Хто відкрив Північний полюс

Історія

Хто відкрив Північний полюс? Відповідь на це питання Ви дізнаєтеся нижче.

Хто вперше досяг Північного полюсу?

Можливо, першою досягла Північного полюса, після переходу паковою кригою на собачих упряжках, експедиція американців Фредеріка Кука 21 квітня 1908 й Роберта Пірі 6 квітня 1909, хоча доказів, що вони досягли заявленої мети, немає. Кукову експедицію довгий час визнавали за брехливу через наклепи на Кука з боку Пірі, але останні дослідження довели реальність цієї експедиції. Доведено, що вперше досягли Північного полюса після переходу паковими кригами члени групи Воллі Герберта 6 квітня 1969 року, в 60-у річницю походу Пірі.

Відкриття Північного полюсу

Точка в Північному Льодовитому океані, через яку проходить уявна земна вісь – це і є Північний полюс. Тут перетинаються всі земні меридіани.

У 17 столітті мореплавці почали проявляти інтерес до цієї точки, прагнучи відшукати найкоротшу дорогу з Європи в далекий Китай. У 18 столітті мандрівники вважали, ніби на північ від Шпіцбергена є вільне від льодів море. У 19 столітті мореплавці зрозуміли, що досягти цієї точки можна тільки за допомогою інших методів. Багато дослідників вирушали до Північного полюса, нерідко подорожі закінчувалися трагічно. Лише Фрітьоф Нансен зумів дійти до 86º, але нестача продуктів змусила повернути назад.

На початку 20 століття відразу 2 мандрівника з Америки заявили про досягнення заповітного Північного полюса. Мандрівник Фредерік Кук доводив, що зробив це в 1908 році. Його опонент, інженер Роберт Пірі, стверджував, ніби він першим досяг Північного полюса в 1909 році.

Громадськість і Конгрес США визнали першість за останнім. Однак в 1916 році досягнення Пірі теж поставили під сумнів. Обидва факти залишилися непідтвердженими по ряду причин:

  • примітивне навігаційне обладнання;
  • супровід ескімосів, нездатних підтвердити досягнення;
  • сумнівний хронометраж походу.

Першу 100% доказову подорож на Північний полюс по суші зробили знову американці в 1968 році. Це виконала експедиція Ральфа Плейстеда.

Пірі і Кук – хто перший відкрив Північний полюс?

Прочитавши біографію обох дослідників, зрозуміло, що вони обидва мають повне право носити горде ім’я першовідкривача Північного полюса. Наприклад, Пірі здійснив 8 експедицій до Гренландії і зробив багато сенсаційних відкриттів, не раз перебуваючи на межі загибелі. Ось кілька цікавих фактів про нього:

  • Під час другої експедиції він подолав майже 2 тис. кілометрів на нартах (сани).
  • В далеку дорогу Пірі проводжав його друг – Теодор Рузвельт.
  • Пірі один раз врятував Фредеріка Кука від смерті, розкопавши його зі снігу і зігрів своїм тілом.

Фредерік Кук брав участь в експедиціях Пірі в якості лікаря. Зараз до цих пір точно не відомо, хто був першим. Але хіба це так важливо? Їх імена навіки закарбувалися в історії.

Оцініть статтю
Додати коментар