Максим Рильський цікаві факти

максим рильський цікаві факти Цікаві факти про відомих людей

Максим Рильський цікаві факти з життя (біографії) українського письменника розкажуть багато нового про його захоплення, особисте життя та творчість.

Цікаві факти про Максима Рильського

Максим Рильський народився у заможній сім’ї відомого етнографа та громадського діяча Тадея Рильського. На час народження сина – 19 березня 1895 року, батькові було вже 54 роки, походив він із заможного поль­ського поміщицького роду. Для батька це був другий шлюб. Його матір Меланія Федорівна, була простою селянкою з села Романівки, яку читати й писати навчив чоловік.

Батьки назвали сина на честь українського героя — Максима Залізняка.Старших синів назвали на честь Богдана Хмельницького та Івана Мазепи. Максим був наймолодшим сином. Іван та Богдан були старші нього на 15 та 13 років.

Максим РильськийЙого з дитинства оточували представники інтелігенції. Батько вчив Максима читати й писати українською, що було тоді нетиповим явищем, адже у школах викладали тільки російською. Саме батько навчив Максима любити рідну природу та книги.

Родина Рильських була однією з тих небагатьох сімей інтелігентів (можна назвати ще родини Лисенка, Старицького й Косачів) у Києві, де розмовляли українською мовою, не переходячи на російську навіть при гостях, а це вже була громадянська позиція. 

Коли Максиму було 8 років, помер його батько. Матір сама була змушена забезпечувати сім’ю. Вона прагнула дати синам найкращу освіту.

Першою книгою, яку прочитав хлопчик, став “Робінзон Крузо” Даніеля Дефо у перекладі Бориса Грінченка.

Рильський почав писати рано, перший вірш було надруковано, коли йому було лише 12 років.

Перша юнацька збірка Максима Рильського «На білих островах» вийшла у 1910 р. Це була ще поезія початківця, але вже тоді він вправно володів словом, хоча йому було лише 15 років. До збірки входило 57 поезій.

Взірцями для Рильського були Шевченко, Міцкевич і Пушкін.

Рильський чудово грав на фортепіано. Музики вчив його сам Микола Лисенко, батьків друг, у родині якого він довгий час жив. Максим Тадейович назвав композитора “сонцем української музики” й присвятив йому кілька віршів.

Чим захоплювався Максим Рильський? Письменник захоплювався мисливством та рибальством. Мисливство було дл поета можливістю розслабитися та втекти у ліс від постійного контролю влади. У дитинстві він захоплювався теслярством та столярством, вивчав садівництво, проектував машини для літання. Та найбільше він любив читати.

Творчість поета-неокласика викликала гострі напади офіційної критики. Справа в тому, що поет не освітлював у своїх творах політичне життя, він тривалий час відмовлявся оспівувати радянську владу. Така позиція призвела до арешту Рильського у 1931 році (у його день народження), після чого він майже рік просидів у Лук’янівській тюрмі. А арештували поета, вдома у його день народження.  Його друзі-неокласики були репресовані і загинули в таборах.

Після звільнення поет із сім’єю дуже бідно жили. В голодний 1933 рік Рильського та його родину від смерті врятував селянин з Романівки. У роки громадянської війни взимку він віз підводою Рильського з валізами в місто. Наївному селянинові здалося, що панський син тікає з грішми. Він вирішив їх присвоїти, вдарив Рильського по голові, викинув, як йому тоді здалося, мертвого у замети, а сам з трофеями повернувся додому. Яке ж розчарування чекало селянина, коли у валізах виявилися книги! Муки совісті не давали йому спокою дуже довгий час, і в голодний рік він вирішив викупити свою вину харчами.

максим рильський сім'я
Родина Максима Рильського

Особисте життя Рильського теж було вельми цікавим. Він багато років прожив із старшою на 9 років дружиною Катериною, яку відбив у друга. Коли Максим попросив Катерину вийти за нього заміж, то вона поставила лише одну умову: якщо він всиновить її шестирічного сина Жоржа. Поет погодився. Одружилися вони 12 липня 1926 року. Катерина була вихованкою Інституту шляхетних дівчат, її зовнішній вигляд та інтелігентність завжди захоплювали, – навіть вдома вона була на підборах. За 4 роки у шлюбі у них народився син Богдан.

Проте був у його житті один епізод, коли він порушив подружню вірність. Про цю інтрижку майже ніхто не знав, крім найближчих родичів. У Максима Рильського були стосунки з молодим хіміком Валерією Познанською. Їм в один день вручали сталінську премію. Роман Рильського і Познанської зав’язався у Москві 1943 року, де жив на той час поет. Тим часом його родина мешкала в Уфі, куди була евакуйована на початку війни. Коли про роман стало відомо рідним, син Богдан довго не міг простити батькові зраду матері. Гнівався на нього, вимагав, щоб забув, що в нього є сім’я. І тоді на захист Максима Тадейовича стала дружина. Вона сказала синові, що той не має права судити батька, сама ж не дорікнула чоловікові ні словом, ні поглядом. Хоча прекрасно розуміла, що це випробування вірністю на відстані вона витримала, він же оступився. Максим Тадейович був безмежно вдячний дружині за те, що вона пробачила йому, а сам порвав із коханкою.

рильський цікава біографія
Максим Рильський з друзями

Максим Рильський товаришував з Остапом Вишнею та Павлом Тичиною, спілкувався з Олександром Довженком. Після ув’язнення Остап Вишня забрав його до себе в Харків на кілька днів у гості, разом вони часто ходили на полювання.

Друзі називали Рильського «Максимом Золоте Серце», і це було виправдано. Він став опікуном над дітьми свого старшого брата Івана, що залишилися сиротами, й завжди відносився до Павла та Люби як до рідних. Катерина й Максим жили в злагоді й взаємопідтримці. Своїй дружині Рильський присвягив чимало поезій.

Після Другої світової війни цензура знову взялася за Рильського. Навіть у школах учителі отримали вказівку заставити школярів заклеїти ті сторінки підручників, на яких була надрукована біографія і твори Рильського. А його збірки “Вірність” (1946) та “Чаша дружби” (1946) були заборонені.

Лише після смерті Сталіна поет зміг знову писати без цензури. У цей час він приїжджав до Львова, який вважав осередком національної культури, виступав у Львівському університеті імені Івана Франка, здружився з сином Василя Стефаника Семеном.

Рильський почав подорожува Європою, побував за кордоном у Польщі, Чехії, Франції, Болгарії, Австрії, а власним автомобілем об’їхав усе Правобережжя й Лівобережжя.

Рильський багато працював все своє життя. Він не лише писав вірші, а й багато перекладав. Поет залишив після себе сотні перекладів з різних мов та понад 40 збірок віршів. Також поет був академіком Академії наук УРСР, директором інститу мистецтвознавства, фольклору та етнографії, депутатом Верховної Ради СРСР. У той же час він ніколи не цурався фізичної праці: садив дерева, квіти, вирощував виноград.

Працював М.Рильський до останнього дня, незважаючи на невиліковну хворобу, рак підшлункової залози, перед хворобою медицина виявилася безсилою.  Помер Максим Рильський 24 липня 1964 року. Він пережив свою кохану дружину Катерину на кілька років, був похований у Києві на Байковому кладовищі.

Цікаві факти про Максима Рильського. Аудіокнига (відео)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Христя

    Дякую ставлю 9+

    Відповіcти
  2. Коля

    Спасибо чел кто бы ты небыл

    Відповіcти