Ганна Черінь «Листування» характеристика героїв – Івася, дідуся, батьків та друзів допоможе розкрити образ кожного з персонажів, риси характеру.
Головні герої твору “Листування”
- Івась — головний герой, український хлопчик, який переїжджає з ферми до міста. Добрий, щирий, працьовитий, любить рідну мову та родину. Через листи до дідуся вчиться краще писати українською, дорослішає, пізнає себе й світ.
- Дідусь Івася — мудрий, лагідний, турботливий. Любить онука, підтримує його, ділиться досвідом, навчає любові до України, до рідного слова й до людей.
- Мама Івася — сувора, але добра. Допомагає синові в навчанні, навчає поваги до мови й праці.
- Богданко — перший міський друг Івася, підтримує його в новій школі.
- Євген — хлопчик, який жив біля ферми дідуся. Стає другом Івася через листування, разом вони пізнають українську мову й культуру.
- Ромка – старший брат Івася, який навчався в університеті.
«Листування» характеристика героїв
Характеристика Івася
Івась — головний герой твору, допитливий і добрий хлопчик. Він народився і виріс на фермі, тому дуже любить природу, тварин і свого пса Жука. Переїзд до міста змінює його життя: нова школа, нові друзі, незвичні правила. Івась сумує за дідусем, за старим домом, але не здається. Він вчиться писати українською, розвивається, стає сміливішим. Особливо вразило, як він захистив Україну на уроці історії. Івась — щирий, старанний, розумний і дуже люблячий онук.
Риси характеру: щирий, працьовитий, допитливий, рішучий, патріотичний.
Анкета Івася з твору “Листування”
1.Ім’я: Івась
2. Портрет: Звичайний хлопчик.
3. Вік, соціальний стан, походження: 9–10 років. Походить із української родини, яка емігрувала до Америки. Живе скромно, але в любові та злагоді.
Цитатна характеристика Івася
“Сумно було Івасеві покидати рідну садибу, де він народився і прожив усіх своїх дев’ять літ.”
“Спершу Івась подумав, що господиня жартує, бо нащо ж на світі трава, як не на те, щоб по ній ходити!”
“Я вчуся багато, але оцінки отримую середні. Мама каже, щоб я дужче вчився, але то не біда, бо я в школі новачок, і тут трохи далі пішли, ніж у моїй старій школі. Обіцяю Вам, Дідусю, що я буду вчитися краще.”
“А в клясі я маю високу посаду — я відповідальний за черепашку. Я маю її годувати і доглядати. Мені всі заздрять.”
“як тільки Роман пішов до товаришів чи до бібліотеки, отоді вже можна було все догори дном перевернути, а як Ромко був удома, Івась також сідав тихенько готувати свої лекції.”
“…у Івася було більше американських товаришів, ніж українських, бо це були здебільшого шкільні товариші, його найближчі сусіди, а українські діти жили трохи далі”
“Івась, крім того, зрозумів іще й те, як то некультурно і недоречно буває вмішувати слова з однієї мови в другу.”
“Я знаю, що росіяни заподіяли Україні багато кривди. Я добре знаю, де є на мапі Україна, Київ, Львів, Тернопіль та інші великі міста. Але вчитель показав паличкою на Україну і сказав, що це — Росія… Тоді я підняв руку і сказав, що це не так, бо та земля, що він показав, то не Росія, а Україна.”
“я був радий, що тепер за мене заступиться тато, і вже ж напевно він зуміє переконати нашого вчителя, пояснить йому все про Україну.”
Характеристика дідуся
Дідусь Івася — мудрий та досвідчений чоловік. Він живе на фермі, багато працює, знає, як важливо любити свою землю, мову і родину. Його листи до Івася — повчальні, добрі, теплі. Він підтримує онука в усьому, навіть у невдачах. Дідусь навчає любові до рідного слова, передає Івасеві силу духу і доброту. У кінці твору його не стає, але пам’ять про нього назавжди залишиться в серці хлопчика.
Риси характеру: доброта, мудрість, любов до родини, щирість, спокій, повага до традицій.
“Ти українець, маєш свою рідну матірню мову, а в школі вивчаєш мову держави, де ми живемо. Звичайно, вчитися двома мовами трохи важче, але подумай, яка то приємність знати вдвоє більше, ніж інші!”
“За свою власність треба заступатися, а Україна багато важливіша, ніж усі светри на світі.”
“…він чесно й гарно прожив своє життя, до восьмидесяти літ дожив, всі його любили й поважали і завжди добрим словом згадуватимуть.”
“А початок цьому дав дорогий, незабутній дідусь своїм щирим українським серцем і теплим, як сонце, словом.”
Характеристика мами Івася
Мама — вимоглива, але лагідна жінка. Вона переймається навчанням Івася, завжди підтримує його в нових починаннях, дає добрі поради. Вона сама 12 років тому вивчала англійську, тому вчить сина поважати мову і наполегливо працювати. Мама — приклад сили й терпіння для Івася.
Риси характеру: турботливість, розум, стриманість, наполегливість.