Повідомлення про пустелі

Географія

Повідомлення про пустелі на українській мові може бути використане учнями при підготовці до уроку географії. Інформація про пустелі може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про пустелю

Пустелями називають зони з континентальним кліматом і бідною рослинністю. Такі місця можна зустріти на всіх континентах, крім Європи. Вони простягаються по помірному поясу Північної півкулі і по субтропіках і тропіках обох півкуль.

Найбільші пустелі – це Сахара, Вікторія, Каракуми, Атакама, Наска, і пустеля Гобі.

Особливості клімату пустель

Головними особливостями клімату цієї зони є висока денна температура і надзвичайна сухість повітря. Вдень вміст водяної пари в атмосфері становить 5-20%, що в кілька разів нижче норми. Найбільш сухим є пустелі Південної Америки. Основна причина – майже повна відсутність дощів. У деяких місцях вони випадають не частіше ніж один раз на кілька місяців або навіть на кілька років. Іноді дощові потоки випадають на висушену, розігріту землю, але миттєво випаровуються, так і не встигнувши просочити грунт.

У цій природній зоні денна температура може підніматися до + 50 ° С, вночі ж – опускатися до 0 ° С. У північних районах стовпчик термометра може опускатися до мінус 40 ° С. Через ці причин клімат пустель вважається континентальним.

Особливості рельєфу пустель

Велика частина поверхні пустель покрита піском і вітер, стає «винуватцем» піщаних бурь. При цьому над поверхнею землі здіймаються величезні маси піску. Піщана завіса стирає лінію горизонту, затьмарює яскраве сонячне світло.

Через 2-3 дні пісок осідає. І перед очима оточуючих з’являється оновлена ​​поверхня пустелі. Подекуди оголюються кам’янисті ділянки, або навпаки з’являються нові бархани на тлі застиглих піщаних хвиль. У рельєфі пустель присутні дрібні сопки, що чергуються з рівнинами, древніми річковими долинами і западинами від озер, якы давно зникли.
Крім піщаних пустель, зустрічаються зони з кам’янистим, глинистим та солончаковим грунтом.

Рослинний світ пустель

Особливість рослин пустелі в тому, що вони повинні якомога менше випаровувати вологи і добувати воду на великій глибині або мати свій запас води. У рослин дрібні жорсткі листя або замість листя – колючки. Коріння проникають глибоко в землю. Рослини в пустелі не утворюють суцільного покриву. Вони поодинокі, нерідко ростуть невеликими групами серед пісків.

Стовбури дерев найчастіше сильно викривлені. Найпоширеніша рослина пустель – кущі саксаулу. Вони ростуть групами, утворюючи невеликі гаї. А замість листя їх гілки покриті невеликими лусочками.
Як же виживає цей чагарник в таких посушливих умовах? Природа наділила його могутнім корінням, що проростає на глибину до 15 метрів.

А верблюжа колючка своїм корінням може дістати вологу з глибини до 30 метрів. Колючки або дуже маленькі листочки рослин пустелі дозволяють їм дуже економно витрачати вологу при випаровуванні.
Серед різноманітних кактусів, які ростуть в пустелі, зустрічається ехінокактус грузона. Сік цієї півтораметрової рослини прекрасно втамовує спрагу.

У південноафриканській пустелі зустрічається дуже дивна квітка – фенестрарія. На поверхні землі видно лише кілька її листочків, зате коріння схожі на крихітну лабораторію. У ній і відбувається вироблення поживних речовин, завдяки яким ця рослина навіть цвіте під землею.

Тварини пустель

В денну спеку пустеля здається безлюдною. Лише зрідка зустрічаються ящірка або який-небудь жучок. Але з настанням ночі пустеля оживає. Тварини виповзають зі своїх укриттів, щоб поповнити запаси їжі.

Як тварини рятуються від спеки? Деякі зариваються в пісок. Уже на глибині 30 см температура на 40 °С нижче, ніж на землі. Кенгуровий стрибун, може не вилазити зі свого підземного укриття кілька днів. У його нірках є запаси зерен, які вбирають вологу з повітря. Вони – то і втамовують його голод і спрагу.

Шакалів і койотів від спеки рятує часте дихання і висунутий язик.

Африканські лисиці, зайці, їжаки надлишки тепла випромінюють великими вухами.

Повідомлення про пустеліДовгі ноги страусів і верблюдів допомагають рятуватися від гарячого піску.
А верблюд більше інших пристосований до життя в пустелі. Завдяки широким ступням, він може ходити по розпеченому піску. Його густа і щільна шерсть перешкоджає випаровуванню вологи. Жир, накопичений в горбах, при необхідності переробляється в воду. Хоча без води він цілком може прожити більше двох тижнів.
Пустельні комахи «додумалися» відображати пекучі сонячні промені поверхнею свого тіла.
Деякі тварини (черепахи, тушканчики, жаби) можуть все літо провести в сплячці.
Влітку, щоб не обпектися пустельні змії повзають по піску боком, а ящірки бігають так швидко, що їх лапки не встигають нагрітися.
Щоб знайти їжу в пустелі, тварини повинні швидко пересуватися, мати хороший слух і зір, а також вміти маскуватися.
Пустельні змії, підстерігають свою здобич, повністю зарившись у пісок, назовні визирає тільки їх голова з близько розташованими вухами і очима.

Як люди живуть в пустелі?

Поблизу рідкісних водойм в пустелях розташовуються острівці рослинності, звані оазисами. Деякі з них порадують подорожніх тільки тінню пальмових дерев, інші стали міськими центрами з готелями і розважальними закладами.
У багатьох пустельних країнах є величезні запаси нафти. Це дозволяє шейхам і іншим магнатам заробляти незліченні багатства на її продажу.
Велика частина населення пустель займається скотарством. Розведення верблюдів дає родині молоко, шерсть і засіб пересування. Величезне значення має вівчарство. Ці тварини славляться прекрасною шерстю, а їх м’ясо служить найважливішим продуктом харчування. З їх вовни жінки тчуть прекрасні килими та інші вироби.

Але технічний прогрес прийшов і в пустелю. І поряд з «караванним транспортом» з’являються автомобільні дороги та аеропорти, прокладаються залізниці, будуються водосховища, проводяться канали. З’явилася можливість вирощувати в цих місцях виноград, кавуни, дині, розводити сади.

Але втручання людини часто має негативні наслідки. Зрошення пустелі призвело до засолення грунту.
Багато видів тварин через полювання перебувають на межі зникнення.

Перед людьми стоїть нелегке завдання – виправити допущені помилки. Робляться спроби зберегти зникаючі види: варанів, сайгаків, джейранів і інших тварин. З цією метою створюються заповідники та національні парки.

Сподіваємося, викладена інформація про пустелі допомогла Вам. А власну розповідь про пустелі Ви можете залишати через форму коментарів.

© dovidka.biz.ua 2017

Оцініть статтю
Додати коментар