Ссавці поширилися по всій планеті, вони впливають на рослинний і тваринний світ, життя людини. Яке саме значення ссавців у природі та житті людини Ви дізнаєтеся в цій статті.
Значення ссавців у природі
У ланцюзі харчування ссавці є споживачами біомаси, тобто травоїдними і м’ясоїдними. А діяльність тварин відіграє значну роль в стійкості біогеоценозів. Травоїдні ссавці впливають на видову різноманітність пасовищ і лугів.
Деякі тварини – кажани та їжаки виступають регуляторами чисельності мишоподібних гризунів, комах. Інші види органічними речовинами збагачують грунт, поширюють насіння і спори рослин, розширюючи їх ареал. Деякі звірі, поїдають трупи тварин, виконуючи санітарну роль в природі.
Значення ссавців у житті людини
Значення ссавців для людини дуже важливе з економічнї точки зору. Більшість видів мають цінне хутро, тому є цінними об’єктами промислу: котик, куниця, лисиця, білка, заєць, бобер, соболь і так далі. Або ж їх розводять в звірівницьких господарствах – нірку, песця, чорнобуру лисицю та ін. Людина полює на ссавців не тільки заради хутра. Ще вони вважаються джерелом м’яса і жиру.
Також багато ссавців є домашніми тваринами. Корів і кіз тримають заради отримання молока, з якого виробляють величезну кількість продуктів. Свиней, кролів, вівців розводять заради отримання м’яса.
Окремі види ссавців (хом’яки, пацюки, миші, морські свинки) застосовують як лабораторних тварин в медичних та біологічних дослідженнях.
Серед мінусів відзначають нанесення матеріального збитку шляхом псування культурних рослин і знищення запасів продовольства. До того ж деякі ссавці є бацилоносіями, а також розповсюджувачами небезпечних захворювань для людини. Хижі звірі нападають на домашню худобу.
Чим харчуються ссавці?
Живлення ссавців досить різноманітне. Вегетативні частини чагарникових, трав’янистих та деревних рослин є основою раціону хоботних, копитних, гризунів та зайцеподібних тварин. Більшість гризунів вживає підземні частини рослин.
За рахунок плодів та насіння живуть білки, миші, бурундуки. Також ними харчуються олені, куниці, ведмеді, кабани. Плоди є невід’ємною їжею криланів. Деякі групи кажанів та окремі види сумчастих використовують нектар квітів, американські миші-вампіри смокчуть кров інших ссавців. А ось основною їжею вусатих китів, найбільших ссавців, є морський планктон.
Хижі ссавці харчуються великою живою здобиччю. Часто хижаки нападають на здобич, яка більше їх самих за величиною. Вони мають переваги – спритність, сила, раптовістю нападу, полювання групами.
Наприклад, кріт звичайний – ссавець, що харчується тваринною їжею: слимаками, дощовими хробаками, комахами та личинками. А їжак звичайний харчується жабами, безхребетними, рослинними кормами і зміями.
Сподіваємося, що прочитавши цю статтю, Ви дізналися, яке значення ссавців, плюси і мінуси як для природи, так і для людини.