“Пісня про Гайавату” переказ коротко

пісня про гайавату скорочено Короткий зміст

“Пісня про Гайавату” переказ коротко поеми Генрі Логнфелло нагадає головні події твору, який створений на основі легенд індіанців народу оджибве.

“Пісня про Гайавату” переказ

Колись довно жив могутній чарівник і богатир Меджеківіс. Його головним подвигом було викрадення Священного Вампума у Великого Ведмедя Міше-Мокви, що був схожий на величезну скелю, яка обросла мохом.

Цього чарівника боялися всі народи. Меджеківіс тихесенько підійшов до Міше-Мокви, поки той спав, і обережно зняв з нього Вампум. Здійснивши підступний вчинок, він переможно вигукнув і вдарив Міше-Мокву по голові палицею.

Новина про подвиг Меджеківіса облетіла весь світ. Вражені подвигом, люди проголосили витязя Західним Вітром. Під урочисті вигуки Меджеківіс вирушив у своє царство на вершині Гір Скелястих. А на Місяці жила прекрасна і незрівнянна донька Нічного Світила – Нокоміс. Весела та життєрадісна дівчина не відчувала зневаги, та злості до інших, не здогадувалась,  що в однієї з її подруг серце палає чорною заздрістю.

Якось, коли Нокоміс гойдалась на виноградних паростках, до неї підкралась заздрісна подруга й обрубала віти. Нокоміс упала на землю, в квітучу долину Мусподе, а згодом народила  „між лілеями, на моху”  донечку Венону, гарну, тендітну, з очима,  як небесні зірки. Нокоміс часто кажала донечці, що варто остерігатись Меджеківіса. Але молода красуня не слухала застережень, і одного вечора Меджеківіс познайомився з Веноною, закохав її у себе. А колии вона нарродала сина Гайавату, то він їх покинув.

Венона дуже страждала, а невдовзі померла, а хлопчика виховувала Нокоміс серед прекрасної природи.
Коли хлопчик став старшим, то бабуся розповіла йому про вчинок Меджеківіса й смерть Венони. Серце Гайавати запалало гнівом, і він відправився на пошуки Володаря Вітрів. З таємним острахом в душі зупинився молодий герой перед старим батьком. Меджеківіс згадав молодість, гарну Венону –він радів зустрічі. Вони довго розмовляли, Меджеківіс хизувався колишніми пригодами й подвигами та безсмертям, а Гайавата стримував гнів. Коли терпіння хлопця скінчилося, то він нагадав батькові смерть матері, і розпочався великий бій. Сам могутній Орел Війни піднявся з гнізда, сів на скелі і з різким клекотом розпрострв крила над бійцями.

Три дні вони билися. Меджеківіс почав стомлюватися, він запропонував припинити бій, бо був безсмертним і хотів тільки перевірити силу і хоробрість Гайавати. На прощання батько попросив сина у всому допомагати своєму народові й пообіцяв, що розділить із ним своє царство.

Багато подвигів вчинив Гайавата: переміг царя риб – величезного осетра Міше-Наму й злого чаклуна Меджисогвона, який насилав на людей хвороби й лихоманки; навчив людей вирощувати маїс і винайшов писемність. Слава його швидко ширилася по землі.

Повертаючись після поєдинку з батьком Меджеківісом, Гайавата завітав до країни Дакотів, щоб купити наконечників для стріл. Найбільше йому сподобалися гострі, як голки, наконечники з халцедону, кременя та яшми, що виточив старий дакот, який усамітнено жив із донькою Міннегагою на рівнині. Та дівчина запала в душу Гайавати, він закохався.

Та Нокоміс не хотіла, щоб онук одружувався з чужоземкою. Недослухаючись до бабусиних порад, герой радісно пішов за коханою і попросив її рук. Дівчина відповіла взаємністю.

Минуло багато безтурботних років, сповнених праці та полювання, спокою та затишку домашнього вогнища. Але  згодом помирають кращі друзі Гайавати – божественний співець Чайбайабос і добродушний силач Квазінд.

Для народу Гайавати настали важкі часи: сувора зима вкрила землю снігом, морози скували річки. У поселенні почався голод.  Гайавата відправився на полювання, але так і не зміг знайти їжі. Його кохана дружина померла.
Навіть навесні, Гайавата не оправився від тяжкої втрати, він сумував коханою.

Якось Ягу – хвалько і оповідач дивних історій – розповів, що бачив у морі величезну пірогу з бородатими воїнами, обличчя яких були пофарбовані в біле. Всі сміялися з таких вигадок, а Гайавата ні.

Через деякий час до поселення підплив човен із білими людьми. Гайавата привітно зустрів їх, запросив до свого вігваму і пригостив. Після пригощань господарі й гості викурили Люльку Згоди та присягнули на вічну дружбу.

Уночі, коли гості спали, Гайавата став зі свого ложа і сказав Нокоміс, що йде назавжди.
Зрозумівши, що створення Ліги п’яти племен є вінцем його дій на землі, Гайавата звертається до своїх людей з промовою, сповненою мудрих порад. Він повідомляє, що йому час відправитися на небеса. Гайавата вийшов на берег і сів у чарівний човен. Люди ошелешено спостерігали, як човен піднімався вище й вище, а згодом зник в небесах.
Ось так закінчлося земне життя посланця небес вчителя Гайавати.

Оцініть статтю
Додати коментар