Нікколо Макіавеллі основні ідеї та політичні погляди

Людина і світ

Які основні політичні погляди та ідеї Нікколо Макіавеллі, Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Основні ідеї Нікколо Макіавеллі

Нікколо Макіавеллі був видатним філософом Ренесансу, який створив свої політичні і соціально-філософські погляди. Вони яскраво виражені в його популярних працях ( «Міркування про першу декаду Тита Лівія», «Державець», «Про військове мистецтво»),  у романах, п’єсах, ліриці і філософських міркуваннях.

Соціально-філософські погляди Нікколо Макіавеллі

Він виділив кілька основних філософських понять:

  • Вірту. До нього відносять людську енергію і талант. Вони разом з фортуною є рушійними силами історії.
  • Доля. Вона протистоїть людській доблесті і праці.
  • Свобода волі. Її втілення знайшлося в політиці.

Соціально – філософські погляди Макіавеллі ґрунтувалися на принципі людської природи. Сам по собі принцип цей універсальний і поширюється абсолютно на всіх громадян в державі, незалежно від їх класової приналежності.

Також мислитель вважав, що людина за своєю природою не безгрішна: вона невдячна, непостійна, лицемірна, брехлива, її приваблює нажива. Саме тому егоїстичну сутність людини необхідно тримати під контролем сильної руки.

Дану теорію він описав у своїй праці «Державець». У своїх поглядах на розвиток і створення особистості, Нікколо Макіавеллі виключав божественний вплив і повністю віддалився від поглядів релігії. Він вважав, що тільки мудрий правитель може повести народ за собою. В цілому вся філософія Нікколо Макіавеллі присвячена ідеям створення найвищого прояву людського духу.

Політичне вчення Нікколо Макіавеллі

Особливо захоплювався Макіавеллі політикою. Згідно вченому, в ній закладені правила і причини, що дозволяють людині повною мірою проявити себе, не покладаючись на рок чи збіг обставин. Він підвів риску в політиці на рівні морального підгрунтя, перейшовши до дій і вчинків замість вічних роздумів.

Головною метою життя людей є служіння державі. Макіавеллі завжди хотів зрозуміти закони політики і втілити їх в філософії. І зробив це. Згідно філософу створення держави обумовлюється егоїстичною натурою людини та існуванням бажання насильницького приборкання цієї натури.

Для Нікколо Макіавеллі ідеальним прикладом держави є Римська республіка, що характеризувалася внутрішнім порядком, який поширювався на всі народи, що жили під її прапором. Щоб створити таку ідеальну державу, необхідно розвинути в суспільстві громадянську моральність.

Свої погляди описав у праці 1513 року «Міркування про I декаду Тита Лівія». Також у ній він описував свої роздуми щодо того, що в сучасній йому Італії папська влада розхитала всі основи державності і зменшила бажання служити державі .

Політика Макіавеллі ґрунтується на:

  • Дослідження якостей людини і її природної сутності;
  • Ухилянні від догматизму і утопічних мрій;
  • Вивчення співвідношення пристрастей, громадських інтересів і сил;
  • Поясненні дійсного стану речей в суспільстві;
  • Також, для існування ідеальної держави з ідеальними політичними принципами необхідно існування ідеального правителя. За Макіавеллі він повинен поєднувати в собі честь і гідність, хитрість і доблесть, витонченість розуму і дещицю зла.

Праці автора сприйнялися сучасниками з особливим захопленням і користувалися великим успіхом. Його прізвищем назвали систему політики – макіавеллізм, яка не нехтувала способами досягнення мети.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, що таке політична філософія Нікколо Макіавеллі.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Реск

    не державець а державотворець!

    Відповіcти