Розмноження папоротеподібних

Ботаніка

Які особливості розмноження папороті, Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Розмноження папоротеподібних: особливості

Як і мохи, папороті в своєму життєвому циклі проходять чергування двох поколінь – спорофіт і гаметофіт. Тільки ось у папоротеподібних переважає спорофіт. У клітинах спорофіта поміщений подвійний набір хромосом, а гаметофіту набір з однієї хромосоми.

Переважно рослини розмножуються спорами, однак можливе збільшення нових організмів за допомогою розростання кореневої системи і при розселенні. Є ще один спосіб – статеве розмноження статевими гілками в місці, де вже є заросток, який проріс зі спори.

На нижньому боці листя папороті (вайях) утворюються горбки зі спорангієми. У спорангіях розвиваються спори з одинарним набором хромосом. Дозрівши, вони розлітаються на вітрі або поширюються водою.

Коли спора потрапляє в сприятливі умови, вона виростає заростком – гаметофітом. Папоротевий заросток має вигляд маленької зеленої пластини. Але вона вже готова харчуватися самостійно, вдаючись до процесу фотосинтезу. За допомогою ризоїдів, коренеподібних утворень, заросток прикріплюється до землі і разом з водою всмоктує мінеральні речовини. У нижній його частині розвиваються статеві клітини: яйцеклітини і сперматозоїди. Сперматозоїд може підпливти до яйцеклітини і її запліднити в той момент, коли вода накопичиться під заростком.

Розмноження папоротеподібних

В результаті утворюється зигота з об’єднаним набором хромосом обох клітин – спорофіт. Зигота з часом перетворюється в зародок, який в період початкової стадії свого розвитку харчується за рахунок заростка. Коли зародок обзаводиться своїм корінням і зеленими частинами, він харчується вже самостійно.

Пізніше він проростає в дорослий папороть спорофіт.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які особливості розмноження папоротеподібних.

Оцініть статтю
Додати коментар