Що таке плодівництво? Історія розвитку плодівництва

Природознавство

Що таке плодівництво?

Плодівництво – це галузь рослинництва, яка займається вирощуванням плодових культур з метою отримання фруктів для безпосереднього споживання і для використання їх в інших галузях промисловості.

Історія розвитку плодівництва

Батьківщиною ягідних і плодових культур є Середня і Передня Азія, Південно-Східна, узбережжі Середземного моря і Закавказзя. Згідно з письмовими джерелами плодівництво було відомо за 3 тис. років до н. е. в Ассирії і Вавилоні, за 2 тис. років в Китаї, близько 2 тис. років в Індії, 700 років до н.е. в Криму, за 400 – 300 років до н. е в Греції. Вчені вважають, що груша, слива, яблуня, персик, маслина, абрикос і гранат були окультурені більше 4 тисяч років тому, а вишня, черешня і лимон – більше 2 тис. років.

Плодівництво в період феодалізму почало поширюватися в країни Західної Європи, особливо галузь стала популярною у Франції. Зосереджено воно було в монастирях і феодальних маєтках, носячи натуральний характер. З розвитком капіталізму було утворення світового ринку і вдосконалення способів обробітку ягідних і плодових рослин.

У XVII – XVIII ст. плодівництво як галузь сільського господарства, стало активно розвиватися в Бельгії, Великобританії, Нідерландах, а в ХIХ ст. в Німеччині. У цей час людина вивела багато цінних сортів яблунь. У США і Західній Європі з’являються величезні площі промислових садів. З розвитком технологій з’явилися нові способи обробки ягід і фруктів, що справило величезний вплив на розвиток плодівництва.

Основи плодівництва

У сучасному світі нараховується 1500 видів плодоносних рослин. Для розвитку цієї галузі сільського господарства необхідно науково і обґрунтовано підбирати культури, які підійдуть для обробітку в конкретному регіоні. Виведенням нових сортів займаються селекціонери. Абсолютно всі плодові породи – це багаторічні рослини, які розрізняються ступенями врожайності, довговічністю і стійкістю, вимогам до клімату. Виділяють наступні групи плодових порід:

  • Деревовидні. Дана група рослин відрізняється товстим стовбуром, потужною кореневою системою, довгожительством. Однак вони пізно починають плодоносити. Серед них: горіх, абрикос, груша, яблуня, черешня, хурма.
  • Кущоподібні. Характеризуються тонким стовбуром (їх може бути декілька), меншою довговічністю, розлогою шапкою зелені, раннім плодоношенням. Серед них: вишня, кизил, обліпиха, гранат.
  • Чагарникові. Представники групи не вище 1,5 м, здатні відроджуватися зі стовбурових підземних стебел. Плодоносити починають швидко, однак вони не довговічні. Серед них малина, агрус, чорниця.
  • Ліанові. Це деревні, кучеряві багаторічні рослини. Серед них ожина, виноград, лимонник.
  • Багаторічні трав’янисті рослини. Вони виростають кущиками або стеляться по землі. Представники не мають стовбурової опори і дуже плодовиті – морошка, суниця, полуниця

Залежно від морфологічних груп рослин, умов обробітку, зонального розміщення виділяють 6 біологічних груп плодових:

  • Ягідні. Їх вирощують з метою отримання ягід, які швидко псуються. Однак вони характеризуються високою харчовою цінністю. Їх вживають в їжу в переробленому і сирому вигляді. Рослини прекрасно переносять суворий клімат і дають високий урожай.
  • Цитрусові. Ростуть в субтропічному кліматі. Дерева або чагарники з вічно зеленим листям дають смачні, соковиті плоди, багаті на вітамін С. Їх не тільки вживають в сирому вигляді, але і виготовляють біологічні активні добавки, соки, джеми.
  • Зерняткові. До них відносяться Яблуневі і Розанні рослин.
  • Кісточкові. Це рослини підродини Сливові, які дають корисні і солодкі плоди: вишня, абрикос, черешня, слива. Кісточкові невибагливі в догляді.
  • Горіхові. Вони виростають в помірному, субтропічному і тропічному кліматі. Їх плоди містять токофероли, вуглеводи, вітамін Е і білок і широко використовуються в фармацевтиці, кондитерської промисловості. Представники: мигдаль, фундук, волоський горіх, каштан, фісташка.
  • Субтропічні різноплодові. Вони ростуть в місцях з теплим кліматом. Найпоширеніші культури – інжир, гранат, хурма.
  • Тропічні різноплодові. Ростуть в місцях з жарким кліматом, не переносять перепадів температур і холод. Найпоширеніші культури – манго, фінікова пальма, кокос, авокадо, ананас.
  • Пряні деревні. Представлені ваніллю, чаєм, гвоздикою, і лавровими рослинами. Не люблять перепадів температур.
Оцініть статтю
Додати коментар