Що таке прісна вода?
Прісна вода – це протилежність морської води, що охоплює ту частину доступної води Землі, в якій солі містяться в мінімальних кількостях.
Вода, солоність якої не перевищує 0,1 ‰, навіть у формі пару або льоду, називається прісною. Крижані масиви (наприклад айсберги) в полярних регіонах і льодовики містять в собі найбільшу частину прісної води Землі. Крім цього, прісна вода є в річках, струмках, підземних водах, прісних озерах, а також в хмарах. За різними підрахунками частка прісної води в загальній кількості води на Землі складає 2,5-3%.
Близько 85-90% запасів прісної води міститься у вигляді льоду.
Водні басейни, які розташовуються під землею на глибині від десятків до сотень метрів – це своєрідні судини, де вода оточена твердою породою і знаходиться під високим тиском. Вода, що накопичується на невеликій глибині, є відмінною основою для колодязів, водопровідних колонок. Ця вода придатна для побутових потреб, але вимагає особливого очищення в разі використання її в їжу. Вода, що знаходиться на глибині в кілька метрів від землі має один істотний недолік – вона постійно контактує з верхнім пухким шаром грунту і може бути забруднена пестицидами, важкими металами, радіонуклідами та іншими речовинами і сполуками. Тому водойми на більшій глибині чистіші та безпечніші.
Сьогодні нестача чистої прісної води – найголовніша проблема людства. Вчені всього світу розробляють програми і технології, які спрямовані на опріснення морської й океанічної води.
Основним способом для видобутку прісної води є принцип дистиляції. Але крім цього способу використовуються і інші фізико-хімічні методи, більш дешеві й доступні.
Як і чому треба берегти прісну воду?
Запаси чистої питної води обмежені і постійно зменшуються, тому воду потрібно берегти.
Як берегти воду? Цю проблему простим заощадженням води на побутовому рівні не вирішити. Треба виключити потрапляння в воду сміття і стоків, які поділяються на промислові, сільськогосподарські і каналізаційні. Кожен з нас повинен свідомо намагатися мінімізувати потрапляння сміття та стоків у воду, і це тільки перший етап вирішення проблеми. Надалі ж треба переходити на закритий цикл очищення стоків і знищення сміття, але не просто спалюванням, а також його вторинної переробкою.
Ніколи не можна кидати в річки сміття, не варто залишати сміття і на березі річок, адже воно потрапить у воду. Вдома чи в будь-якому іншому місці потрібно економно використовувати воду.
Також, на рівні держав, треба контролювати різні викиди нафти і подібних забруднюючих речовин у воду.