Мастопатія: симптоми

Хвороби

Найпоширеніші симптоми мастопатії полягають у наступних проявах цього захворювання:

  • болючість, що відзначається в молочних залозах, що має постійний або періодичний характер прояву, причому посилення цієї хворобливості доводиться нерідко на початок менструації, а затихання – до її завершення;
  • виділення із сосків ( нагадують молозиво і пр.);
  • відчуття появи в молочній залозі ущільнення;
  • поява вузлових утворень в залозі.

Найчастіше прояви розглянутого захворювання полягають у появі ущільнень в області тканин залози, характер їх пухлиноподібні (актуальна особливість вузлової мастопатії) . Інша форма захворювання, дифузна мастопатія, характеризується тим, що на дотик при ній тканина молочної залози болюча і щільна. Фіброзно-кістозна мастопатія поєднує в собі зазначені за попереднім варіантам зміни. Як правило, зміни, що у залозі, виявляються з боку верхньої її частини.

Особливість фіброзно-кістозної мастопатії полягає в тому, що її перебіг, на відміну від такого, наприклад, захворювання, як рак молочної залози, полягає в ураженні обох відразу залоз ( при раку переважно уражається лише одна з залоз). Як можна визначити безпосередньо з визначення цієї форми мастопатії ( фіброзно-кістозна мастопатія), зміни, що відбуваються при ній, мають фіброзний характер і характер кістозний, причому переважно переважає один із зазначених компонентів.

При розгляді зокрема цих компонентів складається наступна картина. Так, переважаючий фіброзний компонент характеризується виникненням ущільнення. Якщо переважає кістозний компонент, то тканини залози в цьому випадку містять безліч кіст в області молочних проток ( тобто мікрокіст). Початок захворювання в цьому випадку супроводжується настільки дрібними їх утвореннями, що розпізнати їх неможливо ні при пальпації ( промацування), ні при УЗД – характер змін простежується в даному випадку хіба що лише з використанням для цієї мети мікроскопа.

Мастопатія : симптоми

Перейдемо до більш докладного розгляду перерахованої симптоматики.

Хворобливість молочної залози
Біль, що з’являється при мастопатії, за характером може описуватися як ниючий, в деяких випадках – супроводжується відчуттям важкості, зосередженим, як зрозуміло, у молочних залозах. Посилення болю відбувається в рамках передменструального періоду ( що ми вже зазначали раніше за однією з двох фаз циклу, на тлі підвищеного вироблення естрогену). При мастопатії біль буває не тільки місцевої, а й нерідко поширюється до лопатки або до руки, шиї.

Біль є одним з головних симптомів, що вказують на мастопатію, однак, незважаючи на це, близько 10-15% пацієнток її не відчувають. У такому випадку пальпація і огляд визначає ті ж зміни, які супроводжують перебіг захворювання у тих жінок, у яких біль з’являється. Подібне протягом захворювання може пояснюватися, наприклад, різницею в порозі больової чутливості, індивідуальною для кожної пацієнтки окремо.

Біль при мастопатії пов’язаний з тим, що актуальні при захворюванні процеси призводять до здавлення кістозними утвореннями і сполучною тканиною нервових закінчень при одночасному залученні цих нервових закінчень в тканині.

Порядку 10 % пацієнток стикається з збільшенням лімфовузлів при мастопатії ( уражаються вони в пахвовій області), а також з певним ступенем їх хворобливості.

Збільшення молочних залоз в обсягах
Даний прояв симптоматики полягає в періодичному нагрубінні залоз, що пов’язано, як ми раніше зазначали, все з тим же менструальним циклом. Подібне нагрубіння відбувається з причини венозного застою, а також набряклості, якої схильна сполучна тканина. У середньому збільшення молочних залоз відбувається в рамках меж 15 %, що супроводжується також підвищеною чутливістю молочних залоз (полягає вона в характерному дискомфорті, що відзначається при промацуванні), і, знову ж, хворобливістю. У деяких випадках відчуття супроводжуються дискомфортом у животі і головними болями, занепокоєнням і загальним нервовим роздратуванням. Подібна симптоматика в цілому визначає передменструальний синдром.

Виділення із сосків
За характером виділення з сосків при мастопатії можуть бути самими різними. Так, вони бувають рясними (що полягає у самостійному їх прояві) або ситуаційними (тобто що з’являються тільки лише під час натискання на сосок). Виділення з грудей можуть бути як прозорими або білявими, так і коричневими. Особлива небезпека полягає в появі кров’яних виділень – подібний прояв при мастопатії свідчить про перехід процесу в злоякісну форму перебігу. Важливо розуміти, що незалежно від кольору, характеру і консистенції виділень з грудей, необхідно негайно відвідати відповідного фахівця!

Поява в грудях вузла/вузлів
У разі вузлової мастопатії виявляється вузол ( або вузли), який має досить чіткі контури при промацуванні. Що стосується розмірів такого вузла, то вони можуть досягати різних меж. Нерідко досить важко визначити, що саме актуально в конкретному випадку, вузлова мастопатія або рак молочної залози. Відповідно, для детального уточнення характеру такого новоутворення застосовуються додаткові заходи діагностування.

Щодо даної хвороби рекомендуємо ознайомитися з іншими статтями: види або форми мастопатії, причини виникнення мастопатії у жінок, загальний опис хвороби, а також діагностування та самообстеження ознак мастопатії і подальше лікування мастопатії.

Оцініть статтю
Додати коментар