Розповідь про Кривий Ріг для дітей коротко допоможе дізнатися більше інформації про це українське місто.
Розповідь про Кривий Ріг
Сьогодні моє рідне місто Кривий Ріг є великим індустріальним містом, яке славиться як найважливіша сировинна база металургійного комплексу України.
Кривий Ріг знаходиться на берегах річок Саксагань та Інгулець і згідно офіційними даним воно було засноване козаками в 1775 році. Місцеві жителі називають своє містечко «червоною планетою» через те, що воно покрите залізорудним пилом. Воно гарне, зелене та найдовше в Європі, а також приваблює своєю архітектурою та об’єктами культури.
Чому Кривий Ріг так назвали?
Згідно одній легенді про заснування міста, там де зливаються Саксагань та Інгулець хоробрий козак Ріг збудував собі будинок. Колись в боях він втратив своє праве око, тому в народі його прозвали Кривим Рогом. З часом навколо його оселі поставали нові будинки й виросло село. Але будинок Кривого Рога був постійно наповнений гостями. Люди так і говорили, що ми заїжджали до «Кривого Рога». З плином часу ця місцевість так і залишилась пов’язана із славетною козацькою минувшиною. А ім’я козака дало назву місту. В пам’ять йому поставили скульптурну композицію, яка показує сходження Кривого Рогу зі свого коня біля місця впадіння річки Саксагань у Інгулець.
Офіційна дата його заснування як козацького селища – 1775 рік. Воно поступово перетворювалось у багатолюдне село. І вже в 1860 році це був центр Криворізької волості Херсонської губернії. Після Жовтневої революції, окупації австро-угорськими військами, Громадянської війни нарешті Кривий Ріг в 1919 році отримав статус міста. Разом із встановленням радянської влади. У 1926 році місто стало підпорядковуватись Харкову. Потім була Друга світова війна, німецька окупація та діяльність підпільних організацій. Повоєнний час відзначився активним відновленням. І сьогодні Кривий Ріг є важливим економічно-науковим та індустріальним центром держави.
Чим славиться місто Кривий Ріг?
Кривий Ріг є витягнутим та пошматованим містом: житлові квартали зміняються заводами, степами, шахтами, закинутими селищами й знову житловими кварталами. Його головна окраса – найстаріша та головна вулиця Кривого Рогу. Це Поштовий проспект, довжина якого становить 3 кілометри. Колись тут був Кизикирменьский шлях, який з’єднував центральну Україну з півднем. Вулиця виникла в XVIII столітті, де до Революції діяли торгові заклади, склади, театри та безліч магазинів, майстерень в різних стилях. Важливим є те, що до Першої Світової війни Поштова вулиця була повністю вимощена бруківкою та скрізь стояли ліхтарі.
Після революції вулицю назвали на честь Карла Маркса й тут відкрили Криворізький театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка. У роки Другої світової війни Поштова площа була значно зруйнована і лише деякі архітектурні пам’ятки збереглися до сьогодні. У 1950-тих роках головній вулиці Кривого Рогу надали статус проспекту та почали будувати нові будинки та відкривати пам’ятники Тарасу Шевченку, Олександрові Полю, Леоніду Бородичу. Загалом тут є на що подивитись та де побувати.
Історичні пам’ятки Кривого Рогу
- Бейс Штерн Шульман. Це найбільша синагога Східної Європи, котру побудували після Другої світової війни. При ній працює музей та бібліотека. На території відкритий пам’ятник жертвам Голокосту на Криворіжжі.
- Криворізький історико-краєзнавчий музей. В ньому зібрані унікальні пантеологічні та археологічні колекційні зібрання, картини, книжкові колекції, матеріали з історії міста.
- Квітковий годинник. Це найбільший квітковий годинник у світі. Щороку там висаджували 22 тисячі квітів і кожна година супроводжується мелодією. Вночі його підсвічували сотнями ліхтарів. Цей годинник – головний символ Кривого Рогу. Під ним розташували першу 3Д-галерею в Україні, де на великому екрані транслюють фільми віртуальної реальності.
- Криворізький державний цирк. Відкрився в 1970 році на його арені виступали циркові артисти зі всього світу.
- Кар’єр ПГЗК. Це найбільший кар’єр в світі і основне місце видобутку залізорудної сировини. Його відносять до пам’ятки промислового туризму.
- Гребля КРЕС. Це найцікавіші куточки міста. Електростанція за радянських часів мала стратегічне значення, оскільки забезпечувала енергією місцеві шахти. Сьогодні це чудове місце для відпочинку та купання. Хоча офіційно плавати у водах греблі заборонено.
- Човнова станція. Є візитівкою парку ім. Федора Мершавцева. Човнова станція розташована на місці злиття річок Інгулець та Саксагань. Тут можна прогулятись на човні та помилуватись природою парку.
- Музичний фонтан. Відкритий у 2009 році та збудований за сучасними технологіями виключно з українських матеріалів.
- Музей історії Криворіжсталь. Музей на базі найбільшого підприємства ПАТ «АрселорМіттал», де зберігається десь 5 000 експонатів. Тут три зали: зал історії підприємства, зал досягнень сучасності та виробничий зал.