Особливості будови рептилій можна помітити розглянувши їх зблизька. Будова тіла рептилій, їх кровоносної системи, травної, видільної, нервової системи та інші особливості будови розгляемо нижче.
Особливості будови рептилій
Форма тіла плазунів змієподібна, ящіркоподібна або широка і плоска (ящірки). Розміри рептилій різноманітні: від декількох см до десятка метрів.
У тілі виділяють голову, шию, тулуб, хвіст. Завдяки наявності шиї голова рухомо з’єднана з тілом і може здійснювати рух як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямку. Тулуб подовжений (викл. черепахи), гнучкий. Як правило, хвіст довгий, ноги добре розвинені.
Яку будову й розташування мають кінцівки ящірки? Кінцівки розташовані по боках тулуба, унаслідок чого тіло, переміщаючись, торкається землі. Ось чому назва цієї групи рептилії походить від латинського слова «reptilios» – «ті, що повзають». У багатьох видів (безногі ящірки, гадюки, вужі) кінцівок немає. У ящірки кінцівки малі.
Шкіра рептилій та ящірок. Зроговіння шкіри і втрата шкірою дихальної функції зробили рептилій незалежними від вологості. Ороговіла шкіра допомогла рептиліям освоїти ґрунти й морську воду – місця проживання, що були недоступними для амфібій. Ороговілий шар під час линьки скидається. У крокодилів і черепах в шкірі відбувається окостеніння. Черепахи мають панцирі. У шкірі майже немає залоз, вона суха, непроникна для газів і води.
Внутрішня будова рептилій
Нервова система складається з головного і спинного мозку, нервових волокон.
Особливості будови головного мозку в порівнянні з мозком земноводних:
- передній мозок великих розмірів за рахунок збільшення смугастих тіл;
- зачатки кори головного мозку;
- ускладнилася будова проміжного і середнього мозку, більш виражений зв’язок з переднім мозком;
- добре розвинений мозочок;
- довгастий мозок збільшений, має характерний вертикальний вигин;
- довгий спинний мозок має більш складну будову: різке відділення провідних шляхів (зовнішнього шару) від нервових клітин (внутрішнього шару).
До органів чуттів відносяться:
Органи зору. Добре розвинені, рухливі очі. За рахунок переміщення і зміни кривизни кришталика, очі здатні бачити на різних відстанях. Є повіки і миготлива перетинка. Деякі види мають тім’яний орган, що сприймає світлові роздратування.
Орган слуху. Є внутрішнє і середнє вухо. Збільшено нижній мішечок, є овальне і кругле віконечка, що сприяють кращій рухливості екзолімфи лабіринту. Слухова кісточка передає коливання у внутрішнє вухо краще, ніж у амфібій. Барабанна перетинка розташована в невеликому поглибленні.
Органи нюху. Їх внутрішня поверхня збільшилася.
Органи смаку розвинені слабо, велику роль відіграє язик.
Будова скелета рептилій
Скелет майже повністю скостенілий. Хребет ділиться на відділи: шийний, грудний, поперековий, крижовий, хвостовий. Повороти голови стали можливі завдяки двом шийних хребцям. У рептилій є грудна клітка, утворена хребцями грудного відділу і грудиною.
До грудних і поперекових хребців приєднуються добре розвинені ребра. У плазунів є справжня грудна клітка, утворена грудними хребцями, ребрами та грудною кісткою. Грудна клітка бере участь у дихальних рухах цих тварин. Череп майже повністю кістковий.
Будова травної системи рептилій
Зуби однотипні, розташовані на щелепах. Основна функція – захоплення їжі. Добре розвинені слинні залози. В отруйних змій з’являються особливі отруйні зуби, призначені для введення отрути в тіло здобичі. Добре виражені і розвинені глотка, стравохід і шлунок. Є печінка і підшлункова залоза. Тонка кишка – довга, товста – коротка. Травний тракт закінчується клоакою.
Органи дихання плазунів – легені, що мають багато перетинок, які збільшують поверхню газообміну. Крім того, їхні дихальні шляхи складаються з послідовно з’єднаних гортані, трахеї та бронхів. Трахея розгалужується на два бронхи, що заходять до легень.
У плазунів порівняно із земноводними складніший і механізм дихання. Повітря надходить до легень і виходить із них за рахунок рухів ребер. Унаслідок цього змінюється об’єм порожнини тіла.
Кровоносна система плазунів також має певні відмінності. Будова серця рептилій має свої особливості: у шлуночку трикамерного серця є неповна перетинка, що частково перешкоджає змішуванню артеріальної та венозної крові. А в крокодилів серце взагалі чотирикамерне. Як і земноводні, плазуни належать до холоднокровних тварин.
Видільна система плазунів – нирки та сечовий міхур, який відкривається протокою у клоаку.
Розможення плазунів. Плазуни – роздільностатеві тварини. Протоки статевих залоз відкриваються в клоаку. Запліднення внутрішнє. Більшість плазунів відкладає яйця, вкриті кількома оболонками, що захищають зародок від висихання, проникнення шкідливих мікроорганізмів, механічних ушкоджень і забезпечують його газообмін. Такі особливості будови яйця визначають
прямий розвиток плазунів, оскільки зародок у ньому забезпечений поживними речовинами, водою, киснем. Тому зародки плазунів розвиваються не у водному середовищі, а на суходолі. У деяких видів (ящірка-веретільниця, живородна ящірки, гадюки) яйця затримуються у статевій системі самки до моменту виходу малят. Як ви пригадуєте, це явище має назву яйцеживонародження.
Пристосування рептилій до наземного середовища існування
Найважливішими особливостями будови рептилій, які пов’язані з пристосуванням до наземного середовища існування, є перехід на легеневе дихання, збільшення рухливості тіла та розмноження за допомогою яєць, що мають оболонки.
Спасибо!