Розповідь про хвойні рослини

Природознавство

Опис хвойних рослин допоможе скласти розповідь про хвойну рослину для учнів. Також Ви дізнаєтеся які хвойні рослини ростуть в Україні.  Інформація про хвойні рослини може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про хвойні дерева

Кожен з нас асоціює хвойні рослини з ялинкою і сосною. Наприклад, ялина має дуже ароматний запах і покрита гострими голками. Саме ці голочки і називаються хвоєю, а дерева, у яких замість звичайного листя на гілках росте хвоя, називають хвойними.

Хвойні рослини можна зустріти в лісах, причому голками можуть бути покриті не тільки дерева, а й чагарники. Крім ялини і сосни хвойними є кедри, ялівець, ялиця, кипарис.

Листя хвойних дерев

Голки, які є головною ознакою хвойних дерев, є різновидом листя. При цьому, голки деяких хвойних рослин навіть не схожі на голки. Наприклад, гілочки деяких видів ялівцю покриті зеленими лусочками як у риби, а голки кипариса плоскі, як ніби їх випадково хтось розчавив.

Поширена думка, що всі хвойні дерева вічнозелені, тому що вони не скидають свій зелений покрив з настанням зими. Це не так. Хвоя модрини, яка також є хвойним деревом, опадає щозими і навесні виростає на дереві знову.

Хвоя має дуже характерний, впізнаваний і улюблений багатьма аромат. Він одночасно свіжий, підбадьорливий і зігріваючий. Вважається, що речовини, які надають хвої настільки своєрідний запах, здатні досить сильно вплинути за здоров’я людини. Спеціальні масла, вироблені з хвої володіють заспокійливими, оздоровлюючими властивостями і полегшують дихання.

Шишки

На більшості хвойних рослин є шишки. Шишки є такими особливими коробочками, в яких росте і розвивається насіння хвойної рослини. Луска шишки захищає насіння від пошкодження поки воно ще не готове потрапити в землю, а коли насіння повністю дозріває – шишка розкривається і насіння випадає на землю, де з них може вирости нове дерево або чагарник.

Шишки гарні ще й тим, що лісові тварини в пошуках їжі іноді переносять ці маленькі сховища насіння з місця на місце, тим самим сприяючи поширенню молодих дерев на значні відстані.

Кедрові горішки – один з видів насіння хвойних дерев, так що вони не є справжніми горіхами, а просто називаються так через те, що у них є шкаралупа. Кедрові горішки смачні, поживні і корисні, тому їх використовують при приготуванні різноманітних страв.

Смола хвойних дерев

Як у інших дерев, всередині ялин, сосен і кедрів тече сік, який переносить по стовбуру від коренів до хвої поживні речовини і воду. При пошкодженні стовбура сік починає виділятися з поверхні як з ранки, але з часом густіє, стає в’язким, а потім і зовсім кам’яніє. Такі властивості соку хвойних дерев дозволяють не допустити потрапляння інфекції всередину дерева, адже смола запечатує пошкоджене місце.

Загусла смола може залікувати не тільки саме дерево. Смола, звана живицею, використовується в народній медицині, так як може знезаражувати і загоювати шкіру.

У соку хвойних дерев є ще одна дивна властивість. Пролежавши тисячі років під землею, він кам’яніє і може перетворитися в бурштин – дивно красивий жовто-оранжевий камінчик, з якого роблять ювелірні прикраси, невеликі статуетки і навіть ліки.

Використання хвойних дерев в побуті

З хвойних дерев виробляють меблі, посуд та декоративні прикраси, а деревину використовують при виробництві паперу.

Деревина хвойних дерев досить м’яка. У це нелегко повірити, але поверхня соснової дошки така м’яка, що продавити її можна навіть нігтем, тому вона не підходить для тих видів робіт, де потрібно дуже тверде дерево.

 

Оцініть статтю
Додати коментар