Коли рослини виділяють кисень?

Ботаніка

Коли рослини виділяють кисень, а коли вбирають вуглекислий газ Ви дізнаєтеся в цій статті.

Коли рослини виділяють кисень?

Дихання у рослин відбувається постійно, які у людей. При цьому рослини поглинають атмосферний кисень, а також використовують той кисень, який утворюється у них в процесі фотосинтезу і є в міжклітинах. Дихають рослини і вдень, і вночі. Вдень велика частина атмосферного кисню надходить в рослину через продихи листя і молодих пагонів, шкірку молодих коренів, а також чечевички стебел. Вночі майже у всіх рослин продихи закриті. У цей час вони для дихання використовують, в основному, кисень, що утворився при фотосинтезі і накопичений в міжклітинах.

Тобто, рослини виділяють найбільше кисню вдень!

У процесі дихання рослини поглинають набагато менше кисню, ніж утворюють його при фотосинтезі і виділяють в навколишнє середовище.

Рослини під час фотосинтезу вбирають вуглекислий газ (С02) і виділяють кисень (02). Під час дихання вони, навпаки, вбирають кисень, а виділяють вуглекислий газ. Вуглекислий газ вбирається лише у світлу частину доби, а дихають рослини весь час. Проте на дихання рослин витрачається кисню значно менше, ніж виділяється завдяки фотосинтезу. Тобто рослини забезпечують киснем інші організми.
Дихання рослин – процес протилежний фотосинтезу.

Досвід, який доводить дихання рослин
Переконатися в тому, що дихають всі органи рослини, можна на наступному досвіді. Покладемо в одну зі скляних банок свіжозрізані пагони рослини, в іншу – коренеплоди моркви, а в третю – 30-40 набряклих зерен гороху або квасолі (в сухого насіння процеси життєдіяльності, в тому числі і дихання, протікають дуже повільно). Закриємо всі банки пластмасовими кришками і поставимо їх в темне місце. Перевіримо через добу, як змінився в них склад повітря. Для цього опустимо в кожну з банок запалену свічку. У всіх банках свічки гаснуть. Отже, пагони, коренеплоди і проростаюче насіння при диханні витратили наявний в повітрі банки кисень і збільшили в ньому вміст вуглекислого газу.

Значення дихання в житті рослин

Дихання – життєво важливий процес. Основна частина енергії, що звільняється при диханні, використовується рослиною на підтримку всіх життєвих процесів, що протікають в клітинах. Частина енергії перетворюється в теплову. Наприклад, біля великих квіток лотоса температура повітря може підвищуватися на 12 °С.
Найбільш інтенсивно дихання рослин відбувається в теплу погоду.

Диханню рослин перешкоджає пил, що осідає на листках. Його тверді частинки закривають продихи, і надходження повітря в листя утруднюється. Шкідливо діють на дихання рослин і домішки, що з’являються в повітрі при спалюванні різних видів палива на промислових підприємствах. Тому при озелененні міст зазвичай висаджують дерева, стійкі до запиленого повітря (тополю, черемху, липу, кінський каштан).

Оцініть статтю
Додати коментар