“Прометей закутий” аналіз – тема, ідея, головні герої, автор, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.
Есхіл “Прометей закутий” аналіз (паспорт)
Автор: Есхіл
Літературний рід: драма
Жанр: трагедія
Сюжетна основа: міф про Прометея.
Тема: змалювання протистояння титана Прометея та Зевса.
Ідея: засудження тиранії та самодержавства, уславлення самопожертви та сили духу у боротьбі з деспотичною владою.
Провідний мотив – повчання шанувати розум, прославлення радості життя і незламності в горі.
Віршовий розмір – шестистопний ямб
Головні герої “Прометей закутий”
- Влада й Сила — слуги Зевсові.
- Гефест — бог-коваль.
- Прометей — титан. Прометей – мужній, людяний, захищає, навчає, страждає, несправедливо покараний за добро, богоборець.
- Океан — титан.
- Хор Океанід — дочок Океанових.
- Іо — діва-телиця, дочка Інахова.
- Гермес — вісник Зевсів.
Прометей є уособленням сміливості, шляхетності, саможертовності в ім’я високої ідеї. А дари Прометея символізують початок цивілізації.
Композиція
9 частин (1 – пролог, 2 – парод, 3 – епісодій перший, 4 – стасим перший, 5 – епісодій другий, 6 – стасим другий, 7 – епісодій третій, 8 – стасим третій, 9 – ексод).
Особливості трагедії Есхіла “Прометей закутий“:
- переосмислення міфічного образу;
- монументальність образу титана;
- Основний конфлікт у трагедії “Прометей закутий” відбувається між Зевсом та Прометеєм. Причина конфлікту: непримиренність поглядів двох визначних осіб – Прометея та Зевса;
- прийом трагічної іронії;
- трагічний фінал.
Трагедія “Прометей закутий” – частина трилогії про Прометея. Інші дві частини (“Прометей-вогненосець” та “Звільнений Прометей”) не зберіглися.
Художні засоби “Прометей закутий”
- Епітети – ефіре божественний, бистрокрилі вітри, незліченна морська хвиля, безчесні пута, безбережне страждання, нездоланна сила, кайдани люті, подих незримий, бездольний бог, помахи легковійні
- Алегорія – Безсила вмiлiсть перед Неминучiстю.
Що Прометей зробив для людей?
Сюжет “Прометей закутий”
Драма починається з того, що Гефест, бог ковальського мистецтва та вогню, за наказом Зевса, владики богів, приковує титана Прометея до скелі. Воля Зевса зумовлена тим, що Прометей розгнівав його. По-перше, титан викрав вогонь у богів і віддав його людям. По-друге, Прометей знав і не хотів виказувати Зевсу таємницю про те, у чому полягає загроза його пануванню. А саме: що від Зевса у Фетіди може народитися син, який буде сильнішим за батька, а отже зможе скинути його з трону. У ході вистави з ув’язненим розмовляє Гермес. А також Океан — титан, який на відміну від Прометея, таки скорився Зевсові, та царівна Іо, коханка Зевса, обернена ревнивою Герою на телицю, яку у вигляді ґедзя переслідує тисячоокий Аргус. Вистава супроводжується співом хору, який складається з німф-океанід.
П’єса закінчується тим, що нескорений Прометей рішуче повідомляє Гермесу, що не збирається принижуватися перед Зевсом і розповідати йому будь-які таємниці. За це Громовержець під акомпанемент грому і блискавок скидає скелю, до якої прикутий титан, у безодню.
Тобто, трагедія “Прометей закутий” закінчується тим, що скеля з Прометеєм провалюється в безодню.
Дуже сподобалось !
Спасибо
Дуже сподобалась інформація. Дякую)))