“Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів” короткий зміст

джельсоміно в країні брехунів скорочено Короткий зміст

“Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів” короткий зміст казки Джанні Родарі Ви можете прочитати за 5 хвилин.

“Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів” дуже скорочено

Головні герої

  • Джельсоміно – головний герой твору, юнак з чарівним голосом.
  • Кішка-Хромоніжка – намальована крейдою кішка, якій забули намалювати одну лапу. Забавна, справедлива.
  • Тітонька Кукурудза – симпатична поважна старенька, любителька правди і ненавістниця брехні.
  • Ромолетта – племінниця тітоньки Кукурудзи, яка намалювала колись Кішку-хромоніжку.
  • Король Джакомон – головний антагоніст повісті. Правитель Країни Брехунів і колишній отаман піратів.
  • Бананіто – художник, що вміє малювати живі картинки.
  • Бенвенуто-не-сидить-ні-хвилини – людина, яка старіє, лише коли сідає, і допомагає багатьом людям.
  • Калімера Вексель (в іншому перекладі Грошовий Мішок) – донощик і господар будинку тітоньки Кукурудзи, знавіснілий в божевільні.

Хлопчина Джельсоміно (по-італійськи це ім’я означає «жасмин») від народження наділений надзвичайно гучним голосом, здатним руйнувати стіни, але від цього дару – суцільні неприємності. Недовірливі сусіди не дають Джельсоміно спокою; одні з них вважають його добрим чарівником, інші – злим чаклуном … В один прекрасний день Джельсоміно відправляється мандрувати по світу в пошуках щастя і потрапляє в фантастичну Країну Брехунів. За наказом короля Джакомона (в оригіналі – «Джакомоне»), колишнього пірата, який разом зі своєю бандою захопив владу, все в цій країні, навіть тварини, зобов’язані постійно брехати. Кішкам наказано гавкати, собакам – нявкати; коні мукають, а корови – іржуть. Діти в школі вчать таблицю множення шкереберть. Художник повинен малювати коня з тринадцятьма ногами, верблюда з п’ятьма горбами і портрети з шістьма очима і трьома носами.

У булочній замість хліба продають чорнило, в ході тільки фальшиві монети, а про всі події люди дізнаються з газети «Зразковий брехун», повної вивернутих фактів і помилкових повідомлень. Від голосу Джельсоміно оживає намальована крейдою на стіні кішка на ім’я Хромоніжка (в оригіналі – «Цоппіно»), що отримала своє прізвисько через те, що у неї було всього три лапи: четверту дівчинка Ромолетта не встигла намалювати. Незабаром у Джельсоміно і Хромоніжки з’являються нові друзі: художник Бананіто, маестро Домісоль, тітонька Кукурудза (Панноккья), її племінниця Ромолетта (та сама дівчинка, яка намалювала Кішку-хромоніжку) і Бенвенуто-не-сидить-ні-хвилини. Друзі дізнаються таємницю короля Джакомона: виявляється, король бреше, ніби у нього чудове руде волосся, а насправді він носить перуку, щоб приховати лисину. За допомогою свого дару і нових друзів Джельсоміно викриває короля і повертає в місто правду.

Повалений Джакомон мало не стає президентом клубу лисих, проте вважає за краще залишити країну в пошуках кращої долі. Джельсоміно ж з часом стає знаменитим співаком, змінивши ім’я на більш звучне.

“Джельсоміно в Країні брехунів” скорочено по главам

Глава 1.
Коли Джельсоміно народився, його перший крик переполошив всю округу. За силою він був схожий на заводський гудок. Добре, що хлопчик швидко звик спати всю ніч і прокидався о 7 ранку, коли дійсно мали гудіти гудки заводу.
У шість років Джельсоміно пішов в школу і на перекличці так голосно відповів “Тут”, що шкільна дошка розлетілася на друзки. Від голосу Джельсоміно тріскалися шибки і нічого вдіяти з цим було не можна.
Джельсоміно доводилося йти в ліс, щоб просто поспівати.
Одного разу, він був на стадіоні і став кричати на підтримку своєї команди, та так, що м’яч сам залетів у ворота. Тому Джельсоміно довелося крикнути і в підтримку команди суперників, щоб відновити справедливість.

Глава 2.
Скоро Джельсоміно виріс і перетворився в невисокого, худорлявого юнака. Одного разу він став збирати груші в саду, просто голосом наказуючи їм падати. І його сусід вирішив, що Джельсоміно чаклун. Але його дружина навпаки вважала Джельсоміно чарівником.
Все село розділилася на тих, хто вважав юнака чарівником, і тих, хто вважав його чаклуном.
Джельсоміно зрозумів, що спокійного життя в селі йому вже не буде і, зібравши речі, пішов мандрувати.

Глава 3.
Джельсоміно прийшов в дивне місто. Насамперед він знайшов срібну монету, але люди, у яких він запитав чи не втрачали вони монети, порадили йому забиратися.
Тоді Джельсоміно увійшов в хлібний магазин і запитав хліба. Продавець запропонував йому на вибір різного чорнила, називаючи це хлібом і плутаючи кольори. Джельсоміно вирішив, що продавець збожеволів, але запитав, де можна купити чорнила. Продавець надіслав його в магазин канцтоварів навпаки.

джельсоміно в країні брехунівТам Джельсоміно знову запитав хліба, але йому показали магазин, де він уже був. Джельсоміно здивувався і запитав півкіло чорнила. І йому тут же відрізали смачного хліба. А потім дали ще й гумки-сиру.
Але коли Джельсоміно подав свою монету, продавець заматюкався, тому що монета була справжньою. Він зажадав, щоб Джельсоміно приніс фальшиву монету, тому що в цій країні справжні гроші були під забороною.
Джельсоміно втік, затискаючи рот, щоб не крикнути чогось нехорошого. А коли пішов і розкрив рот, то однією буквою А розбив квітковий горщик.
І тут Джельсоміно побачив намальовану кішку на трьох лапах, яка зістрибнула зі стіни і з ним привіталася. Кішка зізналася, що вона дочка шкільної крейди і що її намалювала одна дівчинка.
Тут з’явився справжній кіт і кішка привітала його Мяу! Кіт дуже образився і сказав, що кішка ганьба свого племені, що вона повинна гавкати, і втік.
А намальована кішка розповіда Джельсоміно, що той опинився в Країні брехунів.

Глава 4
Колись давно цю країну захопив старий пірат Джакомон і оголосив себе королем. А щоб люди забули, що він був піратом, Джакомон провів реформу словника, замінивши сенс всіх слів. І слово Пірат стало означати чесна людина.
Джакомон наказав всім в країні брехати і якщо хтось говорив правду, його негайно забирала варта. Він переробив підручники і тепер ледарі стали вчитися краще за всіх, адже чим неправильніше була відповідь, тим було краще.
Навіть собаки і кішки були змушені підкорятися новим законам. І тільки риби і птахи не слухали законів.
Джельсоміно почувши цю розповідь засмутився. Він не уявляв, як зможе жити тут зі своїм гучним голосом.
Потім вони з кішкою пішли по вулицях, і Джельсоміно шукав фальшиву монетку, а кішка побачила тітоньку Кукурудзу, яка підгодовувала бродячих кішок. Кішки гавкали і тітонька кидала їм риб’ячі голови і хребти. Але Кішка-кривоніжка пірнула в зграю кішок і голосно Занявкали. Кішки остовпіли, а Хромоніжка забрала дві голови і хребет.
Тітонька Кукурудза теж була вражена.
А Джельсоміно, звернувши за ріг, знайшов нарешті фальшиву монету і зміг купити собі хліба і сиру.

Глава 5

Хромоніжка із задоволенням вперше в житті поїла і вирішила поглянути на королівський палац. Вона влізла на дерево і заглянула у вікно.
Був вечір і король Джакомон готувався спати. Всі бажали йому доброго ранку і говорили, що його обличчя просить цегли. Товстий і страшний король з рудим волоссям пройшов в свою спальню, і кішка побачила, як він зняв перуку.
Та ще більше кішку здивувало, що король дістав із шафи безліч інших перук і став їх міряти. Потім він надів фіолетову перуку і ліг спати.
А кішка побачила як один камергер, лягаючи спати, зняв свій багатий одяг і надів старий піратський.
Кішка відчула свербіж в лапі й зрозуміла, що хоче писати.
Вона списала всі стіни написом “Король носить перуку”, а потім залізла на колону посеред площі і лягла спати.

Глава 6
Рано вранці Джакомона розбудив веселий сміх. Люди на площі читали написи кішки і сміялися. Але король вирішив, що так люди проявляють свою любов і вирішив виступити з промовою про колір волосся.
Він вибіг на балкон і став читати про те, що помаранчеве волосся краще за всі інші відтінки.
Але якийсь придворний прошепотів королю, що люди сміються над тим, що він носить перуку.
Кішка до вечора сиділа на колоні, а на площі поставили гільйотину і король оголосив нагороду за ім’я шкідника, який насмілився написати про перуку.
Коли стемніло, кішка спустилася і знову відчула свербіж. Вона написала на сокирі про те, що король лисий і помітила, що її лапка покоротшала. Але тут її підхопила і понесла тітонька Кукурудза.

Глава 7
Тітонька Кукурудза віднесла Хромоніжку до себе додому і звичайними нитками пришила її до крісла, щоб кішка сиділа спокійно.
Потім вона стала читати кішці трактат про чистоту, який починався з твердження про те, що не можна писати на стінах імена.
Але тут прийшла дівчинка і кішка в захваті крикнула “Ромолетта”!
Ця була та сама дівчинка, яка намалювала кішку. Тітонька Кукурудза посадила її в крісло і стала продовжувати читати свій трактат про чистоту. Але прочитавши десять глав, Кукурудза заснула.
Тоді дівчинка звільнила кішку і вони пішли через кухню. Там Хромоніжка побачила сім кошенят, які гавкали. І кішка стала вчити їх нявкати. Поступово кошенята навчилися і це їм сподобалося. А коли їх почула тітонька Кукурудза, то по її щоках потекли сльози щастя.
Кошенята вискочили за двері, продовжуючи нявкати.
Але їх помітив господар будинку синьйор Калімера. Він побачив нявкаючих кішок і відразу написав донос королю. Його він відніс на пошту, а на зворотному шляху побачив, як Ромолетта і Хромоніжка пишуть на стінах погрози королю. Він написав новий донос.
А Ромолетта вирішила познайомити Хромоніжку з художником.

Глава 8

Художник Бананіто ніяк не міг зрозуміти чого не вистачає його картині. Хромоніжка вирішила почекати, поки художник засне, щоб взяти в борг трохи фарб, тому поки розглядала картини. Вона зауважила, що у коня занадто багато ніг, що на обличчях по три носи. А Бананіто вирішив додати зеленої фарби і став всюди нею мазати. Але картини не стали краще.
Художник кинув фарби і став топтати їх ногами. Потім побіг на кухню і взяв ножа. Він вирішив знищити свої картини. А Хромоніжка вирішила, що художник хоче зарізатися і стрибнула в кімнату, відчайдушно мявкнувши. І в ту ж мить в комірчину художника вбіг Джельсоміно і дуже зрадів, побачивши кішку. Він підхопив її і став весело кружляти по кімнаті, не звертаючи уваги на здивованого художника.

Глава 9
Коли Джельсоміно розлучився з кішкою, він ліг спати на купі вугілля в підвалі якогось будинку. І уві сні став співати. Причому розбудив своїм голосом половину міста. Його голос почув директор оперного театру і вирішив, що співає справжній тенор, який міг би врятувати його театр. Адже всі співаки в країні страшно фальшивили.
Директор театру довго шукав джерело звуку і нарешті знайшов сплячого Джельсоміно. Він розбудив юнака і сказав, що його звуть Домісоль. Він силою забрав Джельсоміно до себе і змусив юнака співати.
Джельсоміно співав обережно, боячись розбити скло, але спершу розлетілася люстра, а потім вилетіли і шибки. Домісоль був в повному захваті. Він попросив Джельсоміно заспівати ще і той узяв пару високих нот, а жителі міста вирішили, що почався землетрус.
Директор передрік Джельсоміно славу і натовпи шанувальників, нагодував і побіг друкувати афішу.

Глава 10.
Афіші вийшли чудовими. У них говорилося що Джельсоміно був обсвистаний в театрах всього світу. Людям пропонували взяти вати, щоб заткнути вуха, тому що тенор був просто жахливий.
Звичайно всі зрозуміли афіші навпаки і театр був повний. Прийшов навіть король Джакомон.
Джельсоміно вийшов і заспівав першу пісеньку майже не розтуляючи вуст. Лопнуло всього кілька лампочок і його із захопленням освистали. На другій пісні Джельсоміно розійшовся, він взяв дуже високу ноту і перука короля злетіла у повітря. Весь зал гримнув від сміху, але король нічого не помітив.
Джельсоміно почав співати третю пісню. Він співав голосно і з натхненням. Театр почав розвалюватися. Король ще раніше покинув театр, так як помітив відсутність перуки.
Падали стіни і яруси, а Джельсоміно навіть не бачив цього, тому що співав із закритими очима.
Коли він закінчив, від театру залишилися одні руїни і натовп на площі кричав “Браво”, тому що їм дуже сподобався спів.
Джельсоміно кинувся тікати, а за ним погнався Домісоль, який вимагав, щоб хлопчик заплатив за театр. Джельсоміно забіг в перший-ліпший під’їзд і виявився на горищі художника Бананіто.

Глава 11
джельсоміно в країні брехунів аналіз скороченоДжельсоміно і Хромоніжка весело розповідали один одному про свої пригоди, а художник дивився на них широко розкривши очі.
Потім Джельсоміно став розглядати картини художника і йому вдалося умовити Бананіто видалити у коня зайві вісім ніг. Художник довго сумнівався, дуже вже йому не хотілося в божевільню, але все-таки стер зайві ноги. І сталося диво, кінь зійшов з картини і задоволений життям вискочив з комірчини.
Тоді художник став прибирати зайві горби у верблюда, але коли горбів залишилося тільки два, нічого не сталося. І Хромоніжка помітила три хвоста. Як тільки художник прибрав два хвоста, верблюд теж зійшов з картини. Він запитав, де знаходиться найближча пустеля і величаво пішов.
А художник уже не міг зупинитися і кидаючись від картини до картини, видаляв все зайве. І з картин сходили собаки, вівці, кози.
А Хромоніжка захотіла їсти і оглянула майстерню художника. Вона знайшли малюнок вареної курки і попросила Бананіто видалити зайві ніжки. І варена курка відокремилася від полотна.
А потім художник намалював пляшку лимонаду і всі смачно повечеряли.
Під кінець художник намалював кішці четверту лапу і та відразу приросла в потрібне місце. А потім всі лягли спати.

Глава 12
Вранці художник пішов на вулицю і Хромоніжка порадила йому малювати квіти і отримати за них безліч фальшивих монет. А Джельсоміно і кішка стали читати місцеву газету “Зразковий брехун”.
Там було написано, що з театром нічого не сталося, а тенор Джельсоміно взагалі весь концерт мовчав. Потім було написано два спростування. У першому йшлося про те, що тітоньку Кукурудзу і Ромолетту не забирали в божевільню. А в другому, що Джельсоміно не розшукується поліцією.
Кішка веліла Джельсоміно сидіти вдома і пішла на вулицю, дізнатися новини.

Глава 13

Коли жандарми заарештували тітоньку Кукурудзу і Ромолетту, ті зовсім не злякалися. Їх відвезли до в’язниці і начальник в’язниці спершу допитав Кукурудзу. Але тітонька говорила чисту правду і начальник в’язниці відмовився її прийняти. Точно також він допитав Ромолетту і дівчинка теж говорила правду. Тоді жандарми відвезли їх в божевільню.
А до начальника жандармів прийшов донощик Калімера і став просити винагороду. При цьому він двічі клявся, що все  написане ним – чиста правда. А раз так, що начальник жандармів і його відправив до божевільні.
На цьому хвилювання жандармів не закінчилися. Їм довелося по всьому місту відловлювати нявкаючих кошенят, до яких приєдналися багато котів. У підсумку двадцять кішок були доставлені в божевільню і директор вирішив помістити їх в камеру до Калімера. В результаті чого, бідний Калімера збожеволів, став нявкати і ловити мишей.
Дізнавшись всі ці новини, Хромоніжка повернулася до будинку художника і почула спів Джельсоміно. Вона зрозуміла, що юнак заснув і співає уві сні. Але біля будинку вже зібрався натовп і до них поспішали жандарми.
Хромоніжка швидко розбудила Джельсоміно і повела його геть через вікно і по дахах.

Глава 14
Джельсоміно і Хромоніжка пробиралися по дахах, але раптом Джельсоміно оступився і скотився на балкон, де поливав квіти якийсь дідок. Слідом спустилася і Хромоніжка.
Дідок запросив їх увійти, нарікаючи, що у нього немає ні стільця, ні крісла, ні навіть ліжка.
Він розповів, що його звуть Бенвенуто, він не сидить ні хвилини, і що у нього з самого дитинства виявили дивну хворобу. Він старів, коли сидів. Тому все життя Бенвенуто довелося провести на ногах. Але він не міг втриматися і допомагав людям, а тому йому доводилося то сидіти з дитиною, то прясти за прядкою, то зіграти партію в шахи.
В результаті Бенвенуто став дідом і працював лахмітником в Країні брехунів, бо тут люди найбільше потребували допомоги.
Нога у Джельсоміно розпухла і його вирішили залишити у Бенвенуто, який міг наглядати за юнаків і ночами, щоб Джельсоміно не співав.

Глава 15
Художник Бананіто тим часом гуляв по місту і раптом згадав запах фіалок. Він тут же дістав крейду і став прямо на асфальті малювати клумбу. Навколо стовпилися робітники, і з подивом бачили, як посилюється запах фіалок, і як потім клумба раптом ожила.
Бананіто відразу пішов і відмовився брати гроші.
Він прийшов на іншу вулицю і намалював собаку. Знову навколо зібрався натовп, а собака ожила і раптом загавкала.
Звичайно ж Бананіто заарештували і відвели до в’язниці. Там художник насамперед намалював пташку і кілька зерен, а потім намалював собі яєчню. Здивований вартовий не міг зрозуміти, звідки в ув’язненого їжа. І тут прийшов начальник тюрми, який звинуватив вартового, у тому що той носить їжу в’язням з ресторану.
Але Бананіто тут же намалював начальнику в’язниці смажену камбалу і той повів художника з собою.

Глава 16
Начальник в’язниці хотів сам використовувати талант Бананіто для збагачення, але про художника дізнався Джакомон. Він викликав художника до палацу і насамперед запитав, чи зможе той намалювати волосся, настільки ж прекрасне, як його перука. Художник відповів, що настільки гарне навряд чи.
Тоді Джакомон зробив художника міністром і велів намалювати звірів для зоопарку. Цілий день Бананіто малював різних звірів і до вечора зоопарк був повний.
На наступний день його призначили міністром продовольства і художник перед воротами палацу малював їжу для всіх бажаючих. Правда для цього замовникам доводилося називати речі своїми іменами і багато міністрів були цим незадоволені.
Нарешті найбільш войовничий міністр вирішив, що Бананіто повинен малювати гармати, а не їжу і художника викликали до палацу. Але Бананіто написав НІ і показав всім. Він відмовився малювати гармати і Джакомон вирішив посадити його на кілька днів в божевільню і відібрати фарби.
Король все ще сподівався, що Бананіто зможе йому намалювати справжнє волосся.

Глава 17
Дізнавшись, що Бананіто сидить в божевільні, Хромоніжка вирішила його звільнити. Вона проникла в фортецю і опинилася на кухні, де сидів дуже жадібний повар і під’їдав недоїдки. Боячись за свою їжу, він вигнав кішку прямо в коридор. Там вона довго шукала потрібну камеру, а коли знайшла художника, розбудила його і пролізла всередину через оглядове віконце.
Художник зрозумів, що може використовувати кішку, щоб намалювати все потрібне для втечі і намалював напилок, парашут і човен.
Вони хотіли звільнити тітоньку Кукурудзу і Ромолетту, але охорона помітила недобре і кинулася доганяти.
Кішка і художник вибралися з божевільні і на березі їх сховав у своєму візку Бенвенуто. Він спробував направити вартових в неправильному напрямку і навіть запалив люльку. Але Хромоніжка почала чхати і побігла геть. Вартові за нею.
Хромоніжка прибігла на площу перед палацом і хотіла залізти на колону, але приклеїлася до неї, ставши малюнком.
Вартові пішли геть.

Глава 18
Бенвенуто привіз візок, в якому спав художник, до свого дому, але його помітив нічний сторож. Щоб не видати художника Бенвенуто довелося сісти поруч з ним і слухати, як сторож скаржиться на своє життя. Бенвенуто відчував, як життя потихеньку йде з нього, і коли сторож пішов, а Бананіто прокинувся, він знайшов тільки холодний труп.
Разом з Джельсоміно вони внесли старого в його будинок і поклали на підлогу. Через два дні Бенвенуто з почестями поховали, але до того сталося ще багато подій.
Перш за все Джельсоміно зауважив, що кішка зникла. Він переживав, що всі навколо щось роблять, і тільки він сидить, нічим не допомагаючи своїм друзям.
І він пішов, сказавши Бананіто, що настав його час діяти.

Глава 19
Ще було темно, коли Джельсоміно підійшов до божевільні і почав співати. Джельсоміно співав все голосніше і ось уже посипалося скло і грати.
Начальник божевільні вирішив, що почався землетрус і втік, слідом побігли охоронці і прислуга. А потім з’явилося сонце і Джельсоміно заспівав в повний голос. Залізні та кам’яні двері розвалилися і сотні ув’язнених вийшли з в’язниці. І звичайно серед них були Ромолетта і тітонька Кукурудза, яка притискала до грудей вісім своїх кішок.
І тоді Джельсоміно крикнув, а стіни божевільні впали.
Журналісти застали тільки Калімера, який звинуватив їх у тому, що вони миші і хотів зловити.
Але коли редактор написав статтю про нову невдачу Джельсоміно і потирав руки в передчутті баришів, повернулися продавці газет. Ніхто не хотів купувати газети з брехнею.
Всі на вулицях говорили правду, а на магазинах спішно змінювали вивіски.
Джельсоміно вже був біля королівського палацу. І з ним юрба народу.
Джакомон вирішив, що народ хоче послухати його нову промову і привітати його зі святом. Ніхто в палаці не знав про падіння божевільні, адже всі шпигуни розбіглися в страху.

Глава 20.
Джакомон чекав, коли його покличуть на балкон читати промову, коли скло в палаці почали розбиватися. Він покликав міністрів і слуг, але ніхто не відгукнувся. Всі старі пірати спішно переодягалися і думали про те, як би непомітно втекти.
А Джельсоміно розспівався не на жарт. І палац рухнув.
Джакомон склав свої перуки в саквояж і покинув палац через сад. Він не став спускатися в каналізацію, як його міністри. Без перуки і з валізою він нагадував звичайного торгового агента і ніхто його не впізнав.
Якийсь лисий чоловік навіть захопився лисиною Джакомона і запропонував йому стати членом клубу лисих, а може бути навіть його президентом. І Джакомон подумав, що невірно вибрав собі життєвий шлях. Він дійшов до річки і викинув саквояж з перуками. Його підібрали потім хлопчаки і влаштували карнавал.
У цей час палац остаточно впав і Джельсоміно почав шукати Хромоніжку. Люди просили його знести голосом колону, на якій були намальовані подвиги Джакомона і Джельсоміно погодився.
Але підійшовши до колони, він побачив Хромоніжку і голосом змусив кішку зістрибнути на землю.
Тут з’явився художник Бананіто і друзі обнялися, цілком задоволені один одним.

Глава 21.
Про подальшу долю Джакомона нічого не відомо, але його палац був відновлений Бананіто, тільки промови з його балкона більше ніхто не вимовляв.
Тітоньку Кукурудзу призначили директором інституту кішок, Ромолетта закінчила школу і стала вчителькою.
А війна, яку Джакомон перед втечею встиг оголосити сусідній країні, закінчилася товариським футбольним матчем. В якому Джельсоміно так захопився, що знову забив гол своїм голосом. І потім, щоб відновити справедливість, забив гол вже в свої ворота.

Оцініть статтю
Додати коментар