Аналіз твору “Момент” Винниченка – тема, ідея, жанр, герої, проблематика, сюжет, композиція допоможуть підготувати літературний паспорт твору.
“Момент” Винниченко аналіз (паспорт) твору
Твір «Момент» В. Винниченка написаний у стилі імпресіонізму. Підзаголовок у новели – «Із оповідань тюремної Шехерезади».
Рік написання: 1910
Літературний рід: епос.
Напрям – модернізм
Жанр: новела.
Тема: історія короткої любові між революціонером і панною в ризикованій для життя ситуації. Перехід людей через кордон; життєві перипетії на шляху до щастя
Ідея: оспівування почуття кохання; усвідомлення скороминущості щастя.
Головна думка: «Щастя — момент. Далі вже буденщина, пошлість».
Провідний мотив – кохання, щастя. Спалах почуттєвої любові в природі – найвищий момент буття.
Головні герої “Момент”:
- В’язень (Шехерезада) є оповідачем у творі Момент”.Шехерезадою його називали через розповіді невигаданих історій зі свого життя товаришам-сокамерникам.
- панночка Муся,
- контрабандист Семен Пустун.
Проблематика твору “Момент”
У творі «Момент» В. Винниченко порушив проблему плинності життя й щастя людини.
Також у творі порушені такі проблеми:
- життя і смерті
- миті як частини вічності
- сенсу щастя людини
- порівняння природної сутності людини і моралі, нав’язаної суспільством
Час подій: події у творі відбуваються навесні, утім час точно не визначений, мов у позачассі.
Місце подій: село на кордноні — кордон, утім точно не визначене.
Символічні образи: поле (символ свободи, життя, народження й росту); ліс (символ ворожої стихії (у момент небезпеки) або свободи й кохання (у момент щастя)); комашки (символ відсутності обмежень і правил); зелені мушки, ворон (символ смерті), кордон (символ межі між життям і смертю).
Композиція “Момент”
Події у творі «Момент» розгортаються в такій послідовності: розмова з панночкою в клуні — переодягання у свитки й брилі — переховування в полі — перебігання смуги кордону.
- Експозиція: герой зустрічається з панною в клуні перед спланованим нелегальним переходом через кордон.
- Зав’язка: зародження кохання між революціонером і панною.
- Розвиток дії: герої ідуть до смуги лісу, до кордону, їхні думки, почуття, переживання.
- Кульмінація: молоді люди переживають страшний екстремальний момент: перебігаючи прикордонну смугу під обстрілом, вони уникають смерті і як переможці святкують радість життя.
- Розв’язка: герої розлучаються, щоб зберегти спогади про мить щастя.
Твору «Момент» НЕ ВЛАСТИВА така композиційна особливість розповідь від третьої особи.
Композиційні особливості твору «Момент»: динамічний сюжет, наявність діалогів, напруженість у розгортанні подій, використання пейзажних замальовок.
Сюжет новели “Момент”
Революціонер зустрічається з панночкою в клуні перед спланованим нелегальним переходом через кордон. Панночка так само тікає від переслідування поліції. Герой закохується в панночку — і читач стає свідком народження й розвитку високого почуття. Молоді люди переживають страшний, екстремальний момент: перебігаючи прикордонну смугу під обстрілом, вони уникають смерті і як переможці святкують радість життя.
Чому новела має назву «Момент»? Тому, що Муся назвала їхнє щастя-кохання моментом
Сюжетний ланцюжок твору “Момент”
Шехерезада у в’язниці розповідає історію про момент любові (пролог) — Шехерезада їде із Семеном Пустуном — прохає Семена допомогти терміново переправитися через кордон — Семен попереджає, що можуть убити — Шехерезада уявляє себе мертвим, йому смішно — зустріч Шехерезади в повітці з панною — у селі облава — панна просить у Шехерезади револьвера — Шехарезада й панна терміново тікають самотужки до кордону — дорога через поле, зближення — рух лісом, відчуття близькості — панна просить Шехерезаду в разі її смерті передати послання «”Мусю вбито на кордоні. Вмерла так, як вмирають ті, що люблять життя”. Більше нічого…» — Шехерезада й панна перебігають через кордон під кулями, страх — живі, щасливі — Шехерезада зізнається в любові — панна цілує, просить ніколи її не шукати, бо щастя «ось воно, мить».
Нормально