Розмноження мохів

Ботаніка

Мохи займають особливе місце в природі і налічують 22-27 тис. видів рослин. Давайте розглянемо як розмножуються мохи.

Розмноження мохів

Мохи це – невеликі багаторічні вічнозелені рослини, у яких відсутні коріння. До субстрату вони кріпляться ризоїдами, що представляють сильно витягнуті у довжину поодинокі клітини у примітивних представників та нитки з одного ряду клітин, розділених косими перетинками, у більш розвинених.

Розмноження мохоподібних

Вегетативне розмноження мохів здійснюється ділянками рослин та спеціалізованими утвореннями – виводковими нирками.

Безстатеве розмноження мохів здійснюється за допомогою спор.

Статеве розмноження мохів здійснюється за допомогою гамет, запліднення тільки у водному середовищі.

Цикл розвитку мохів представлений чергуванням безстатевого (спорофіт) і статевого (гаметофіт) поколінь; переважає в життєвому циклі гаметофіт.

Розглянемо розвиток мохів на прикладі зозулиного льону.

Гаметофіт мохів – дводомна рослина 20-40 см заввишки, що росте густими дернинами у вологих лісах.

На верхівках чоловічих особин розвиваються антеридії – чоловічі статеві органи, в яких утворюються у великій кількості сперматозоїди. Антеридії мають мішкрподібну форму і оточені червоно-бурим листям.

На верхівках жіночих особин розвиваються жіночі статеві органи – архегонії. Архегонії мають колбовидну форму, на дні архегонию утворюється одна яйцеклітина.

Запліднення мохів: за допомогою краплиннорідкої води сперматозоїд потрапляє до шийки архегонія, крізб неї проникає до черевця і запліднює яйцелітину. Із зиготи розвивається спорогон (спорофіт).

Спорофіт мохів веде напівпаразитичний спосіб життя на жіночому гаметофіті, складається з коробочки на ніжці та присоски, за допомогою якої кріпиться до гаметофіту.

Спори мохів мають дві оболонки, хлоропласти, цитоплазму, ядро та запас поживних речовин у вигляді олії. За сприятливих умов спора проростає у нитчасту галузисту протонему з бруньками. Із бруньк розвиваються чоловічі або жіночі гаметофіти.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Бебрик

    А де знаходяться чоловічі особини та жіночі?

    Відповіcти