Нікола Тесла біографія українською мовою скорочено викладена в цій статті.
Нікола Тесла коротка біографія
Нікола Тесла (1856 – 1943) – фізик, винахідник, інженер.
Нікола Тесла народився 25 червня 1856 в невеликому селі Сміляни на території нинішньої Хорватії в родині священика Сербської православної церкви. Незважаючи на бажання батька, щоб син пішов по його стопах, Нікола з дитинства мріяв стати інженером і займатися наукою.
У 1882 році після закінчення Політехнічного інституту в Гpаці і Празького університету вчений переїжджає в Париж і влаштовується на роботу в велику компанію. Через рік він збирає свій перший електромотор, а ще через рік знайомиться з Томасом Едісоном. На його запрошення вчений переїжджає в Нью-Йорк і отримує посаду інженера з ремонту електродвигунів і генераторів.
Розбіжності між двома винахідниками привели до того, що Тесла звільнився і заснував власну компанію, в 1888 році продав 40 патентів на загальну суму в 1 мільйон доларів і нарешті зміг приділяти бiльше часу не роботі, а своїм дослідженням. У період з 1888 по 1895 Тесла експериментує в області магнітних полів і високих частот. У 1899-1900 роках учений проводить ряд експериментів в містечку Колорадо Спрінгс, під час яких доводить можливість передачі електричного струму через землю.
У 1900 вчений-винахідник повертається в Нью-Йорк і будує на гроші банкіра на прізвище Морган вежу для налагодження трансатлантичного зв’язку. Уже пізніше Тесла зізнається своєму покровителю, що його основним завданням було створення машини здатної передавати електрику в будь-який куточок землі, а не система зв’язку.
Помер великий учений 7 січня 1943 року.
Винаходи та відкриття Тесли
Діапазон досліджень Тесли був дуже широкий. Він відкрив явище обертового магнітного поля, на основі якого побудував електричні генератори. З 1889 року приступив до досліджень струмів високої частоти і високої напруги. Винайшов перші зразки електромеханічних генераторів ВЧ (в тому числі індукторного типу) і високочастотний трансформатор (трансформатор Тесли, 1891), створивши тим самим передумови для розвитку нової галузі електротехніки – техніки ВЧ.
Навіть тематику його патентів важко перерахувати. Це електромотори, випрямлячі, електрогенератори, трансформатори, флюоресцентні лампи, високочастотне обладнання, системи освітлення і багато іншого. Тесла створив перші зразки генератора двухфазного змінного струму і високочастотного трансформатора. Його роботи по бездротовій передачі сигналів на відстань дуже вплинули на розвиток радіотехніки; він сконструював ряд радіокерованих самохідних механізмів, названих ним «телеавтоматами», розробив принцип радіолокації.
У 1891 році на публічній лекції Тесла описав і продемонстрував принципи радіозв’язку. У 1893 році впритул зайнявся питаннями бездротового зв’язку і винайшов щоглових антену. У 1893 році Тесла збудував перший хвильовий радіопередавач, випередивши Попова і Марконі на кілька років. У 1943 році Верховний суд США підтвердив першість Тесли в цьому винаході.
Відкриття Ніколи Тесла лягли в основу сучасної електротехніки. Гучне ім’я і загальну популярність Тесла отримав, коли розроблені ним потужні генератори були встановлені на найбільшій тоді в світі Ніагарській ГЕС потужністю в 50000 кінських сил. Досить сказати, що з 13 застосованих при будівництві Цієї Першої у світі електростанції патентів 9 належали Теслі. У фінансуванні проекту брали участь найбагатші люди того часу: Морган, Астор, Ротшильд і Вандербільт.
Іменем Тесли названа одиниця вимірювання магнітної індукції в системі СІ.