Михайло Драй-Хмара біографія (скорочено)

михайло драй-хмара біографія та цікаві факти Письменники

Михайло Драй-Хмара коротка біографія розповість про життя та творчість відомого українського поета, який став жертвою сталінського терору.

Михайло Драй-Хмара біографія скорочено

Михайло Драй-Хмара є символом незламності української культури доби “Розстріляного відродження”. Його життя — це історія таланту, боротьби і трагічного протистояння тоталітарній системі.
Роки життя: 1889–1939

Михайло народився 28 вересня (10 жовтня) 1889 року в селі Малі Канівці на Черкащині. Батько Панас Драй був освідчениим писарем, а мати Ганна походила зі козацького роду. Коли Михайлу було 5 років, померла його матір, заразившись під час догляду за хворими на тиф. Ще змалку Михайло виявляв надзвичайну допитливість і щирість. Початкову освіту здобув у Золотоноші. У 1902 р. вступив до Черкаської гімназії, де провчився 4 роки. Згодом навчався у престижній Колегії Павла Ґалагана в Києві, де серед його друзів були майбутні видатні поети й учені.

У 1910 році Михайло вступив на історико-філологічний факультет Київського університету,. Його спеціалізацією стало слов’янознавство. Завдяки таланту й працелюбності він отримав стипендію для навчання за кордоном.

З 1913 року Михайло працював у бібліотеках та архівах Львова, Будапешта, Загреба, Белграда й Бухареста, де глибоко вивчав слов’янські мови та літератури. Згодом він залишився при університеті для підготовки до професорського звання, а в 1918 році став професором Кам’янець-Подільського університету.

Як поет, він дебютував у Кам’янці-Подільському, де написав свої перші українські вірші.

У 1926 році вийшла його єдина прижиттєва збірка поезій “Проростень”. Його творчість вирізнялася глибоким ліризмом і любов’ю до рідної землі.

Драй-Хмара входив до «грона п’ятірного» українських поетів-неокласиків разом із Миколою Зеровим, Максимом Рильським, Павлом Филиповичем та Юрієм Кленом. Вони сповідували ідеал високої культури, вишуканої мови й художньої досконалості.

У 1930-х роках більшовицький режим почав переслідувати інтелігенцію. У 1933 році Драй-Хмару заарештували, звинувативши у “контрреволюційній діяльності”. Попри відсутність доказів, його звільнили лише через рік. У 1935 році він знову був заарештований і засланий на Колиму, де працював у нелюдських умовах. Михайло загинув у таборах у 1939 році, але залишився незламним — на допитах він не видав ні себе, ні друзів.

Як помер Драй Хмара? Поет помер у 1939 році під час заслання в таборі на Колимі. Точна причина смерті невідома. Але в документах про реабілітацію Драй-Хмари зазначено, що він помер «від ослаблення серцевої діяльності».

Лише у 1989 році Драй-Хмару реабілітували. Його поезія й переклади стали прикладом того, як слово може долати тиранію. Михайло Драй-Хмара назавжди залишився “лебедем” української культури, що співав навіть у найтемніші часи.

 Особисте життя

У 1914 році Драй-Хмара одружився із Ніною Длугопольською. Ця жінка надихала його все життя. 20 березня 1923 року у них народилася донька Оксана, яку він обожнював. Михайло був також блискучим спортсменом і любив мандрувати.

Поліглот і перекладач

Драй-Хмара знав 19 мов, серед яких — майже всі слов’янські, латина, старогрецька, санскрит, німецька, французька, італійська. Його переклади класиків європейської літератури (Данте, Бодлера, Верлена) відзначалися майстерністю й тонким розумінням оригіналів.

Також він перекладав твори Данте, Пушкіна, Міцкевича та багатьох інших. Його талант перекладача дозволяв відкривати українському читачеві багатство світової літератури.

Михайло Драй-Хмара: цікаві факти

10 цікавих фактів про Михайла Драй-Хмару

1. Справжнє прізвище поета — Драй. Він узяв псевдонім “Драй-Хмара”, аби додати поетичного звучання, символізуючи боротьбу й натхнення.

2. Скільки мов знав Драй Хмара? Поет знав 19 мов, включаючи рідкісні й стародавні, такі як санскрит і старогрецька. Він володів латиною, грецькою і багатьма слов’янськими. Це зробило його одним із найосвіченіших поетів свого часу.

3. Він подарував українцям багато перекладів світової класики. Поет блискуче перекладав твори Данте, Бодлера, Верлена, Шеллі та інших класиків світової літератури українською.

4. За життя Драй-Хмара видав лише одну поетичну збірку — “Проростень” (1926). Інші його твори було знищено або залишилися в рукописах.

5. Він походив із заможного козацького роду, а його сім’я належала до заможного селянства, що давало змогу здобути якісну освіту.

6.  Максим Рильський був не лише колегою, а й близьким другом Драй-Хмари. Вони часто обговорювали літературні й культурні питання.

7. Член “грона п’ятірного”. Микола був одним із “неокласиків” — разом із Зеровим, Рильським, Филиповичем та Юрієм Кленом. Їх називали елітою української інтелігенції.

8. Михайло був професором слов’янських мов і літератур, працював у Київському університеті та інших академічних установах.

9. Жертва сталінських репресій. Поета заарештували у 1935 році за сфабрикованими звинуваченнями. Його заслали на Колиму, де він помер у таборі в 1939 році.

10. Його дружина Ніна та дочка Оксана пережили роки репресій і заслань, а після смерті поета довго добивалися реабілітації його імені. Михайло Драй-Хмара був реабілітований посмертно лише в 1989 році, а його ім’я стало символом інтелектуальної сили й незламності.

Оцініть статтю
Додати коментар