцем; шличок пастуший легкодумне чоло не зброїв, а красив.”
  • Андромаха — жінка Гектора, брата Кассандри.

Сюжет твору “Кассандра”

Новаторський підхід у побудові драми Лесею Українкою полягає у поєднанні сцен з асоціативними зв’язками.

Сюжет драми взятий з давньогрецької міфології. В основу сюжету драми поетеса поклала античні перекази про Троянську війну і найвродливішу доньку Пріама й Гекуби – Кассандру. Закоханий Аполлон обдарував її пророчим даром, але вона зреклася кохання. Тоді Аполлон покарав Кассандру, зробив так, що її віщуванням навіть найочевиднішим ніхто не вірив. З неї навіть насміхалися… Коли Троя була в облозі, Кассандра передбачила загибель міста. Вона застерігає людей, що в дерев’яному коні греків прихована небезпека, але засліплені троянці не слухають її, звуть безумною. Намагаючись протистояти здійсненню власних пророцтв щодо трагічної долі Трої, Кассандра погоджується на шлюб з Ономаєм.

Трагедія Кассандри у тому, що її зброя – слово – не працює.

Коли греки підступом здобули місто, Кассандра при розподілі здобичі дісталася арагоському цареві Агамемнону і разом з ним загинула в Мікенах від руки Клітемнестри і Егіста.

У передсмертну мить пророчиця Касандра уперше стає спокійною.

“Кассандра” композиція

Драматична поема “Кассандра” складається з 8 сценічних картин та епілогу.

  • Зав’язка: заручини Поліксени з Ахіллесом. Пророцтво Касандри щодо майбутнього своєї сестри.
  • Розвиток подій:– загибель Патрокла, друга Ахіллеса, в бою Гектором;- бій Гектора з Ахіллесом, перемога останнього;- розмова Кассандри з Долоном. Пророцтво Кассандри, загибель Долона;- заручини Кассандри з Ономаєм, виступ лідійців проти греків, розгром греками війська Ономая;- конфлікт Кассандри і Гелени;- припинення воєнних дій;- допит полоненого грека Сінона;
  • Кульмінація: розмова Кассандри з Сіноном. Відмова Касандри вити грека.
  • Розв’язка: вхід греків в Трою, загибель міста, полон дочок Пріама.
  • Епілог: Кассандра в Елладі. Смерть головної героїні.

Характеристика образу Кассандри

Головна героїня драми – Кассандра. Кассандра — чесна, благородна людина, любляча донька і сестра, палка патріотка. Вона нащадок Прометея і не хоче коритися богам, рабам Долі (“я рабинею рабів не хочу бути”, протестує проти рабської покори у будь-якому вияві.) Віщунка всім серцем бажає добра співвітчизникам, родині, Батьківщині, але її дар не прислужився рідній землі, не зробив її щасливою. Помста Аполлона була жорстокою і продуманою. У пророцтва Кассандри не вірять, усі її принижують, з неї насміхаються. А вона каже: “Я не кажу, нічого не кажу, нічого не віщую… Тільки бачу!!.”

Риси Кассандри: трагічна героїня, бачить правду і переконана, що потрібно бортися за неї, нащадок Прометея.

Образ Кассандри розкривається через дії, монологи й діалоги дійових осіб; конфлікти; авторські ремарки.

Кассандра” проблеми

Леся Українка порушила цілу низку важливих моральних проблем. Кассандрина етика ґрунтується на тому, що зло завжди породжує тільки зло. Сама проблема загибелі Трої теж розв’язується через опозицію добра і зла, вини і кари. Мечі найкращих, наймогутніших воїнів не врятували країну. Кассандра впевнена у марності всіх зусиль, бо Троя неминуче має бути покарана. Її філософія – це філософія стоїчного бунту, безнадії на перемогу.

У драматичній поемі “Кассандра” порушено проблему: правди і неправди, сильної особистості і суспільства, кохання і зради.

Конфлікти драматичної поеми “Кассандра”:

  • емоційно-інтуїтивне світовідчуття і прагматизм;
  • митець і суспільство
  •  зіткнення Кассандри та її рідних

Питання до твору:

Чому літературознавець Білецький назвав драматичну поему "Кассандра" трагедією правди?
Яка героїня Кассандра у Лесі Українки в порівнянні з творами зарубіжних класиків?
Який колір домінує протягом розгортання сюжету драматичної поеми "Кассандра"?
Кого з персонажів твору порівняно з вужем?
Як закінчується драматична поема "Кассандра"?
За філософським підтекстом "Кассандра" перегукується з...?
Хто сказав так про драматичну поему "Кассандра": "Актуальнішого для України твору годі віднайти в усій сучасній світовій літературі"?
Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Анна

    Дуже багато де не слово не правильно написано. Наприклад в епізоді написано мерть, а повинно бути смерть.

    Відповіcти
  2. Валентина

    Чудовий лаконічний текст

    Відповіcти