Короткий зміст «Робінзон Крузо» Данієля Дефо українською дуже скорочено нагадає сюжет відомого твору.
«Робінзон Крузо» скорочено (аудіокнига)
«Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо» скорочено
“Життя, незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, який прожив 28 років в повній самоті на пустельному острові біля берегів Америки поблизу гирл річки Оріноко, куди він був викинутий корабельною аварією, під час якого весь екіпаж корабля крім нього загинув, з викладом його несподіваного звільнення піратами; написані ним самим.” – повна назва твору.
Робінзон був третім сином у родині, улюбленцем. Його не готували ні до якого ремесла, і з дитячих років його голова була набита «всякими нісенітницями» – переважно мріями про морські подорожі. Його старший брат загинув у Фландрії, борючись з іспанцями, безслідно зник середній, і тому вдома чути не хочуть про те, щоб відпустити останнього сина в море.
Батько, «чоловік статечний і розумний», слізно благає його прагнути до скромного існування, на всі лади звеличуючи «середній стан», що уберігає людину розсудливу від злих примх долі. Вмовляння батька лише на час спиняють молодика. Однак потяг до пригод був сильніший, тому 1 вересня 1651 Робінзон, якому на той момент було 18 років, не запитавши дозволу у батьків, разом з приятелем сів на корабель, що вирушав з Гулля в Лондон, спокусившись безкоштовним проїздом (капітан – батько його приятеля).
Вже перший день на морі став передвісником прийдешніх випробувань. Шторм, що розігрався пробуджує в душі Робінзона каяття, втім, воно пройшло з негодою і остаточно розвіялося пиятикою («як звичайно у моряків»). Через тиждень, на ярмутськім рейді, налітає новий, більш лютіший шторм. Досвід команди, що самовіддано рятує корабель, не допомагає: судно тоне, моряків підбирає шлюпка з сусіднього суденця.
На березі Робінзон знову відчуває швидкоплинну спокусу прислухатися до суворого уроку і повернутися в рідний дім, але «зла доля» утримує його на обраному згубному шляху. У Лондоні він знайомиться з літнім капітаном корабля, який готується йти до Гвінеї, і вирішує плисти з ними. Згодом Робінзон ще буде картати себе за свою розважливу безпечність!
Під час плавання капітан навчав Робінзона корабельній справі, що стало в нагоді герою надалі. У Гвінеї Крузо вдалося вигідно виміняти привезені брязкальця на золотий пісок.
Після смерті капітана Робінзон знову вирушив до Африки. Цього разу подорож була менш вдалою: дорогою на їхній корабель напали пірати – турки із Салеха. Робінзон потрапив у полон до капітана розбійницького судна, де пробув майже три роки. Він був «жалюгідним рабом» капітана розбійницького судна.
Зрештою йому вдалося втекти – розбійник відправив Крузо, хлопчика Ксурі та мавра рибалити у море. Робінзон взяв із собою все необхідне для довгого плавання (запас сухарів та води, інструменти, рушниці і порох) і дорогою скинув мавра в море, а Ксурі схилив до втечі.
Робінзон прямував на Зелений мис, сподіваючись зустріти європейський корабель. В дорозі втікачі стріляють на березі живність, навіть вбивають лева і леопарда, миролюбні тубільці забезпечують їх водою і їжею. Нарешті їх підбирає зустрічний португальський корабель. Вдаючись до тяжкого становища врятованого, капітан обіцяє безкоштовно довезти Робінзона до Бразилії (вони туди пливуть); більше того, він купує його баркас і «вірного Ксурі», обіцяючи через десять років («якщо він прийме християнство») повернути хлопчикові свободу. «Це все змінює», благодушно підсумовує Робінзон, покінчивши з докорами сумління.
У Бразилії він проводить 4 роки. Герой влаштовується грунтовно і, схоже, надовго: отримує бразильське громадянство, купує землю під плантації тютюну, займається вирощуванням цукрової тростини та виробництвом цукру. Робінзон тяжко працює, запізніло шкодуючи, що поруч немає Ксурі (як допомогла б зайва пара рук!). Парадоксально, але він приходить саме до тієї «золотої середини», якою його спокушав батько, – так навіщо було, скаржиться він тепер, залишати рідний дім і забиратися на край світу? Сусіди-плантатори до нього розташовані, охоче допомагають, йому вдається отримати з Англії, де він залишив гроші у вдови свого першого капітана, необхідні товари, землеробські знаряддя і господарське начиння. Тут би заспокоїтися і продовжувати свою прибуткову справу, але «пристрасть до пригод» і, головне, «бажання швидко збагатитися» спонукають Робінзона різко зламати сформований спосіб життя.
Все почалося з того, що на плантаціях були потрібні робочі руки, а невільнича праця обходилася дорого, оскільки доставка негрів з Африки була пов’язана з небезпеками морського переходу і ще утруднена юридичними перепонами (наприклад, англійський парламент дозволить торгівлю рабами приватним особам тільки в 1698 р) . Наслухавшись розповідей Робінзона про його поїздки до берегів Гвінеї, сусіди-плантатори вирішують спорядити корабель і таємно привезти до Бразилії невільників, поділивши їх тут між собою.
Робінзону пропонується взяти участь в якості суднового прикажчика, відповідального за покупку негpів в Гвінеї, причому сам він не вкладе в експедицію ніяких грошей, а невільників отримає нарівні з усіма, та ще в його відсутність компаньйони будуть наглядати за його плантаціями і дотримуватися його інтересів. Звичайно, він спокушається вигідними умовами.
1 вересня 1659 він ступив на палубу корабля. «Це був той самий день, коли вісім років тому я втік з батьківського дому і так шалено занапастив свою молодість».
На дванадцятий день корабель потрапив у шторм. Негода тривала дванадцять днів, їхнє судно пливло туди, куди його гнали хвилі. Коли корабель сів на мілину, матросам довелося пересісти на шлюпку. Проте за чотири милі хвиля перевернула її.
Знесиленого Робінзона хвилею викинуло на берег. Він, єдиний з екіпажу, залишився живим. Свідченням цього були викинуті на берег три капелюхи, кашкет і два непарних черевика.
На зміну несамовитій радості приходять скорбота за загиблими товаришами, муки голоду і холоду і страх перед дикими звірами. Першу ніч він проводить на дереві.
До ранку прилив пригнав їх корабель близько до берега, і Робінзон пливе до нього. Із запасних щогл він споруджує пліт і вантажить на нього «все необхідне для життя»: їстівні припаси, одяг, теслярські інструменти, рушниці і пістолети, порох, шаблі, пили, сокиру і молоток.
Потім він відправляється шукати собі житло. З вершини пагорба Робінзон оглядає острів, і розуміє, що він безлюдний. Відгородившись з усіх боків скринями і ящиками, він проводить на острові другу ніч, а вранці знову пливе на корабель за рештою речей. У цю поїздку Робінзон забрав з корабля безліч корисних речей – знову рушниці і порох, одяг, вітрило, матраци та подушки, залізні ломи, цвяхи, викрутку і точило. На березі він споруджує намет, переносить у нього від сонця і дощу їстівні припаси і порох.
Всього він дванадцять разів навідався на корабель, завжди розживаючись чим-небудь цінним – парусиною, снастями, сухарями, ромом, борошном, «залізними частинами» (їх він, на превеликий жаль, майже всі втопив). У свій останній заїзд він набрів на шифоньєрку з грошима (це один із знаменитих епізодів роману) і філософськи розсудив, що в його становищі вся ця «купа золота» не варта будь-якого з ножів, що лежали в сусідньому ящику, однак, поміркувавши, «вирішив взяти їх з собою ». У ту ж ніч здійнялася буря, і на ранок від корабля нічого не залишилося.
Першою турботою Робінзона стає побудова надійного, безпечного житла – і головне, з видом на море, звідки тільки й можна очікувати порятунку. На схилі пагорба він знаходить рівну галявину і на ній, проти невеликого поглиблення в скелі, вирішує розбити намет, захистивши його частоколом вбитих у землю міцних стовбурів. Увійти в «фортецю» можна було тільки по драбині. Поглиблення в скелі він розширив – вийшла печера, він використовував її як льох. На ці роботи пішло багато днів. Він швидко набирається досвіду. У самий розпал будівельних робіт хлинув дощ, блиснула блискавка, і перша думка Робінзона: порох! Не страх смерті налякав його, а можливість одним разом втратити порох, який міг знищити один удар блискавки. Герой два тижні пересипає його в мішечки і скриньки і ховає в різні місця (не менше сотні). Заодно він знає тепер, скільки у нього пороху: двісті сорок фунтів. Без цифр (гроші, товари, вантаж) Робінзон вже не Робінзон.
Робінзон виявляє, що на острові водяться кози і почав на них полювати. Він помітив, що кози не вміють дивитися вгору, і стріляв в них зі скелі або пагорба. Тих же кіз він навчиться одомашнювати, додасть до м’ясного столу молочний (він буде ласувати сиром). А зекономлений порох ще як знадобиться!
Під час поневірянь островом герой виявив диких голубів. Він намагався їх приручити, але щойно у пташенят зміцніли крила, вони полетіли. З козячого жиру Робінзон зробив світильник, який, на жаль, горів дуже тьмяно.
Крім скотарства, Робінзон налагодить землеробство, коли проростуть витрушені з трухою з мішка зерна ячменю і рису. Спочатку він побачить у цьому «диво», створене милостивим Провидінням, але незабаром згадає про мішок і, покладаючись на одного себе, у свій термін вже буде засівати чимале поле, успішно борючись з пернатими і чотириногими грабіжниками. Герой ретельно зібрав урожай, вирішивши залишити його на посів. Лише на четвертий рік він зміг дозволити собі відокремити частину зерна на їжу. Щоб зберегти врожай зернових, Крузо обгородив тином поле. Птахів, які клювали стиглі колоски, вдалося відлякати їх мертвими родичами.
Робінзон хоч і самотній, але не загублений у часі, через що найпершою турботою цього будівельника стає споруда календаря – це великий стовп, на якому він щодня робить зарубку. Перша дата – 30 вересня 1659. Відтепер кожен його день названий і врахований.
За час його відсутності в Англії була відновлена монархія, і повернення Робінзона «підпадає» до «Славної революції» 1688, що призвела на трон Вільгельма Оранського, доброзичливого патрона Дефо; в ці ж роки в Лондоні трапиться «Велика пожежа» (1666), і оновлене містобудування невпізнанно змінить вигляд столиці; за цей час помруть Мільтон і Спіноза; Карл II видасть «Хабеас корпус акт» – закон про недоторканість особи. А в Росії, якої, як з’ясується, теж буде небайдужа доля Робінзона, в цей час спалюють Авакума, стратять Разіна, Софія стає регентшею при Івані V і Петра I. Ці далекі зірниці мерехтять над людиною, обпалюючи глиняний горщик.
Серед “не особливо цінних” речей, взятих з корабля були чорнило, пера, папір, «три дуже хороших Біблії», астрономічні прилади, підзорні труби. Тепер, коли побут його налагоджується (з ним, до речі, живуть три кішки і собака, теж корабельні, потім додасться в міру балакучий папуга), саме час осмислити, що відбувається, і, доки не скінчилися чорнило і папір, Робінзон веде щоденник, щоб «полегшити свою душу». Це своєрідний облік «зла» і «добра»: у лівій колонці – він викинутий на безлюдний острів без надії на порятунок; в правій – він живий, а всі його товариші потонули. У щоденнику він докладно описує свої заняття, виробляє спостереження – і примітні (щодо паростків ячменю і рису), і повсякденні («Йшов дощ». «Знову весь день дощ»).
Згодом Крузо вирив у пагорбі чорний хід, змайстрував собі меблі.
З 30 вересня 1659 Робінзон вів щоденник, описуючи все, що трапилося з ним на острові після аварії корабля.
Для копання льоху герой зробив із «залізного» дерева лопату. Одного дня в його «льоху» стався обвал, і Робінзон почав укріплювати стіни і стелю заглиблення.
Після сильного землетрусу Робінзон розуміє, що потрібно знайти інше місце для житла, подалі від скелі.
Тим часом до острова прибиває розбитий корабель, і Робінзон бере з нього будівельний матеріал, інструменти. У ці ж дні його звалює лихоманка, і в гарячковому сні він бачить «охоплену полум’ям» людину, яка погрожує йому смертю за те, що він «не розкаявся». Згадуючи про свої фатальні помилки, Робінзон вперше «за багато років» молиться, читає Біблію – і в міру сил лікується. На ноги його підніме ром, настояний на тютюні, після якого він спав дві ночі. Відповідно з його календаря випав один день.
Одужавши, Робінзон нарешті обстежує острів, де прожив вже більше 10 місяців. У його рівнинній частині серед невідомих рослин він бачить – диню і виноград; останній його особливо радує, він буде сушити його на сонці, і в міжсезоння родзинки підкріплять його сили. І живністю багатий острів – зайці (дуже несмачні), лисиці, черепахи (ці, навпаки, приємно урізноманітнюють його стіл) і навіть викликають подив у цих широтах пінгвіни. На цю райську красу він дивиться хазяйським оком – ділити їх йому ні з ким. Він вирішує поставити тут курінь, добре зміцнити його і жити по кілька днів на «дачі», основний час проводячи «на старому згарищі» поблизу моря, звідки може прийти звільнення.
Безперервно працюючи, Робінзон і другий, і третій рік не дає собі послаблення. Ось його день:
- Релігійні обов’язки і читання Священного Писання.
- Полювання
- Сортування, сушіння і приготування убитої або спійманої дичини.
Крім цього, до його справ входили: догляд за посівами, а там і збір урожаю; догляд за худобою; роботи по господарству (зробити лопату, повісити в погребі полицю), що забирають багато часу і сил через нестачу інструментів і через недосвідченість. Він навіть навчиться пекти хліб, обходячись без солі, дріжджів і підходящої печі!
Заповітною його мрією залишається зробити човен і дістатися до материка. Він навіть не замислюється над тим, кого і що він там зустріне, головне – вирватися з неволі. Не обдумавши, як доставити човен від лісу до води, Робінзон валить величезне дерево і кілька місяців витесує з нього пирогу. Коли ж він нарешті готовий, йому так і не вдасться спустити човен на воду.
Він стоїчно переносить невдачі: Робінзон став мудрішим і стриманішими, він навчився врівноважувати «зло» і «добро». Герой оновлює зношений гардероб: шиє собі хутряний костюм (штани і куртку), шиє шапку і навіть майструє парасольку.
У щоденних працях проходить ще п’ять років, відзначених тим, що він-таки побудував човен, спустив його на воду і оснастив вітрилом. До далекої землі на ньому не добратися, зате можна об’їхати навколо острова. Течія відносить його у відкрите море, йому ледве вдається повернутися на берег острова. Натерпівшись страху, він надовго втратить бажання до морських прогулянок. Ще за рік Робінзон вдосконалюється в гончарній справі і плетінні кошиків, а головне, робить собі царський подарунок – трубку! На острові прірва тютюну.
На одинадцятому році перебування Робінзона на острові почали закінчуватися його запаси пороху. Не бажаючи відмовлятися від м’яса, герой вирішив придумати спосіб ловити диких кіз живцем. За допомогою «вовчих ям» Крузо вдалося впіймати старого козла та трьох козенят. З того часу він почав розводити кіз.
Його розмірене існування, наповнене працею і корисним дозвіллям, раптом лопається як мильна бульбашка. В одну зі своїх прогулянок Робінзон бачить на піску слід босої ноги. Наляканий до смерті, він повертається в «фортецю» і три дні сидить там, ламаючи голову над незбагненною загадкою: чий слід? Заспокоюючи себе, Робінзон почав думати, що це був його власний слід. Проте, повернувшись на те саме місце, він побачив, що відбиток ноги був набагато більшим за його ступню. Найімовірніше, це дикуни з материка. У його душі поселяється страх: раптом його виявлять? Дикуни можуть його з’їсти (він чув про таке), можуть розорити посіви і розігнати стадо. Почавши потроху виходити, він вживає заходів безпеки: зміцнює «фортецю», влаштовує новий (далекий) загін для кіз.
Робінзон зрозумів, що дикуни приїжджають на острів лише іноді, тому йому важливо просто не траплятися на очі. Для додаткової безпеки Крузо вбив кілки у проміжки між густо посадженими раніше деревами, створивши таким чином другу стіну навколо свого житла. Усю площу за зовнішньою стіною він засадив деревами, схожими на вербу. Через два роки навколо його будинку зазеленів гай.
Через два роки на західній частині острова Робінзон виявив, що сюди регулярно припливають дикуни та влаштовують жорстокі бенкети, поїдаючи людей. Побоюючись, що його можуть виявити, Крузо намагався не стріляти, почав обережно розводити вогонь, обзавівся деревним вугіллям, яке майже не давало при горінні диму.
У пошуках вугілля Робінзон знайшов великий грот, який зробив своєю новою коморою.
Це був 23 рік перебування на острові. Одного дня, вийшовши з дому на світанку, Робінзон помітив на березі багаття – дикуни влаштували кривавий бенкет. Спостерігаючи за людожерами з підзорної труби, він побачив, що ті з припливом відпливли з острова.
Через п’ятнадцять місяців неподалік острова пропливав корабель. Робінзон всю ніч палив багаття, але вранці виявив, що судно зазнало аварії. Знудьгувавшись на самоті, Робінзон молить небо, щоб «хоч один» з команди врятувався. Але на кораблі він не знайде жодної живої душі. Примітно, що небагата «здобич» з корабля не дуже його засмучує: він міцно стоїть на ногах, повністю себе забезпечує, і радують його тільки порох, сорочки, полотно – і, по старій пам’яті, гроші.
Ним невідступно володіє думка про втечу на материк, але він розуміє що наодинці це зробити неможливо.Робінзон мріє врятувати призначеного «на забій» дикуна: «придбати слугу, а може бути, товариша чи помічника». Він півтора року будує хитромудрі плани, але в житті все виходить просто.
Яклсь до острова причалило шість індіанських пиріг. Дикуни привезли із собою двох бранців. Поки вони займалися першим, другий кинувся тікати. За втікачем гналися троє людей, двох Робінзон застрелив із рушниці, третього – шаблею вбив втікач. Крузо знаками покликав наляканого втікача до себе.
Життя Робінзона наповнюється новими – і приємними – турботами. П’ятниця, як він назвав врятованого, виявився здібним учнем, вірним і добрим товаришем. В основу його освіти Робінзон закладає три слова: «пан» (маючи на увазі себе), «так» і «ні». Він викорінює кепські дикунські звички, привчаючи П’ятницю їсти бульйон і носити одяг, а також «пізнавати істинного бога» (до цього П’ятниця поклонявся «старому на ім’я Бунамукі, який живе високо»).
Робінзон навчив П’ятницю стріляти з рушниці. Коли дикун добре освоїв англійську, Крузо поділився з ним своєю історією. А П’ятниця розповідає, що на материку у його одноплемінників живуть сімнадцять врятованих з загиблого корабля іспанців. Робінзон вирішує побудувати нову пирогу і разом з П’ятницею визволити бранців. Новий приїзд дикунів порушує їхні плани. На цей раз канібали привозять іспанця і старого, який опинився батьком П’ятниці. Робінзон і П’ятниця звільняють їх.
Думка зібратися всім на острові, побудувати надійне судно і спробувати щастя в морі припадає до душі іспанцеві. А поки засівається нова ділянка, відловлюються кози – поповнення очікується чимале. Взявши з іспанця обіцянку не здавати його інквізиції, Робінзон відправляє його з батьком П’ятниці на материк.
А на восьмий день на острів прибувають нові гості. Команда з англійської корабля, що збунтувалася, привозить на розправу капітана, помічника і пасажира. Робінзон не може упустити такий шанс. Користуючись тим, що він тут знає кожну стежку, він звільняє капітана та його товаришів по нещастю, і вп’ятьох вони розправляються з негідниками. Єдина умова, яку ставить Робінзон, – доставити його з П’ятницею до Англії. Бунт придушено, двоє запеклих негідників висять на реї, ще трьох залишають на острові, гуманно забезпечивши всім необхідним; але цінніше провізії, інструменти і зброя – сам досвід виживання, яким Робінзон ділиться з новими поселенцями, всього їх буде п’ятеро – ще двоє втечуть з корабля, не дуже довіряючи прощенню капітана.
Двадцятивосьмирічна одіссея Робінзона завершилася: 11 червня 1686 він повернувся в Англію. Його батьки давно померли, але ще жива добра приятелька, вдова його першого капітана. Вдома Крузо зустріли сестри з дітьми та інші родичі. Всі з великим захопленням слухали неймовірну історію Робінзона, яку він розповідав із ранку до самого вечора.
У Лісабоні він дізнається, що всі ці роки його бразильської плантацією керував чиновник від скарбниці, і, оскільки тепер з’ясовується, що він живий, йому повертаються всі доходи за цей термін. Заможна людина, він бере на своє піклування двох племінників, причому другого готує в моряки. Нарешті Робінзон одружується (йому шістдесят один рік) «небезвигодно і цілком вдало в усіх відношеннях». У нього два сини і дочка.
Привет всем! Спасибо!Прочитала за час! А то когда полностью долго очень! Спасибочки!
Спасибо большое! Так сократила время на то, чтобы все прочитать. Все ясно и доступно. Спасибо еще раз!:)
Дуже велике дякую!)Зекономив багато часу на прочитання цілої книги!Якісне скорочення)І щераз велике спасибі))))
дякую вам велике,прочитав за 45хв щерз дякую
Прочитав за 1 час тим самим зекономив багато часу на прочитання цілої книги. Ще раз велике дякую!!!!!!