“Подорож Алі до країни Сяк-Таків” скорочено

подорож алі до країни сяк-таків скорочено Скорочено твори

“Подорож Алі до країни Сяк-Таків” скорочено читати

Розділ 1, в якому зникає список

Вчителька Наталя Никифорівна вела урок в 3-В класі, коли її покликали. Вона залишила за старшого Сашка Тишка, який мав записувати порушників. Чотири хлопці грались та розбили вазон із фікусом. Діти зрозуміли, що Кефір (прізвисько вчительки) все одно побачить, тому вони попали в список.

Повернувшись вчителька запитала, хто розбив вазон. Сашко нехотя потягнувся за списком, але його не було. Наталя Никифорівна викликала батька хлопчика школу. Але староста Люба Чавагара заступилась за однокласника: якщо дізнається директор, то тоді доведеться пояснювати, чому її не було на уроці. А фікус вони завтра самі посадять у новий газон.

Розділ 2, в якому Сашко промовляє зачаровані слова

Сашка в школі називали «інструктор-конструктор». Йдучи додому він думав про таємниче зникнення списку. Хлопець любив складати літаки, тому вирішив відволіктись. Але щось робота не клеїлась і Сашко зітхнув: «Сяк-так триматиметься!». Хтось у кімнаті зітхнув і його фото з призом, наче ожило. Сашко з фото похмуро мовив: «Дочекався і я від тебе! Тепер замість мене матимеш сяк-така» та зник.

Розділ 3, в якому починаються неприємності Отакої!

Спочатку Сашко хотів показати фото батькові, але передумав і заховав його. З того часу хлопця наче підмінили: тепер він усе робив сяк-так. Навіть моделі улюблених літаків не виходили. В табелі з’явилось декілька трійок. Мама відправила сина відпочити до дідуся на зимові канікули.

Розділ 4, в якому з’являється Аля

подорож алі до країни сяк-таків короткий змістВ селі зимою гарно та весело, за конюшнею була ковзанка. Сашко відразу побіг до своїх друзів. Юрко, Петько та Василь разом з Сашком збудували штаб, але той провалився. Сільські хлопці стали реготати та називати Сашка «КонсХРЮктор». По дорозі додому він згадав слова: «Замість мене матимеш сяк-така». Роздуми порушила кинута сніжка, дівчинкою з сусідського під’їзду, яку звали Алька.

Розділ 5, в якому виявляється, шо Аля не може стояти осторонь

Дівчинка теж приїхала на канікули і Сашко зрозумів, що може їй довіритись. Вони вирішили знову глянути на фото, але воно надірвалось. З нього щось вискочило: воно було схоже на футляр для окулярів з тонкими ручками та ніжками. Чоловічок був зверху вужчий, а знизу ширший як груша. Довкола нього замочок-блискавка.

Розділ 6, в якому розкриваються перші таємниці

Це був Сяк-так номер 88. Він витягнув довідку, посвідчення, акт та доповідну записку.  Хлопець розгубився, от Аля запитала, що він робив на фото. Створіння відповіло, що він з країни де все зроблене сяк-так: як фото, з якого він вийшов. Коли Сашкового інструктора-конструктора було перенесено до країни сяк-таків, йому довелось оселитись на фото. Аля сказала, що поруч є країна Недоладія і вона має звідти друга. Сяк-так пояснив, що коли його літак попав туди, він замість нього прибув сюди. А коли Сашко звикне робити все сяк-так, він (Сяк-так) повернеться додому.

Королева загадкової землі зачарувала слова «сяк» і «так» і кожен хто їх промовить, втратить свій талант. Вона хоче забрати всі таланти, бо скоро війна за папір. А він їй дуже потрібний, бо жителі пишуть на ньому ябеди і отримують нагороди.

Аля відібрала у Сяк-така папери, і той почав плакати, адже без них він ніхто. Але дівчинка відповіла, що люди не віддадуть таланти. Але Сяк-так обурився: люди продають таланти, топчуть та розмінюють, закопуючи у землю!

Розділ 7, у якому Аля і Сашко переконуються, що Дир-Пир їм не допоможе

Аля посадила Сяк-така у рукавичку і вони вирішили піти до Дирмидонта Пирмидонтовича чи Дир-Пира як його називали. Діти не були впевнені в його допомозі, бо він зазвичай лише обіцянки роздавав. Дир-Пир саме збирався додому і сказав, що прийом закінчений. Але Аля крикнула, що їх чекає велике нещастя, тому він зупинився.

Діти розповіли, що сяк-таки забирають у людей таланти. Ох, як же розлютився сільський голова. Адже такої нісенітниці він ще не чув. Сяк-так заметушився: «Так, Дир-Пир! Твій Пекар давно живе у нашій країні». Чоловік затулив вуха та втік.

Розділ 8, у якому Дир-Пир відкриває свою страшну таємницю

Діти прийшли додому до Дир-Пира і побачили  як він сидить за столом із пляшкою та огірками. Він розкрив їм свою таємницю: колись чоловік був пекарем і до нього їздили вчитись робити хліб. Якось у нього було дуже мало часу, а тісто ще не підійшло. От і сказав, що хліб сяк-так спечеться. Так його Пекар потрапив до країни Сяк-таків.

Аля запитала у Сяк-така як потрапити у його країну. Той не хотів казати, але дівчинка пригрозила  знищити його документи. Тоді чоловічок розповів, що потрібно мати перепустку-доповідну на когось. Якимось чином в його документах виявився список Сашка з класу для вчительки. Далі потрібно було, щоб хто талановитий вислухав дітей і, головне, повірив. Так, завдання було нелегке.

Розділ 9, в якому потрібна людина знаходиться

Дир-Пир вигукнув, що знає таку талановиту людину – бібліотекарка Вірка! Він попросив: якщо потраплять у чарівну країну, хай повернуть його Пекаря.

Хоча був вихідний, але Вірка була на роботі. Вона, закутана у хустку як кукурудза, запитала дітей чи вони по книжку пришли. Аля і Сашко все розповіли, та тільки руками сплескувала. Вона повірила дітям, але гадки не мала, як допомогти. Раптом бібліотекарка зникла! Стеля в кімнаті стала нижчою, на підлозі була купа паперу. Дівчинка помітила, що їх одяг з зимового змінився на літній.  Що ж сталося?

Аля подивилась навколо і побачила, що за столами сиділи такі ж читачі, як і їх Сяк-так. Тільки номери на їх спинах були інші.

Аля збаггнула, що вони перенеслися до країни королеви Сяк – Такеви.

Розділ 10, в якому ми дізнаємося, хто такі престолонаслідники

Там було тепло та сонячно, пахли квіти. У кущах сиділи схожі хлопчики Сякусь та Такусь, тільки очі різні: у одного блакитні, а у іншого чорні. Це були діти Королеви. Вони сперечались, хто буде писати ябеду. Хлопчаки розповіли Алі і Сашкові про ябеди і здивувались, що ті були без документів. Такусь пригрозив, що викличе Байдужа з байдиками.

Розділ 11, у якому Алю з Сашком заарештовують

Сякусь, навпаки, сказав, що допоможе з документами. Брати почали битись. З кущів вискочило шість молодиків із кийками в руках та отаман-Байдуж. Вони зловили Алю з Сашком та повели до Королівської канцелярії. З ними пішли також Сякусь і Такусь.

Розділ 12, в якому його герої грають у дурня

Начальником Королівської канцелярії, яка була завалена папером,  був Прокурорський Кріт. Він сказав, що на прибулих надійшла ябеда, ніби вони дірку в небі хотіли зробити для ворогів. Навіть довідку видав, що в Алі та Сашка знайшли пилку. Сякусь заступився за дітей та надав папірець-виправдання. Це було схоже на гру в дурня, в яку ніхто не міг перемогти. Завдяки Сякусеві дітей помилували.

Розділ 13, в якому з’являється граф О’Ман з бантиком

Діти Королеви повели прибулих, поки нову ябеду не прислали, і Байдуж не прийшов. Близнюки розповіли, що жителі не мають талантів, а з появою паперу всі почали писати довідки, ябеди, посвідчення та запити.

Місто було велике, але недоглянуте: в садах пеньки, газони заросли, фонтани не працюють. Сякусь і Такусь привели Сашка і Алю в палац до пухкенької, рожевої жіночки – Королеви. Їй не сподобалось, що діти знов когось привели. Але вони заспокоїли, що їх друзі не шпигуни і не зрадники. Королева побігла готуватись до війни.

Потім прийшов король, правда він не був королівської крові, бо рід його був від графів О’Манів. Він писав вірші для своїх дітей і кумедно виглядав: біляве волосся було зав’язане рожевим бантом. Йому дуже сподобались Алині банти, білі у синій горошок. Дівчинка подарувала йому один.

Розділ 14, в якому Сашко натрапляє на слід Конструктора

Товариші зайшли у класну кімнату з партами: блакитна була для Сякуся, а чорна для Такуся. Королева боялась, щоб діти не були нездарами, тому з ними займались. Брати розповіли про вчителя Конструктора, який винайшов машину, що перетворює папір на дерева. Але на нього написали ябеду.

Сашко запитав, де ж знайти вчителя. Виявляється, всіх, на кого написали ябеду, відправляли до Кар’єру і закопували екскаватором. Адже таланти закопують тільки живцем.

Розділ 15, в якому Такусь уперше розуміє, шо не все на світі можна замінити довідкою

Сашко сумував і думав, що тепер житиме без таланту. Такусь запропонував довідку записати з печатками, що він у нього є. А той заперечив. Тоді Сякусь запропонував всім йти до Кар’єру.

Розділ 16, в якому до Кар’єру відправляють Манжетника

Коли діти та хлопчики Сякусь та Такусь зібралась йти, прибігла Королева. Вони заховались і чули як вона кричала на Манжетника за невипрані манжет та комірець. За нею був натовп сяк-таків: чим більше він був набитий паперами,тим вище становище займав. Вони привели Манжетника, на якого хтось написав ябеду. Хлопця відправили до Кар’єру.

Розділ 17, в якому Аля з Сашком дізнаються, шо інструкція для пиріжка – річ цілком можлива

Компанія нишком бігла за Манжетником та байдиками. Аля роздивилась місто і помітила, що все закладено паперами, навіть собача будка. Близнюки сказали, що заради паперу вирубали всі дерева.

Але найбільше дівчинку розвеселив город, де сяк-так садив пиріжки з капустою, обгорнені папірцями. Сякусь повідомив, що Агронома теж відправили до Кар’єру через ябеду про отруєння Королеви. У країні вже немає кому ні капусту вирощувати, ні хліб пекти.

Один листок розвіяло вітром і Аля прочитала на ньому інструкцію, як мала рости капуста. Тут хто заверещав і вихопив папірець з рук.

Розділ 18, в якому з’являються Гравик і Бібл-Бабл

Це той сяк-так, що пиріжки садив. Всі кинулись тікати. Опершись на мур, діти кудись провалились. Діти сиділи у високій траві. Поруч з Сашком стояв круглий чоловічок в солом’яному брилі. Чорним паском він розділився на червону та синю половинки.

Озирнувшись, вони побачили затишний дворик без паперу, але з затишною хатинкою. Навколо росли соняхи. Тут жили круглолиций Гравик та довготелесий і худий Бібл-Бабл.

Розділ 19, в якому Байдуж з байдиками ловлять облизня

В будинку було багато книг та ігор. Діти розповіли господарям всю історію заново. Гравик і Бібл-Бабл зраділи, але мусили ховати дітей: прийшов Байдуж.  Гравик сказав йому, щоб рапортував Королеві, що впіймав Облизня та зачинив за ним двері.

Розділ 20, в якому на допомогу приходить Канцелярський Пацюк

З дальнього кутка кімнати виліз Канцелярський Пацюк. Усі пішли довгим тунелем і по дорозі Гравик розповів про страх Королеви, що її діти будуть нездарами, як і татусь. А вони навчали близнюків: Бібл вчив читати, а Гравик гратися.

У Пацюковому помешканні була «Історія королівства сяк-таків». Білі плями в ній заповнював Пацюк і дещо розповів дітям.

Розділ 21, або “Історія, яку розповів Канцелярський Пацюк”

Колись країна сяк-таків була пустельна та дика. Її мешканці жили на деревах і байдикували, дражнились з якоськами та абияками. Потім з’явився чаклун карлик Недочеревик та наказав слухатись Королеву. Так і з’явились  королева Сяк-Такева з графом О’Маном, Байдуж та байдики. Вони втекли із Недоладії.

Чаклун навчив Королеву красти таланти та керувати ними. Недочеревик мав зуба на дівчинку із Недоладії, яка зруйнувала його чари. Тому, викравши усі таланти людей, він хотів їй помститись.

Якоськи та ябияки не сприймали Королеву, тому вона хотіла воювати з ними. Винахідник мав винайти зброю проти них. Але якось на Винахідника та Механіка написали ябеду, бо вони були проти війни з мирними жителями. Хтось підслухав розмову та написав ябеду.

Розділ 22, або “Продовження історії, яку розповів Канцелярський Пацюк”

Ця ябеда була перша в історії країни. Розлючена Королева веліла закопати Винахідника та його талант. А сяк-таки почила писати ябеди та отримувати за них титули, а таланти зникати.

Гравик і Бібл-Бабл одного дня сказали Королеві, що у близнюків немає таланту, крім одного – писати ябеди, через які зникають вчителі. Задля паперу вирубали всі дерева, а от садити їх не було кому. Паперу стало не вистачати, що стало причиною того, що Королева вирішила завоювати країну Сашка і Алі.

Розділ 23, в якому Гравик доповнює Пацюкову розповідь

Алі було жаль втрачених талантів. Але Гравик сказав, що це ще не все. Вони мовчки йшли далі. Гравик хитро глянув на дівчинку і додав: ви прослухали, що сяк-таки нічого не вміють робити. Тому, після того, як байдики ловлять котрогось з талантів за наказом Королеви, то їх тільки вартують. Таланти ніхто не закопує.

Всі вийшли на сонячну галявину з великим озером та містком. Діти зрозуміли, що Гравик і Бібл-Бабл рятували всі таланти. Тому їх запросили на Острів Талантів.

Розділ 24, в якому Аля з Сашком потрапляють на Острів Талантів

Аля зраділа, що Королева сама все робила сяк-так і не доводила справу до кінця. Це, мабуть, бо вона була родом з Недоладії. До них приплив талант Дирмидонта Пирмидонтовича – Пекар, який був на 15 молодше від самого Дир-Пир. Тобто, таланти не старіли. Діти вирушили  на острів. Довкола було прибрано, всюди були квіти. Людей ніде не було. Гравик подзвонив у дзвін і хто тільки не прийшов: Винахідник, Булочник, Листоноша, Маляр, Художник, Кондитер, Коминар. Він урочисто мовив: «Друзі! Нарешті настав довгожданий час! Наші мрії здійснилися!».

Розділ 25, в якому з’являється Недочеревик

Гравик сказав, що прийшов той час, коли люди згадали про таланти і прийшли за ними. Всі зраділи, а дехто навіть розплакався. Раптом здійнявся вітер та з’явився карлик Недочеревик  та звичайнісінький сяк-так. Він  запитав: «Невже ви покинете свої затишні будиночки?». Недочеревик вказав на Сашка, який і сам писав ябеду, яка зараз лежить в кишені дівчинки.

Розділ 26, в якому Сашко натискає кнопку

На спині сяк-така був номер 88. Це ж той, що був на фотографії. Сашко зрозумів, що він втік та розповів все Недочеревику. Хлопчик перед натовпом признав свою провину та попросив пробачення у Інструктора-Конструктора, попросивши його повернутись. Пообіцяв, що ніколи не образить свій талант.

Двійник вийшов з натовпу та сказав, що вони більше не розлучаться. Далі були обійми, багато обіймів. Конструктор вручив йому предмет з червоною кнопкою, який перетворював папір на дерева. Ту кнопку могла натиснути лише людина. Недочеревик верещав, що не потрібно натикати кнопку, але Сашко зробив це.

Сильний вітер розносив папір над країною королеви Сяк-Такеви. На місці, де падали листочки, з’являлись тоненькі  пагінці з дубовим листочком. Він підхопив Алю з Сашком, розвіявши її косу, але вони не боялися цього.

Потім вітер підхопив карлика, і він десь зник. Вітер підніс дітей над містом Сяк-Такеви і вони побачили, як по полю бігли Сякусь із Такусем, а байдики з Байдужем розбігались в різні боки від палацу королеви.

Розділ 27, в якому у Алі з’являється нова книжка, щоправда, без кінця

Аля отямилась посеред бібліотеки, а поруч була Вірка-бібліотекарка. Вона сказала, що зверху впала книга та розсипалась. Сашко ще не прийшов до тями. Аля підняла сторінку з книги, а там були зображені Сякусь і Такусь.

Вірка дивувалась, звідки взялась книжка «Подорож до країни сяк-таків». Ще й зі штампом «Королівська Читальня» і без кінця. Бібліотекарка віддала її дітям. Дівчинка помітила, що в приміщенні стояли нові батареї та було тепло.

Розділ 28, в якому пригоди закінчуються, а дива тривають

Діти бігли вулицею по снігу та почули розмову жінок. Вони говорили, що Дир-Пир відмовився від посади та став пекти хліб. Вдома ніхто не помітив їхньої відсутності. Тільки залишаючись наодинці, Аля розмірковувала про те, що ж сталось з Сякусем, Такусем та Королевою.

Сашко почав старанно вчитись і вчитель праці Тиберій Тиберійович був ним дуже задоволений.

Автор переказу – Гнатюк Юлія

Авторські права на опублікований матеріал належать сайту  dovidka.biz.ua.

Оцініть статтю
Додати коментар