Хто такі венеди?

Історія

Венеди, або венди, або венти – прото-європейський народ, згадуваний в письмових джерелах з I по VI століття н.е. Це найдавніша назва слов’ян[, під якою вони згадуються в античних джерелах. З венедами пов’язують пшеворську археологічну культуру.

Назва «венеди» зустрічається в текстах античних істориків, починаючи з Тацита. За свідченнями деяких авторів, вони жили по Віслі і узбережжі Балтійського моря, інакше іменованого Венедским, а на думку інших – на північ від Карпат і на Нижньому Дунаї.

На величезних просторах від Ботнічної затоки до берегів Іспанії в географічних назвах можна зустріти той же корінь “вен (д)”: Вандея – департамент і однойменна річка на заході Франції; розташовані неподалік Вьєнна (франц. Vienne) – департамент і річка на заході Франції; Відень – столиця Австрії; італійські Венеція і навколишня провінція Венето, заселена в колишні часи плем’ям Венето; прибалтійська річка Вента і розташовані на ній міста Вента і Вентспілс (Виндава).

Слова Wenden, Winden вживалися німцями в середні століття для позначення слов’ян взагалі і широко представлені на карті Німеччини.

Майже всі автори відзначали численність венедів і широту зайнятих ними просторів.

Навколо етнічної приналежності венедів йдуть запеклі суперечки, і більшість висунутих теорій мають спірний характер.

За однією з теорій, венеди – те ж саме, що слов’яни. За іншою, вони представляли собою окрему етнічну групу – або корінну, або групу, що з’явилася тут в результаті однієї з міграційних хвиль. Можна припускати, що частина венедів на рубежі VII-VIII століть переселилася на схід і влилася до складу східних слов’ян.

Пліній Старший зараховував венедів від сарматів, Тацит коливався в судженні: зараховувати їх до німців або сарматів. На підставі того що вони «будують будинки», «вживають щити» і «охоче пересуваються пішки», він все ж вважав їх відмінними від сарматів, «які живуть у візку і на коні». Візантійський історик Йордан (VI століття) вважав їх близькими до антів і склавинів.

Оцініть статтю
Додати коментар