Повідомлення про Чорне море може бути використане учнями при підготовці до уроку. Інформація про Чорне море може бути доповнена цікавими фактами.
Розповідь про Чорне море
Чорне море з усіх боків воно обмежене материком. Протоки Босфор і Дарданелли з’єднують його з Мармуровим, а далі Середземним морями. Води Чорного моря сполучаються з Азовським морем через Керченську протоку. Це море відноситься до внутрішніх морів.
Площа території Чорного моря складає 422 тисячі км2. Обсяг вод дорівнює 555 тисячам км3.
Середня глибина Чорного моря становить близько 1315 м, максимальна глибина – 2210 м.
В межах України в Чорне море впадають Дунай, Дністер, Південний Буг, Дніпро, які мають великий вплив на формування його водного балансу.
Річки приносять прісну воду, але значна її частина випаровується з поверхні моря. Тому – Чорне море – солоне: солоність чорноморської води становить 17 ‰ (проміле, грам солі в літрі), в два рази нижче океанічної (35 ‰).
Клімат Чорного моря
Клімат Чорного моря в основному континентальний. Лише Південний берег Криму і Чорноморське узбережжя Кавказу захищені горами від холодних північних вітрів і внаслідок цього мають м’який середземноморський клімат. Для більшої частини території моря характерна тепла волога зима і спекотне сухе літо.
Рослини Чорного моря
Рослинний світ Чорного моря включає в себе 270 видів багатоклітинних зелених, бурих, червоних донних водоростей. У складі фітопланктону Чорного моря – не менше 600 видів.
Тварини Чорного моря
Тваринний світ Чорного моря досить різноманітний. Перш за все, це різні види промислових і непромислових риб – осетрові (найбільша з них – білуга), азовська камбала-глосс, кефаль, пеленгас, чорноморська камбала-калкан, барабулька-султанка, морський окунь, ставрида, скумбрія, оселедець (в сімейство оселедцевих входять також хамса, кілька, тюлька), бичок, морський йорж, зеленуха і інші – всього близько 180 видів. З Середземного моря через протоки Босфор і Дарданелли заходять в Чорне тунець, мечриба, луфарь, пеламида, сарган.
Водяться тут також чорноморська акула – катран, три види дельфінів – афаліна (найбільший з них, довжиною до 3 м і вагою до 400 кг), белобочка і азовка (найменший), зустрічається два види скатів, медузи, мідії, рапани, краби і інші мешканці морських глибин.
Через забруднення сірководнем органічний світ Чорного моря хоча і різноманітний, але не багатий. Тут ви не зустрінете коралів, морських зірок їжаків і лілій, головоногих молюсків та інших груп тварин, які характерні для «звичайних», а тим більше – тропічних морів.
Чорне море омиває береги декількох європейських держав: Росії, України, Румунії, Туреччини, Болгарії, Грузії, невизнаної Республіки Абхазія. Чорне море судоходне: тут є важливі морські транспортні шляхи, працюють великі вантажні та пасажирські порти Одеса, Варна, Іллічівськ, Керч, Поті та Батумі, Новоросійськ, Севастополь, Констанца, Стамбул, Трабзон, Бургас і інші.
Чорне море також є курортною зоною. Відомі курорти на Чорному морі – це Варна, Куяльник та Коблево, також Сухумі, Батумі, Анапа, Сочі, Гагри на грузинському і російському узбережжі. Особливо варто згадати кримські курорти: Судак, Феодосію, Ялту, Гурзуф, Коктебель, Євпаторію та інші невеликі курортні поселення.
Сподіваємося, ви дізналися все про Чорне море. А цю розповідь про Чорне море Ви можете доповнити через форму коментарів.