Повідомлення про мох сфагнум на українській мові може бути використане учнями при підготовці до уроку. Інформація про мох сфагнум може бути доповнена цікавими фактами.
Розповідь про мох сфагнум
Сфагнум (торф’яний мох) – багаторічна рослина, росте як суцільний, товстий, м’який і пухнастий килим (дерен). Колір сфагнуму – від світло-зеленого до червонувато-бурого.
Рід сфагнових складається з 350 видів, з них тільки 30 вважаються рідкісними.
Воду мох отримуэ з повітря, тому кореня у нього немає. Багаторічник має прямостояче м’яке стебло (висотою до 20 см), від якого пучками відходять нові гілки. У найстаріших частинах рослини стовбур стає практично порожнистим. Зверху листя формуються в головки.
Сфагнум дуже стійкий до розкладання, висушений довго зберігається. Збирають його влітку.
Мох сфагнум де росте?
Росте в болотистих місцях, сприяє швидкому заболочуванню території. Найбільш широко поширений в помірній зоні Північної півкулі. Найбільше видове різноманіття в Південній Америці. Виростають мохи великими масивами в Поліссі (на болотах), в лісостеповій і тундрової зоні.
Мох сфагнум для чого використовують?
З XI століття і навіть зараз мох використовують як перев’язувальний матеріал. Він прекрасно всмоктує рідину, а також має бактерицидні властивості, прискорюючи загоєння ран. Цим ми зобов’язані спеціальній речовині, сфагнолу. У наш час мох перед застосуванням проходить стерилізацію.
Його використовують як підстилку для худоби, як паливо і як теплоізоляційний матеріал (в стінах, щілинах).
Як в народній, так і офіційній медицині мох застосовується для лікування кишкових захворювань, ревматизму і припинення кровотечі. Завдяки наявносты карболової кислоти він зупиняє ріст багатьох шкідливих мікроорганізмів.
Широко використовується в квітникарстві як наповнювач земляних сумішей, мох перешкоджає гниттю коріння рослин і робить грунт більш пухким і легким.
В рівній суміші з гноєм це чудове добриво. Мох незамінний в якості субстрату для земляних сумішей орхідей.
Особливості сфагнуму
На нижніх листках міститься велика кількість порожніх мертвих клітин, легко всмоктують воду з грунту (в 20 разів більше власної ваги).
Другий шар складається з маленьких, одношарових листків довжиною до 2 мм, які виробляють хлорофіл. Довгі і вузькі, вони розташовуються між водоносними пелюстками.
Мох росте всього на кілька сантиметрів на рік, і процеси росту і розкладання протікають одночасно. Щороку нижні стебла відмирають, а завдяки відсутності кисню, кислому середовищу і постійній вологості утворюється торф.
Перевага сфагнуму в тому, що він створює так звані верхові болота, що складаються з великого шару торфу. У таких болотах немає небезпечних трясовини.
Розмноження сфагнуму
Розмножується спорами і відприсками в липні і серпні. Спори розташовані на ніжках в жовтуватих коробочках, кулястих і з відпадаючою кришечкою. Але переважає розмноження відприсками, коли найсильніша гілка відділяється і росте самостійно.
Різні види рослини можуть бути як дводомними, так і однодомними. Антеридії і архегонії (чоловічі та жіночі органи відтворення) завжди знаходяться на різних пагонах. Існує два покоління мохів, з них статева фаза (гаметофіт) переважає над безстатевою (сапрофіт).
Сподіваємося, викладена інформація про мох сфагнум допомогла Вам. А власну розповідь про мох сфагнум Ви можете залишати через форму коментарів.
© dovidka.biz.ua 2017