Меценатство в Україні

петро могила цікаві факти Різне

Повідомлення про меценатів розповість, що відрізняє меценатство від інших видів благодійності, коли цей вид діяльності з’явився і де.

Меценатство в Україні

Символом меценатства є давньоримський державний діяч, наближений імператора Августа – Гай Цільний Меценат. Він народився приблизно в 74-64 роках до нашої ери, і його ім’я назавжди увійшло в історію як покровителя мистецтва і науки. Гай Цільний Меценат був довіреною особою Августа Октавіана: він займався державними справами, при цьому, не маючи офіційної посади при імператорському дворі. Меценат абсолютно спокійно вів бесіди з Августом, користувався повною свободою і міг висловлювати власні погляди, не боячись гніву імператора. Гай Цільній дуже любив мистецтво і займався заступництвом таких поетів як Горацій, Проперцій, Вергілій.

Таким чином, меценатство, як вид благодійної діяльності виник в Стародавній Греції і має на увазі під собою фінансову підтримку діячів науки, культури і мистецтва.

Меценат фінансово і авторитетно підтримує не саму людину, а її талант, роль в розвитку науки, мистецтва і культури.

Відомі меценати України

В Україні перші ознаки меценатства як явища зафіксовано в XVII ст.

Костянтин Острозький заснував в Острозі академію та друкарню, де була видана знаменита Острозька Біблія. Митрополит Петро Могила власним коштом відновив у Києві Софійський собор, Десятинну і Трьохсвятительську церкви та храм Спаса на Берестові, а також заснував і утримував Колегіум, який згодом став Києво-Могилянською академією.

Найвизначнішим українським меценатом був гетьман Іван Мазепа, який звів або відремонтував у стилі так званого «мазепинського бароко» близько двох десятків храмів та розбудував Києво-Могилянську академію. Він пожертвував збудованому ним Переяславському кафедральному собору Пересопницьке Євангеліє, подарував золоту чашу, лампаду і плащаницю собору Воскресіння при Гробі Господньому в Єрусалимі.

У Києві на межі ХІХ і ХХ століть всі публічні споруди були зведені коштом меценатів. Родина Бродських побудувала тут лікарню, синагогу, гімназію, училище, Бессарабський ринок, Політехнічний інститут, Художній музей, Театр оперети. Микола Терещенко пожертвував Києву два з половиною мільйона рублів, а Михайло Дегтярьов чотири з половиною.

Кінець XIX — початок ХХ століття називають «золотою добою» українського меценатства. Відомі меценати того часу: Богдан Ханенко, Іван Скоропадський, Василь Тарновський, Микола Терещенко.

У Галичині найбільшим меценатом 20 століття вважають митрополита Андрея Шептицького.

Сучасні меценати

Сьогодні меценатство розвивається як ніколи. Серед найвпливовіших меценатів сучасності виділяють такі імена:

  • Баффет Уоррен. Цей американський бізнесмен перебуває в списку найбільш щедрих меценатів в світі. Він займається розвитком освітньої сфери, спонсорує програми навчання і гранти для іноземних студентів, надає підтримку науці.
  • Білл і Мелінда Гейтс. Творець знаменитого Microsoft разом зі своєю дружиною заснували фонд «Bill and Melinda Gates Foundation», який займається розробкою освітніх програм, спонсорством грантів, організацією самітів і збором коштів інших меценатів.
  • Марк і Чан Цукерберг. Творець соціальної мережі Facebook найбільший філантроп. У 2015 році сім’я створила «Ініціативу Чан-Цукерберга», яка займалася розвитком людського потенціалу.

Меценати сучасної України: Віктор Пінчук, Рінат Ахметов, Дмитро Фірташ, Сергій Тарута, Фельдман Олександр, Дмитро Андрієвський, Воронов Ігор, Новинський Вадим та ін.

Молоді письменники, художники і вчені потребують підтримки для розвитку своєї діяльності, а держава не завжди в силах допомогти. Тому меценати заслуговують на повагу за те, що фінансують діячів мистецтва.

Оцініть статтю
Додати коментар