Розповідь про сапсана допоможе скласти опис птаха, дізнатися де живе, чим живиться сапсан. Інформація про сапсана може бути доповнена цікавими фактами.
Сапсан птах
Сапсан відноситься до родини соколових (Falconidae). Це найшвидший птах на нашій планеті.
Швидкість сапсана – 330 км/год (в пікіруючому польоті).
Сапсан: опис птаха
Довжина тіла дорослих особин становить 38-49 см, а розмах крил сапсана 96-116 см. Самки значно більші за самців. Самці важать 440-740 г, а самки 920-1320 г.
Птахи мають м’язистий тулуб з розвиненою грудною кліткою. Забарвлення сіре з легким блакитним відтінком. Шия, груди і живіт покриті жовтуватим з темними смужками оперенням.
Крила вузькі. Хвіст короткий, розкривається віялом. На тімені і потилиці знаходиться шапочка з темного пір’я. Жовтуваті ноги покриті довгим оперенням.
Над очима розташовані опуклі надглазні дуги. Дзьоб загнутий назад. На кінці наддзьоб’я є зубці, якими птахи перекушують хребет шиї своєї жертви. Три пальці спрямовані вперед, а один в протилежну сторону. Всі вони озброєні гострими і міцними серповидними кігтями.
Сапсан: спосіб життя
Більшість сапсанів мігрує в більш теплі краї з настанням зимових холодів. Зустрічаються також популяції, які ведуть осілий спосіб життя.
Представники даного виду пристосувалися до життя в різних кліматичних зонах. Вони селяться на скелястих узбережжях, в дельтах річок, напівпустелях, болотах, на сільськогосподарських землях і навіть в міських районах. Для життя їм підходить будь-яка місцевість, в якій водяться дрібні пернаті, які є їх основною їжею.
Сапсан зазвичай гніздяться поблизу скелястих обривів. Мисливська ділянка одного хижого птаха становить близько 55 кв. км, а в місцевостях з мізерною їжею часом досягає 155 кв. км.
Пернатий хижак для полювання застосовує дві стратегії. Він нерідко годинами сидить на гілках високих дерев або на кручі, чекаючи наближення жертви і помічає її на відстані до 1500 м. Коли вона наблизиться до нього, він стрімко злітає в повітря і падає на неї, втикаючи гострі кігті в спину. Удар буває настільки потужним, що у жертви нерідко відлітає голова.
Часто сапсан переходить до активного полювання і літаючи, шукає потенційний мисливський трофей. Помітивши здобич, він складає крила і каменем пікірує на неї на великій швидкості.
Чим харчується сапсан?
Найчастіше здобиччю стають співочі птахи, ворони і чайки. Жертвами стають, як правило, молоді і хворі пернаті. Вкрай рідко сапсани нападають на гризунів і дрібних домашніх тварин.
Сапсан: розмноження
Залежно від місця проживання початок шлюбного періоду буває в березні або травні. Спочатку він починається у птахів, що живуть ближче до півдня.
Самець всіляко прагне зацікавити осіб протилежної статі, демонструючи в польоті хитромудрі фігури вищого пілотажу, періодично нагадуючи про себе гучними криками. Під враженням побаченого крилата подруга приєднується до віртуоза, і вони продовжують гратися разом.
Гніздяться сапсани зазвичай на скельних кручах. Після спарювання самка залишається на час відкладання яєць в гнізді. Їду їй дбайливо доставляє чоловік. Вона відкладає зазвичай 3-4 яйця, по одному через кожні 2-3 дні.
Протягом місяця подружжя по черзі насиджують кладку. Після народження пташенята дуже слабкі і потребують постійної опіки, але вже через 17 днів можуть обходитися без обігріву.
У перші тижні пташенята покриті м’яким білим пухом. Приблизно на двадцятий день у них відростають махові пера. Тепер вони постійно змахують крилами, розвиваючи грудні м’язи і готуючись до майбутніх польотів. Через п’ять-шість тижнів після народження вони залишають гніздо і вчаться літати.
Батьки вчать дітей полювати. Для цього вони приносять корм своїй малечі, але кожен раз залишають його все далі від гнізда. В кінці навчання дорослі сапсани спеціально випускають в повітрі поранену пташку, щоб їх нащадки змогли самостійно її зловити. У 3 місяці вони стають повністю самостійними і остаточно розлучаються з батьками, вирушаючи на два роки в подорож. Після її закінчення сапсани стають статевозрілими і утворюють подружні пари.
Тривалість життя сапсана в дикій природі близько 15 років.
Сапсан: цікаві факти
З давніх-давен на Сході сапсани широко використовувалися для полювання на дичину. В Європі соколине полювання поширилася головним чином після Великого переселення народів в IV-VII століттях.
В епоху Середньовіччя таке полювання стало улюбленим заняттям знаті. Використовувати простолюдинам сапсанів для полювання в більшості європейських королівств і князівств довгий час категорично заборонялося під загрозою смерті через повішення.