Розповідь про місто Ніжин коротко дозволить дізнатися про те чим відоме місто, коли воно було створено, які є визначні місця. Повідомлення про Ніжин доповнять цікаві факти.
Розповідь про місто Ніжин
Моє рідне місто Ніжин тому сьогодні я розповім про нього найцікавіше. Воно приваблює особливою атмосферою, церквами та старовинними будівлями. Ніжин славиться тим, що саме там були знайдені монети епохи Київської Русі та срібні динарії IV століття.
Скільки років Ніжину?
Вважається, що Ніжин був заснований в 993, а отже йому 1030 років. Хоча стародавні поселення стали виникати тут ще за епохи бронзи. А от перша писемна згадка датується 1078 роком в «Повісті минулих літ» як «Нежатина нива». В пізніших документах його називають Уненіж. У 1239 року місто було зруйноване ханом Менгу, котрий йшов через Ніжин на Чернігів. Відродитись йому вдалось вже в складі Великого князівства Литовського в XIV столітті. Пізніше воно відійшло до Московії, а в 1618 році згідно Деулінської угоди Ніжин як частина Сіверщини стала частиною Києвського воєводства Речі Посполитої.
У 1625 році Ніжин став центром староства. На лівому березі річки Остер поляки звели деревяно-земляну фортецю, залишки котрої можна роздивитись і зараз. У 1628 році місто-фортеця було центром лівобережного 10-титисячного козацького полку та відзначилось у Визвольній війні. В 1663 році тут відбулась велична історична подія – ніжинська Чорна рада на якій гетьманом Лівобережної гетьманщини став Іван Брюховецький – людина, орієнтована на Москву. Його незлюбив власний народ, за що той поквитався своїм життям.
Ще однією яскравою сторінкою Ніжина був 1675 рік, коли греки засновують в місті свою колонію та створюють суд, церкву, магістрат та школу. Вони ж відкрили першу аптеку на всій Лівобережній Україні. Пізніше вони організували Грецьке торгове братство. Так Ніжин перетворився на своєрідний торговий поліс: організовані ярмарки тривали по декілька тижнів.
Цікавий факт! До речі, сьогодні славнозвісні ніжинські огірочки теж були завезені в Ніжин греками. Вони вирощували цей овоч на околицях міста та засолювали за особливим рецептом. Вони були дорогі в ціні, як сам огірок, так і його насіння. Сам Григорій Потьомкін виписував ніжинські огірки, де б він не був. На жаль, автентичний селекційний сорт тих огірків втрачений, проте всі огірки, засолені у Ніжині досі популярні та найсмачніші!
За радянський період культурний розвиток міста якось сповільнився. Багато будівель було закрито, деякі розібрані та знищені. Вже з часів незалежності Ніжин повертає собі статус культурно-промислового центру та активно розвивається.
Походження назви міста Ніжин
До своєї сучасної назви місто пройшло декілька трансформацій:
- В 1078 році воно згадується як Нежатина нива.
- В 1135 році як Нежатин.
- В 1147 році як Уненіж.
Вчені висувають різні теорії походження назви. Деякі вважють, що воно походить від топоніма «ніга», «нега» – зволоженість. Що логічно, адже Ніжин розташувався на болотах. Інші привзяують до назви озера, яке лежить у йог околицях. Поселення звалось «город у Нежин-озера», яке трансформувалось в Неж-город, потім Ніжин. Є ще легендарна версія. Начебто колись тут жив богатир-хлібороб Нежатин. На честь його було названо поселення. Або ще така: коли монголо-татари напали на землі, то всі чоловіки пішли воювати з загарбниками. Коли вони повернулись додому то, побачили, що поля залишились незжаті, а зерно все пообсипалось. Відтоді місто так і стало називатись – «Нежатин», тобто незжата нива.
Пам’ятки Ніжина
Ніжин знаменитий своїми чудовими забудовами та плануванням XVII – XVIII ст., котре збереглось до нині. Це місто славиться як батьківщина багатьох відомих людей та постатей. Рекомендуємо відвідати наступні місця:
- Ніжинський університет
Це був єдиний ВНЗ у Російській імперії, створений в повітовому місті. Його відкрили в 1820 році. Саме тут навчались Микола Гоголь, поет Євген Гребінка, письменник Леонід Глібов, композитор Віктор Забіла, меценат Василь Тарновський-старший, історик Олександр Лазаревський та багато інших.
- Комплекс грецьких церков
Ми пам’ятаємо, що Ніжин населяли греки, котрі залишили по собі велику спадщину. Вони відкрили не тільки першу аптеку, але і першу кав’ярню. Знаменитий комплекс церков включає Михайлівську, Троїцьку та Всехсвятську церкви. До речі, до 1951 року Михайлівська церква була найвищою будівлею в Ніжині, допоки її не зруйнували в повоєнні роки.
- Миколаївський кафедральний собор
Це велична споруда українського козацького барокко, збудована на кошти братів Золотаренка, соратників Богдана Хмельницького. Під стінами собору відбулась знаменита Чорна рада 1663 року. В радянський період тут зберігали сіль, потім влаштували Будинок культури. В 1990 році проведено його реставрацію і сьогодні храм є головним для православної громади.
- Територія сучасного ринку
Ринок був збудований в ХІХ ст. і збереглось багато будинків, які того часу слугували крамницями. Збереглись і підвали під ними. Напроти ринку є стара грецька аптека 1777 року. Її відкрив лікар гусарського полку Михайло Лігда. Сьогодні це музей.
- Стара електростанція
Зведена в 1814-1816 роках Опанасом Сластіоном. Сьогодні тут діє спортивна школа.
- Храм Покрови Пресвятої Богородиці
Збудований в 1757 році. До наших днів частково збереглись оригінальні розписи олійними фарбами. За часів радянщини в ній знищили іконостас, спалили церковні книги, розтягли підлогу на будматеріали та скинули дзвін. Планувалось розмістити тут музей, проте в 1997 році в часи Незалежності почалась реконструкція храму, яку завершили в 2001 році.
- Музей Поштова станція
Через Ніжин проходили дороги на Москву, Петербург, прибалтійських країн, Одесу, Закавказзя та Царства Польського. Тому поштова станція, збудована в 1780-тих роках, була справжнім центром цивілізації на той час, справжнім вікном у світ.
- Будинок з привидами
Будинок складається з двох частин. Першу половину будинку будував грек, а іншу настоятель Благовіщенського монастиря. Кажуть, що там можна побачити чоловіка та жінку привидів. Історій їх появи дуже багато. Навіть у наш час до будівлі приїздили учасники «Битви екстрасенсів» та підтвердили історії про його прокляття.
Це тільки лише левова частка того, що можна побачити у Ніжині. Також варто відвідати: будинок капітана Лисянського, пам’ятник огіркові, церковні та храмові споруди, особняк Дяченків, краєзнавчий музей та багато чого іншого.
Матеріал підготувала Гнатюк Юлія. Авторські права належать сайту dovidka.biz.ua.