Малощетинкові черви, представники яких широко зустрічаються у природі відомі кожному. Більше про них можна дізнатися нижче.
“Малощетинкові черви” реферат
Що таке малощетинкові?
Малощетинкові черви – це грунтові та прісноводні кільчасті черви, у яких сегментоване тіло має кілька коротких щетинок. Всього відомо їх близько 5000 видів.
Найменші малощетинкові черви — це мікроскопічні організми довжиною близько 0,5 мм. Найбільші малощетинкові черви — австралійські дощові черви Мегасколідес, досягають довжини 3-4 м.
Де мешкають малощетинкові черви?
Велика частина малощетинкових черв’яків мешкає в грунті (дощові черв’яки). Деякі живуть в солонуватих і прісних водоймах (трубочник).
Чим живляться малощетинкові черви?
Більшість малощетинкових черв’яків харчується рослинним детритом (залишками рослин), який поглинають з грунтом; кілька видів – хижаки; представники одного сімейства – ектопаразити річкових раків (рачині «п’явки»). Серед малощетинкових червів є падальщики.
Малощетинкові черви: характеристика
Малощетинкові черви відіграють важливу роль в грунтоутворенні. Вони підвищують родючість, знижують його кислотність і перемішують грунт. Водні мешканці служать їжею для риб і сприяють самоочищенню забруднених водойм.
Довжина тіла коливається в межах 0,5 мм – 3 м. Число сегментів становить 5-7 – 600, в залежності від виду. Сегменти тіла абсолютно однакові. У особин, які досягли статевої зрілості, з’являється потовщення в передній третині тіла – залозистий поясок.
У малощетинкових немає вусиків, проте на кожному членику розмістилися по 4 пари щетинок: 2 пари спинних і 2 пари черевних. Вони являють собою залишки опорних елементів, колись зниклих параподій, властивих їхнім батькам. Щетинки можна побачити тільки при збільшенні в 100-300 разів. Ці маленькі відростки допомагають черв’якам пересуватися в грунті. Пересуваючись вони скорочують почергово шари кільцевих та поздовжніх м’язів.
Травний тракт представлений ротом, горлом, стравоходом, середньою і задньою кишкою, анальним отвором. Під час пересування в грунті, тварина заковтує ґрунт і пропускає його через кишечник. Живильні елементи, що містяться в грунті, всмоктуються, а рештки виходить назовні. Також в стравохід впадають речовини з вапняних залоз, які нейтралізують грунтові кислоти.
Кровоносна система малощетинкових черв’яків відрізняється наявністю м’язових кільцевих судин в 7-13 сегментах. Вони представляють серце, так як здатні до скорочення і перекачування кров’яної рідини організмом.
Нервова система складається з великих мозкових вузлів, що містяться в передньому кінці тіла, і черевного нервового ланцюжка.
Органи почуттів розвинені слабко, що пов’язано з підземним способом життя. Відчуття дотику і хімічне чуття забезпечують групи клітин, що містяться у поверхневому шарі клітин шкіри. Очі відсутні, їхню функцію виконують світлочутливі клітини, які дозволяють черв’яку лише відрізняти світло від темряви.
Як дихають малощетинкові черви? Газообмін здійснюється всією поверхнею тіла. Коли проходять сильні дощі, то ходи черв’яків заливаються і тварини вилазять на поверхню, щоб подихати.
Малощетинкові черви: розмноження
Малощетинкові черви є гермафродитами. Статева система розташована в сегментах передньої частини тіла. Попереду яєчників лежать насінники. Статеве розмноження здійснюється двома особинами, в ході якого вони обмінюються статевими клітинами. На передній частині тіла помітно здуття – поясок. Залізисті клітини пасків виділяють слиз, що утворить муфту. У неї відкладаються яйця і тут же відбувається їх запліднення. Після цього вона зісковзує з тіла хробака і перетворюється в яйцевий кокон. У ньому відбувається розвиток яєць і виходять маленькі черви.
Дождевой черв’як відрізняється розвиненою здатністю відновлювати пошкоджені або втрачені частини тіла – регенерацією. Постраждалі органи через деякий час відновлюються.