Причини зменшення кількості птахів повязані з діяльністю людини.
Причини зникнення птахів
1. Зміна місця проживання, вирубка лісів, розорювання степів, осушення боліт (беркут, дрохва) – 30% видів. Чисельність дрохв скорочується через заростання ланів та пасовищ; зменшення місць для водопою; знищення гнізд під час випасання худоби, сінокосіння та обробітку ланів; розлякування птахів, зростання кількості здичавілих собак та воронових птахів; вилучення з природи кладок та виводків; відстріл на місцях зимівлі, загибель від зіткнення з ЛЕП.
2. Безмірний промисел. На початку 20 століття серед модниць особливим шиком вважалося мати плаття з пір’я колібрі і капелюшки, прикрашені цими пташками; в XVII-XVIII століттях модними були капелюхи, прикрашені пір’ям страусів. В результаті мільйони птахів стали жертвами моди.
3. Знищення тваринами. В епоху географічних відкриттів люди переселялися на інші материки, острови, завозячи разом з собою своїх домашніх вихованців: кроликів, собак, кішок, свиней. Ці тварини в пошуках їжі, а іноді і житла, руйнували гнізда, нори птахів, поїдали яйця, пташенят, та й дорослих птахів. Так на островах і в Австралії жило безліч нелітаючих птахів. Кішки стали причиною зникнення 20% видів птахів цих місць.
4. Хвороби, завезені людиною. Разом з людьми і їх вихованцями на нововідкриті землі переселяли безліч інфекцій, переважна більшість з яких виявилися згубними для тварин цих земель.
5. Забруднення навколишнього середовища. Шкідливі речовини, поступово накопичуючись в організмах тварин, викликають у них хронічні захворювання, мутації і каліцтва у потомства.
Історія зникнення деяких птахів
– На острові Маврикій жила птах дронт. Його розміри з гусака (до 20 кг). Смачне м’ясо дронта стало причиною його загибелі. Останній птах загинув в 1688 році.
– У США мешкав каролінський папуга, люди знищили його. Останній птах загинув в 20- е роки в штаті Флорида.
– Особливо страшна історія зникнення мандрівного голуба, теж мешкав у США. На початку XIX століття налічувалося від 3 до 5 млрд. особин. Були зареєстровані зграї, що включають в себе до кількох тисяч птахів – вони пролітали над населеними пунктами протягом декількох годин. Уряд дозволив масовий відстріл цих птахів. Люди вбивали голубів з рушниць, гармат, добивали камінням і палицями, цькували собаками. Через 2 – 3 роки кількість мандрівних голубів різко зменшилася, але заходів з охорони прийнято не було. У 1899 році був застрелений останній мандрівний голуб. У 1914 році померл останній птах, що мешкав в зоопарку міста Цинциннаті (там встановлено меморіальну дошку).