Повідомлення про повінь

Природознавство

Розповідь про повінь допоможе дізнатися важливу інформацію. Повідомлення про повінь можна доповнити цікавими фактами.

Повідомлення про повені

Повінь – природне явище, стихійне лихо. Воно являє собою розлив річки внаслідок танення льоду, снігу або в результаті тривалих злив і дощів. Найчастіше це лихо відбувається в містах та селах, розташованих на річкових берегах.

Під час повені рівень води може піднятися на значну висоту. В такому випадку людей слід евакуювати в безпечне місце і про саму евакуацію сповіщають заздалегідь. В першу чергу перевозять дітей. Рятувальною операцією займаються працівники рятувальної служби.

Причини повеней

Вчені виділили основні причини даного стихійного лиха:

  • Тривалі і рясні дощі

У регіонах з високою вологістю повітря і теплим кліматом інтенсивні дощі викликають затоплення суші. Наприклад, ще в Стародавньому Єгипті селяни помітили, що Ніл щороку рясно розливається, тому використовували це знання для визначення збору врожаю. В областях з холодним і помірним кліматом опадів випадає значно менше, тому повені тут рідкісне явище.

  • Танення снігу і льодовиків

Весняні талі води створюють серйозні проблеми для жителів, які мешкають неподалік від гірських схилів. Танення снігу призводить до підвищення рівня води в річках. Вона виходить з берегів і затоплюють населені пункти.

  • підняття дна

У гирлах і дельтах річок відбувається постійна зміна донного рельєфу, так як в ньому накопичуються мінеральні відкладення. В даному випадку вода піднімається досить повільно і повені можна запобігти, всього лише почистивши русло річки.

  • цунамі

Внаслідок діяльності вулканів виникають гігантські хвилі. Їх появу складно передбачити, а запобігти і поготів. Цунамі спричиняють жахливі лиха, вода змиває і затоплює на своєму шляху все. У затоках і озерах також можуть з’явитися цунамі через зсуви, однак таке явище трапляється рідко.

  • Сильні буревії та вітри

Вітер – це причина появи великих хвиль на узбережжях або на окремих ділянках русла річки, які можуть затопити довколишні території.

  • Підземні води

Локальні руйнування земної кори або тектонічні зрушення призводять до того, що підземні води виходять на поверхню.

  • зсуви

Зсуви є причиною бурхливого розливу гірських річок. Іноді вони можуть вийти з русла. Такі повені мають серйозні наслідки.

  • Людський фактор

До цієї категорії відносять техногенні катастрофи.

Види повеней

Залежно від того, що стало причиною даного явища, повені бувають наступних видів:

  • Повінь. Тривалі і регулярне зростання рівня води в весняну пору року пов’язане з таненням снігу і зливами. Затоплюються низини.
  • Паводок. Розлив води, викликаний весняними, осінніми або навіть літніми затяжними дощами. Буває короткостроковий і локальний. Рівень води може піднятися і взимку внаслідок різкого потепління і великої кількості снігу.
  • Зажори. Скупчення в вузьких місцях і на закрутах пухкого льоду призводить до стрімкого підвищення рівня води в річковому руслі. Дане явище характерне в міжсезоння.
  • Затор. Це коли відбувається нерівномірне танення льоду на великих річках, і він накопичується в одному місці, створивши греблю. Тоді прибережні ділянки суші на нетривалий час затоплюються водою. Часто затори бувають пізно взимку або ранньою весною.
  • Вітровий нагон. Сильний шквал вітру призводить до різкого підвищення води в одному місці.

Також існує класифікація повеней за ступенем небезпеки:

  1. Низький рівень. Повені відбуваються періодично, раз на 5-10 років. Звичний ритм жителів не порушується, серйозного збитку не спостерігається.
  2. Небезпечні. Відбуваються раз на 20-25 років. Затоплюються сільськогосподарські угіддя та будинки на узбережжі. Потрібно часткова евакуація. Наслідки повеней можу вимагати матеріальних вкладень.
  3. Особливо небезпечні. Трапляються раз на 50-100 років. Вони знищують невеликі населені пункти, більшу частину окультурених угідь, інфраструктуру регіонів та є причиною загибелі людей. Повені такого рівня є лихом державного масштабу.
  4. Катастрофи. Трапляються раз на 200-300 років. Вони призводять до трагічних наслідків: гине величезна кількість людей, знищуються міста, сільські поселення, орні землі, природні ландшафти, інженерні мережі та комунікації. Повені-катастрофи є лихом планетарного масштабу, попередити їх практично не можливо.

Найбільші повені в історії людства

Повінь Святої Марії Магдалени, 1342 рік. Проливні дощі в Центральній Європі йшли кілька тижнів. Найбільші європейські річки вийшли з берегів: Майн, Ельба, Рейн, Мозель.

Повінь в Данії і Німеччині, 1634 рік. Ураганний вітер спровокував хвилі, які на березі Північного моря прорвали дамбу і затопили великі території. В результаті лиха загинуло 8 000 осіб.

Повінь в Китаї, 1887 рік. Тривалі проливні дощі привели до підняття рівня води в річці Хуанхе. Загинуло більше 900 000 чоловік, без будинків залишилося більше 2 000 000 чоловік.

Повінь в Китаї, 1931 рік. Дана катастрофа вважається найбільшою в історії людства після Всесвітнього Потопу. Річка Янцзи, вийшовши з берегів, затопила сушу площею в 300 000 км2.

Повінь в Бангладеші, 1991 рік. Лихо стало наслідком цунамі, тоді цілі міста були змиті з узбережжя.

Як бачите, наслідки повеней можуть самі різні, проте, завжди серйозні. Найчастіше це природне явище викликане природними аномаліями.

Сподіваємося, що реферат на тему “Повінь” допоміг Вам підготуватися до заняття. Розповідь про повінь Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар