Лев Виготський біографія

Наука

Біографія Льва Виготського та цікаві факти з життя радянського психолога, засновника культурно-історичної школи викладені в цій статті.

Лев Виготський біографія коротко

Лев Семенович Виготський народився 17 листопада 1896 року в місті Орші в багатодітній родині банківського службовця. Коли хлопчикові було всього рік, батько заснував у місті Гомель публічну бібліотеку і перевіз сюди свою дружину і дев’ятьох дітей.

У 1914 році він вступає на медичний факультет в Московський університет. Провчившись трохи на факультеті, Виготський переходить на юридичний факультет і паралельно навчається на історико-філологічному факультеті в Народному університеті ім. А. Л. Шанявського. Будучи студентом, він починає публікувати свої рецензії на книги відомих письменників-символістів – В. І. Іванова, А. Бєлого, Д. С. Мережковського. В цей же час він пише свою велику першу роботу на тему «Трагедія про Гамлета Данському У. Шекспіра». Хоча вона видана була лише через 50 років в його збірнику «Психологія мистецтва».

У 1917 році Лев Семенович повертається в Гомель і бере активну участь в процесі створення школи нового типу. Він починає проводити дослідження в спеціально ним же організованому психологічному кабінеті при педагогічному технікумі.

У 1924 році його призначили делегатом на II Всеросійському з’їзді в Петрограді по психоневрології. На ньому він оголосив доповідь про тих рефлексологічних  методиках, які він застосував, коли вивчав механізми свідомості. Після феєричного виступу на даному з’їзді, Виготського запросив на роботу директор інституту експериментальної психології в Москві Н. К. Корнілов. Через 2 роки під його керівництвом створили дефектологічний експериментальний інститут, який був перейменований пізніше в Інститут корекційної педагогіки Російської академії освіти. Завдяки старанням Льва Виготського був закладений фундамент дефектології в СРСР.

Він проявив себе як талановитий вчений психолог. У 1926 році він видав книгу «Педагогічна психологія», в якій він захищав індивідуальність дитини. Через рік психолог Лев Виготський починає публікувати статті, які аналізують різні напрямки світової психології. Також він розробив нову концепцію в психології – культурно-історичну. Згідно з концепцією поведінка людини, регульована свідомістю, тісно співвідноситься з різними формами культури, мистецтвом і мовою.

Лев Виготський розробив поняття знака, символу, як особливого психологічного інструменту, що служить засобом для перетворення психіки з біологічної в історичну. В результаті в 1960 році була написана праця «Історія розвитку вищих психічних функцій».

Свою останню монографію під назвою «Мислення і мова» він написав в 1936 році і присвятив питанням структури свідомості. У 30-х роках Льва Семеновича почали звинувачувати в його відступі від марксистського навчання. Нескінченні звинувачення, робота на знос і туберкульоз, який він підхопив від брата, практично виснажили психолога. Виготський помер 11 червня 1934 року від загострення хвороби.

Лев Виготський цікаві факти

Прізвище при народженні у Льва Семеновича було Вигодський. Але в 1923 році він з незрозумілих причин змінив букву «д» на «т», ставши Виготським.

Науки давалися йому досить легко, і гімназію майбутній психолог закінчив із золотою медаллю.

Його першою і єдиною любов’ю була Смєхова Роза Ноєвна. З нею в шлюбі він прожив 10 щасливий років (їх союз обірвала смерть Льва Виготського). У сім’ї Виготських було двоє дітей – дочки Гіта і Ася. Вони пішли по стопах батька, присвятивши своє життя науці. Старша дочка, Гіта, стала дефектологом і психологом, а молодша, Ася, – біологом. Внучка Льва Семеновича Кравцова Олена Євгенівна продовжила династію психологів. Сьогодні вона очолює Інститут психології, який носить ім’я її знаменитого діда.

Лев Семенович Виготський прекрасно володів грецькою, староєврейською і англійською мовами, а також знав латинь.

Цікаво, що вчений вибрав собі не професію психолога або психотерапевта, а вчителя. Він викладав у багатьох школах і технікумах, вів курси. У свій час Виготський очолював театральне відділення освіти, а після художнє. Крім того він постійно писав і видавав свої праці. І навіть встиг попрацювати редактором в місцевому виданні.

Оцініть статтю
Додати коментар