Повідомлення про скло

Хімія

Повідомлення про скло на українській мові може бути використане учнями при підготовці до уроку. Інформація про скло може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про скло

Скло є найдавнішим і універсальним за властивостями матеріалом, що відомий людині. Про це свідчать знайдені фаянсові прикраси, які відносяться до періоду правління першої династії фараонів у Єгипті. Про скло тут було відомо 5 000 років тому. При археологічних розкопках в Месопотамії виявили циліндричну скляну печать, що відноситься до династії Аккада. Її вік близько 4 000 років. Також подібні вироби знаходили в Індії і Японії. Вчені до цих пір не прийшли до єдиної думки, де і коли з’явилося скло.

Як з’явилося скло? Легенда

Згідно з легендою фінікійські купці, після тривалого плавання, зупинилися на піщаному березі, щоб приготувати їжу. Вони склали зі шматків африканської соди вогнище для вогню. В якості палива була взята солома. Коли купці прокинулися вранці, щоб плисти далі, то виявили на своєму попелищі невеликий злиток зі скла. Майстри оволоділи секретом виробництва скла більше 1000 років тому. Тоді сировиною для матеріалу служили пісок, луг і вапно. Іноді замість лугу використовували соду або золу з рослин.

Хімічний склад скла

Скло буває штучним і природним. Природне скло утворюється в ході виверження вулкана або коли блискавка потрапляє в поклади кварцового піску. Але цей процес настільки рідкісне явище, що для своїх потреб людина навчилася отримувати штучне скло.

Цей матеріал є аморфним тілом, яке виходить шляхом переохолодження розплаву, що складається з різноманітних оксидів. Залежно від основного компонента, розрізняють боратні (В2О3), комбіновані, фосфатні (Р2О5) і силікатні стекла (SiO2). Найпоширенішим вважається силікатне скло. На 70-75% воно складається з двоокису кремнію (SiO2). Його отримують з кварцового піску. Другий компонент, що надає склу хімічний блиск і стійкість – це окис кальцію. Раніше його добували з золи дерев або морських раковин, а сьогодні люди знайомі з вапняком. Також до складу матеріалу входять оксид калію (K2O) і оксид натрію (Na2O), завдяки яким плавиться скло. Якщо скло переважно складається з високої чистоти кремнезему, то воно іменується кварцовим.

Види стекол

За фізичними властивостями виділяють звичайні, жаростійкі і кольорові стекла.

  • Звичайне скло

Звичайні стекла бувають вапняно-натрієві, вапняно-калієві і вапняно-натрієво-калієві. З них виготовляють шибки, посуд. Вони мають високу термо- і хімічну стійкість. Їх основний недолік – крихкість. Для розширення області застосування їх у виробництві гартують і отримують багатошарове скло – триплекс.

  • жаростійке скло

Їх ще називають термостойкими або вогнетривкими. Їх використовують для виготовлення особливих виробів – жаростійкого посуду, установок для хімічного машинобудування. До них відносять лабораторне скло, боросилікатне скло і ситалли. Жаростійке скло характеризується високою антикорозійною стійкістю, теплостійкістю.

  • Кольорове скло

У такі стекла після їх застигання (коли вони мають жовтувато-зелений або блакитно-зелений відтінок) додаються різні оксиди металів. У процесі варіння вони змінюють структуру скла і його колір. З таких матеріалів роблять посуд, художні вироби, вітражі.

Як виготовляють скло?

У промисловості скло виробляється в процесі варіння. Сировина має назву шихти. Склодуви доводять його до високих температур і розплавляють. Після нагрівання потрібно розплавлений матеріал охолодити з особливою температурою і швидкістю для того, що воно застигло, так як треба. Найважливіше завдання полягає в тому, щоб не дати йому закристалізуватися. Інакше скло не буде таким рівним і гладким. Готове скло володіє межою міцності, пружністю, щільністю, твердістю, крихкістю, теплопровідністю і своєю температурою плавлення.

Сподіваємося, що повідомлення про скло допомогло Вам підготуватися до заняття. А повідомлення про скло Ви можете розширити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар