Клод Шеннон біографія та цікаві факти

Математики

Клод Шеннон біографія та цікаві факти з життя американського інженера, криптоаналитика і математика, батька інформаційного століття, викладені в цій статті.

Клод Шеннон коротка біографія

Клод Шеннон з’явився на світ 30 квітня 1916 року в містечку Петоцкі, штат Мічиган. Його батько був юристом, і мати викладала іноземні мови. У 1932 році юнак закінчив середню школу і паралельно навчався вдома. Батько Клода постійно купував синові радіолюбительські набори і конструктори. А старша сестра проводила йому поглиблені заняття математикою. Тому любов до техніки і математики була очевидною.

У 1932 році майбутній вчений вступає до університету Мічигану. Закінчив навчальний заклад в 1936 році зі ступенем бакалавра з математики та електротехніці. В університеті він прочитав роботи «Логічне числення» і «Математичний аналіз логіки» автора Джорджа Буля, які багато в чому визначили його майбутні наукові інтереси.

Незабаром його запросили на роботу в Массачусетський технологічний інститут на посаду асистента-дослідника в лабораторії електротехніки. Шеннон працював над модернізацією аналогового комп’ютера, диференціального аналізатора Ванневара Буша.

У 1936 році Клод вирішив вступати на магістратуру, і роком пізніше писав дисертацію. На її основі видає статтю під назвою «Символьний аналіз схем реле і перемикачів», опублікував її 1938 році в журналі Американського інституту інженерів-електриків. Його стаття зацікавила наукове електротехнічне співтовариство і в 1939 році йому присудили Премію ім. Альфреда Нобеля. Ще не закінчивши магістерську дисертацію, Шеннон почав роботу над докторською роботою з математики, зачіпаючи завдання генетики. Вона називалася «Алгебра для теоретичної генетики».

У 1941 році, у віці 25 років, він став працювати в математичному відділенні науково-дослідного центру «Bell Laboratories». У Європі в цей час почалися військові дії. Америка фінансувала дослідження Шеннона в області криптографії. Він був автором аналізу зашифрованих текстів за допомогою інформаційно-теоретичних методів. Вчений в 1945 році завершує великий секретний звіт «Математична теорія криптографії».

Який внесок зробив Клод Шеннон в інформатику?

У своїх дослідженнях вчений підготував концепції з теорії інформації. У 1948 році Шеннон опублікував працю «Математична теорія зв’язку», в якій математична теорія постала як приймач інформації і канал зв’язку для її передачі. Залишилося тільки все перевести на більш просту мову і донести свої напрацювання людству. Клод Шеннон ввів  таке поняття інформаційної ентропії, яке позначає величину, одиницю інформації. Вчений розповідав, що цей термін йому порадив використовувати математик Джон фон Нейман. Клод Шеннон створив 6 концептуальних теорем, які є фундаментом його теорії інформації:

  • Теорема кількісної оцінки інформації.
  • Теорема раціональної упаковки символів при первинному кодуванні.
  • Теорема узгодження потоку інформації з пропускною спроможністю каналу зв’язку без перешкод.
  • Теорема узгодження потоку інформації з пропускною спроможністю довічного каналу зв’язку з перешкодами.
  • Теорема оцінки пропускної здатності безперервного каналу зв’язку.
  • Теорема безпомилкового відновлення безперервного сигналу.

У 1956 році вчений припиняє роботу в «Bell Laboratories» і займає посаду професора відразу на двох факультетах технологічного інституту в Массачусетсі: електротехнічному і математичному.

Коли йому виповнилося 50 років, він перестає займатися викладацькою діяльністю і всього себе присвячує улюбленим хобі. Він створив одноколісний велосипед з 2-ма сідлами, роботів, які збирають кубик Рубик і жонглюють кулями, складаний ніж з великою кількістю лез. У 1965 році він відвідав СРСР. А останнім часом Клод Шеннон сильно хворів і помер в лютому 2001 року від недуги Альцгеймера в Массачусетському будинку для літніх людей.

Клод Шеннон цікаві факти

Любов до науки була прищеплена Шеннону його дідусем. Дід Шеннона був винахідником і фермером. Він винайшов пральну машину разом з багато іншою корисною в сільському господарстві технікою

Підлітком він працював посильним в Western Union.

Шеннон одружився 27 березня 1949 року, що на Мері Елізабет Мур Шеннон, з якою познайомився в «Bell Labs». Вона працювала там аналітиком. У подружжя народилося троє дітей: Андрю Мур, Роберт Джеймс і Маргарита Катерина.

Клод Шеннон на вихідних любив зганяти в Лас-Вегас разом зі своєю дружиною Бетті і колегою, щоб пограти в блекджек. Шеннон зі своїм другом навіть спроектували перший в світі wearable-комп’ютер, який займається «підрахунком карт».

Шеннон далекий родич винахідника Томаса Едісона.

Займався розробкою пристроїв, які виявляли літаки противника і наводили на них зенітні установки.

Любив грати в шахи і жонглювати. Свідки його молодості в Bell Laboratories згадували, як він роз’їжджав по коридорах фірми на одноколісному велосипеді, при цьому жонглюючи м’ячами.

Шеннон, за власними словами, був аполітичною людиною і атеїстом.

Оцініть статтю
Додати коментар