Окунеподібні: характеристика, значення, представники

Зоологія

Окунеподібні: характеристика, значення, представники та цікаві факти про цей вид риб Ви дізнаєтеся в цій статті.

Окунеподібні (Perciformes) — рядпроменеперихриб, що включає близько 40 % видів кісткових риб.

Окунеподібні: характерні ознаки

  •  частина променів плавців має вигляд нерозчленованих гострих шпильок, черевні плавці зазвичай розташовані під грудними, а іноді й попереду них. Спинних плавників зазвичай два. На голові, як правило, є шипи. Луска частіше ктеноїдна.
  • плавальний міхур не сполучається з кишечником.
  • Це переважно хижаки.
  • У деяких окунеподібних відсутній плавальний міхур.
  • живут як у прісних, так і в солоних водоймах

Довжина тіла у різних видів цих риб становить від 1 см до 5 м, а маса інколи сягає 900 кг.

Дані риби характеризуються надзвичайно багатою різноманітністю забарвлення, яке безпосередньо залежить від кліматичної зони, де мешкають риби. Так, забарвлення тих, що плавають в тропічних водах, буде яскравим, помірних видів – забарвлення більш блякле, навіть непоказне, з переважанням сіро-коричневих відтінків. Шкіра покрита лускою.
Анальний і сечостатеві отвори розділені між собою. Як і більшість сучасних риб, що мешкають в океанах і морях, окунеподібних мають кістковий хребет, який найчастіше з’єднаний з черепом за допомогою рухомого з’єднання  з верхньощелепними апаратом.
Рот представників даного загону утворений щелепами, які діють по хапальному принципу: риба трохи подається вперед, на деякий час завмирає, а потім максимально швидко кидається на жертву, не залишаючи їй ніяких шансів. Зуби найчастіше щетинковидні, невеликих розмірів, але деякі види мають великі ікла.

Окунеподібні: представники

Налічується понад 6000 видів окенеподібних і близько 150 родин цього ряду. Найпоширеніші представники — судак, окунь, йорж, скумбрія, ставрида, тунець, бички.

Окунеподібні: цікаві факти

Меч-риба може сягати 4,5 м завдовжки при масі до 500 кг. Ця тварина, переслідуючи здобич, здатна розвивати швидкість до 130 км/год.

Все окунеподібні перед розмноженням створюють гнізда, які часто представляють собою невеликі ямки, заткнуті рослинністю, але захист майбутньому потомству дають лише бичкові. Найбільші самки даного загону здатні відкладати до 1 мільйона ікринок.

Тунець пересувається дуже швидко, швидкість цієї риби доходить до 75 кілометрів на годину.

Найбільший (коли-небудь зафіксований) зразок тунця становив 21 фути в довжину і важив 1600 фунтів.

Тунець здатний змінити положення його спинного і грудного плавців, щоб зменшити опір води і прискорити швидкість плавання.

Тунець може плавати біля поверхні або може занурюватися на глибину 3000 футів, поки він шукає їжу.

Також Ви можете прочитати цікаві факти про окунів.

Окунеподібні: значення

Багато видів окунеподібних мають промислове значення. У Чорному морі здійснюють промисел скумбрії, ставриди, тунців, різних видів бичків. У прісних водоймах зустрічаються окунь річковий, судак, йорж та ін.

Оцініть статтю
Додати коментар