Роль водоростей у природі та житті людини

Ботаніка

Повідомлення “Значення водоростей в житті людини та в природі” розповість чому ці рослини такі важливі.

Роль водоростей у природі та житті людини

Водорості – це найдавніші нижчі, здатні до фотосинтезу організми, що мешкають переважно у водному середовищі. Деякі пристосовані до життя на суші.

Різноманіття водоростей досить велике, налічується близько 40 тис. видів.

Водорості мають велике практичне значення.

Значення у природі водоростей

У водоймах водорості утворюють органічні речовини. Водоростями синтезується органічний вуглець на планеті, а це складає близько 80%.

Планктонні форми водоростей є кормом для багатьох безхребетних тварин і риб. Крім корму для деяких видів тварин водорості, а точніше їх зарості, є укриттям.

У водному середовищі водорості продукують кисень, який так необхідний для дихання тварин підводного світу, а також для життєдіяльності аеробних бактерій, грибів та інших організмів.

Водорості є хорошими утилізаторами органічних з’єднання, солей важких металів і радіонуклідів, які знаходяться у водному середовищі і завдають шкоди всьому підводному світу

Роль водоростей для людини

Водорості, як і вищі рослини, на суші, є необхідним джерелом органічних речовин. Внаслідок діяльності водоростей, в основному діатомових, синьо-зелених і зелених, утворюються гірські породи, наприклад діатоміти, крем’янисті поклади, деякі вапняки.

Деякі водорості, наприклад синьо-зелені, руйнують гірські породи, утворюючи первинні грунти. При відсутності органічної речовини на поверхні скельних порід, промислових відвалів та інших відповідних субстратів, заселяються мікроорганізми одноклітинних водоростей і бактерій. Таким чином, накопичуються органічні речовини.

Водорості корисні для грунтів, оскільки підвищують їх родючість. Наприклад, азотофіксуючі синьо-зелені водорості, або ціанобактерії. Симбіоз водоростей з грибами утворює лишайник. Роль лишайника полягає в рослинному покриві тундрових, лісотундрових і лісових екосистем.

Значення водоростей в промисловості

У сільському господарстві водорості обумовлюють формування гумусу, покращуючи аерацію грунту, і впливають на його структуру.

У сучасному світі водорості впливають на політичні і економічні чинники. Таким чином, виявляється інтерес до нових джерел білка, жирів і вуглеводів, а також до вітамінів, ферментів і фізіологічних активних речовин.

Водорості містять 70% білка від всієї сухої маси.

Вони також включають всі необхідні амінокислоти, необхідні для здорового харчування людини. Таким чином, морські водорості використовують в харчовій промисловості і безпосередньо в їжу.

Водорості є сировиною для отримання в промисловості цінних органічних речовин: спирт, аміак, лаки, органічні кислоти, каротин. Наприклад, йод і бром отримують з бурих водоростей; клей з ламінарії; агар-агар з червоних водоростей.

Водорості застосовують в тваринництві, для стійкості тварин до багатьох захворювань.

У біотехнології розроблена методика по отриманню біогазу з біомаси водоростей. За допомогою цього методу вирішене питання, з очищення стоків і охорони навколишнього середовища від забруднення, тим самим, отримане додаткове джерело енергії і добрив, що з легкістю дозволяє економити природні ресурси.

Також водорості використовуються як індикатори. Вони вказують на ступінь забруднення водного середовища органічними речовинами.

Негативне значення водоростей

Розвиваючись у великій кількості, синьо-зелені і деякі зелені водорості, призводять до «цвітіння» води. Осідаючи на дно, водорості посилюють процес гниття, що призводить до зменшення кількості кисню, і збільшення вуглекислого газу. Це є причиною вторинного біологічного забруднення та інтоксикації природних вод, що призводить до замору риби. «Цвітіння» негативно відбивається на водопостачанні, забиває  фільтри, а вода має неприємний смак і запах.

Оцініть статтю
Додати коментар