Повідомлення про лишайники з біології допоможе поглибити свої пізнання в області біології. Також розповідь про лишайники можна доповнити цікавими фактами.
Розповідь про лишайники
Лишайники – це єдиний організм, який в своєму складі має гриби і одноклітинні водорості. Такий симбіоз корисний для цілого організму: поки гриб займається поглинанням води з мінеральними розчиненими солями, водорість паралельно з води і вуглекислого газу виробляє органічні речовини в процесі фотосинтезу. Лишайник є невибагливим організмом, тому його можна зустріти в тих місцях, де іншої рослинності немає. Після їх життєдіяльності з’являється перегній, який важливий для інших рослин.
У природі зустрічаються різноманітні за забарвленням і зовнішнім виглядом лишайники. Часто на старих ялинках висять скуйовджені бороди такого лишайника як віслянка. На корі дерев, найчастіше це осика, прикріплені округлі пластинки оранжевого кольору. Це лишайник стінної золотянки. У соснових сухих лісах росте оленячий лишайник, який представляє собою білі сіруваті невеликі кущики. У суху погоду ця рослина видає хрускіт, якщо пройтися по ній.
Де ростуть лишайники?
Вони поширені практично скрізь. Оскільки рослини не вибагливі, то їх можна зустріти на каменях, голих скелях, на парканах, на корі дерев, на грунті. У тундрі і північних регіонах лишайники заселяють великі площі. Також вони ростуть навіть високо в горах.
Види лишайників
За зовнішнім виглядом виділяють такі групи рослин:
- Кущисті. Це найскладніші види. Вони утворені безліччю округлих або плоских гілочок. Виростають на землі або звисають зі скель, дерев і з деревних залишків.
- Накипні. Їх таллом (слань) з грибів називається скоринкою. Його нижній шар дуже щільно зростається з каменем, землею або деревом. Тому якщо Ви спробуєте відокремити лишайник від організму, на якому він оселився, то, швидше за все, обійтися без пошкоджень всієї рослини не обійтися. Накипні лишайники ростуть на схилах гір, на деревах, на бетонних стінах.
- Листоваті. Лишайники схожі на пластини різної форми і різного розміру. Вони утворені виростками коркового шару і щільно прикріплюються до організму, на якому ростуть.
Будова лишайників
У лишайників є деякі особливості, завдяки яким вони об’єднані в окрему групу. Структурні елементи представлені прозорими нитками з зеленими округлими клітинами між ними. Вчені виявили, що безбарвні нитки – це грибниця гриба, а зелені клітини – це одноклітинні водорості. Ці два різних організми і формують єдиний організм. Такий симбіоз допомагає рослині вигідно пристосовуватися до будь-яких умов навколишнього середовища. Лишайник всмоктує і поглинає поживні речовини, воду звідусіль – з грунту, повітря і навіть пилу. Коли настає період посухи, то рослина може висохнути настільки, що ламається від найменшого дотику. А коли пройдуть дощі, воно знову оживає.
Сподіваємося, що розповідь про лишайники допомогла Вам підготуватися до заняття. А повідомлення про лишайники Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.