Розповідь про крота на українській мові може бути використано при підготовці до уроку. Розповідь про крота для дітей може бути доповнений цікавими фактами.
Повідомлення про крота
Кріт – ссавець невеликих розмірів. Всі кроти ведуть підземний спосіб життя.
Вони водяться в основному на континентах Євразія і Північна Америка.
Середня тривалість життя крота в природних умовах досягає 4-6 років.
Опис крота
Довжина тіла крота від 5 до 20 см, а вага може бути від 9 до 170 гр.
Голова невелика, подовжена. Тулуб у крота округлий, витягнутий, покритий хутром чорного, чорно-бурого або темно-сірого кольору. Шубка має унікальну властивість – ворс росте абсолютно прямо, а не нахиляється в певну сторону. Саме це і дозволяє кротам легко рухатися під землею в будь-якому напрямку. Хвіст крота, в основному, короткий. Кріт линяє 3 рази на рік: восени, влітку і навесні. Ніс витягнуть в рухливий хоботок. Рот крота озброєний 34-44 зубами. Шия зовні майже не помітна. Вушні раковини відсутні. Очі нерозвинені – позбавлені кришталика і сітківки, а очні отвори крихітні, закриті рухливими повіками; у деяких видів очі заростають. Передні лапки з великими кігтями у крота розширені як маленькі лопатки. Добре розвинені нюх і дотик.
Спосіб життя кротів
Гніздо кріт риє під землею, на глибині 1,5-2 метри. Нірку вистилає листям і сухою травою. Коли звір риє собі нору, то він не викидає землю на поверхню, а ущільнює її. Ссавці риють землю великими вивернутими передніми лапами, обертаючись навколо осі тіла. На поверхні землі кроти пересуваються поповзом.
Взимку кроти не впадають в сплячку, так як вони дуже ненажерливі і не можуть обходитися довгий час без їжі. У зимовий період вони робляють ходи під снігом в листяній підстилці або сухій траві.
Чим харчуються кроти?
Кроти дуже ненажерливі – з’їдають в день стільки комах, гусениць і личинок, скільки самі важать. На зиму вони запасають дощових черв’яків, залишають їх живими, але паралізують, відкушуючи голови. У підземних кротячих ходах може бути зібрано від 100 до 1000 дощових черв’яків.
Кроти здатні голодувати максимум від 14 до 17 годин. Влітку вони вживають більше їжі, ніж взимку.
Кріт: розмноження
Кроти живуть поодинці, об’єднуючись в пари лише для народження потомства.
Для спарювання кроти виходять на поверхню.
Вагітність кротів триває від 30 до 60 днів. З кінця квітня починають з’являтися дитинчата. Їх може бути від 3 до 10 штук. Вони народжуються голими і сліпими. Ростуть вони швидко і до місяця вже досягають величини дорослих. Самки стають статевозрілими через рік, у деякі види – через кілька місяців.
Значення кротів
Кроти приносять користь тим, що знищують шкідливих комах, їх лялечки і личинки, а також слимаків, які харчуються листям, стеблами і квітами. Крот поїдає таких шкідників як дротяники, хрущ і капустянка. Крім того кроти розпушують ґрунт, влаштовуючи дренажну систему, що теж корисно для саду та городу.
Але якщо кроти розплодяться на ділянці, то користь переросте на шкоду. У великих кількостях ці тваринки можуть завдати значної шкоди сільськогосподарській ділянці. Вони розривають клумби, газони, доріжки і підривають коріння рослин. Крім того, їх основним кормом є дощові черв’яки, які дуже корисні для грунтоутворення.