Продовжуючи цикл статей щодо клімаксу або менопаузі: клімакс (менопауза) у жінок; передуюча менопауза: симптоми; клімакс симптоми; постменопауза: симптоми; клімакс у чоловіків симптоми, надаємо інформацію необхідну для коректного діагностування та лікування клімаксу.
Діагностування менопаузи
Після виникнення відповідних менопаузі ознак, її початок або визначається самостійним чином, або при зверненні до лікаря, що супроводжує з його боку опитування і огляд. Точне визначення стадії клімаксу можливо також за рахунок проведення найпростішого типу аналізів. Значне підвищення рівня ФСГ ( фолікулостимулюючого гормону) відбувається при виснаженні яєчників, причому цей рівень можна визначити на підставі звичайного аналізу крові.
Крім цього, як ми раніше зазначали, витонченню піддаються внутрішні вагінальні стінки, клітини яких, відповідно, відчувають зміни у змісті естрогену, тобто, відзначається його зниження. Щоб визначити атрофію (ступінь стоншування стінок піхви і її сухість), лікарем береться мазок з внутрішньої стінки піхви (дана процедура абсолютно безболісна і проста у виконанні). Ці аналізи корисні і в тому, що за рахунок них з’являється можливість визначення менструального циклу і подальшого складання його графіка. Це, в свою чергу, забезпечує можливість встановлення лікарем факту перебування жінки в цікавому в даному випадку періоді.
Лікування клімаксу
Сучасна гінекологія має у розпорядженні такі підходи до лікування менопаузи, які орієнтовані на зменшення/усунення основної її симптоматики. Так, для зменшення частоти припливів і ступеня їх тяжкості у разі патологічного перебігу менопаузи застосовуються антидепресанти.
Для профілактики остеопорозу та його лікування в період менопаузи використовуються біофосфонати, за рахунок яких знижується рівень втрати кісткової тканини, і, як наслідок, знижується ризик виникнення переломів. Біофосфонати також є ефективною заміною терапії з використанням естрогенів при лікуванні в розглянутому періоді остеопорозу.
Щоб знизити прояви урогенітальної симптоматики у випадку з патологічним перебігом клімаксу, рекомендовано введення естрогену у вигляді таблеток або у вигляді крему.
Найбільш ефективним методом у лікуванні менопаузи є гормональна терапія, призначена в індивідуальному порядку лікарем. Разом з тим, гормонотерапія є протипоказаним методом для тих пацієнток, для яких актуальні наступні стани:
- рак молочної залози, ендометрія або яєчників;
- порушення у функціях згортання крові;
- тромбофлебіт, тромбоемболія;
- порушення функцій печінки;
- маткові кровотечі при нез’ясованих причинах, їх провокують;
- ниркова недостатність.
До призначення гормональних медпрепаратів призначається ряд досліджень:
- УЗД молочних залоз і області органів малого тазу;
- мамографія;
- біохімічний аналіз крові;
- коагулограма.
У разі появи актуальною для клімаксу симптоматики необхідно звернутися за консультацією до гінеколога (уролог, андролог – для чоловіків).