Акули – це тварини, які відносяться до типу хордових, клас хрящові, надзагін акули. Саме слово «акула» походить від мови древніх вікінгів. Самі вікінги називали словом «hakall» всіх риб. Акули живуть Світовому океані, тобто населяють всі моря і океани.
Швидкість акули
Максимальна швидкість акули залежить від виду. У морях і океанах світу мешкає більше 400 видів акул, але найшвидшою з них є мако, а найповільнішою – гренландська акула.
Мако – найшвидша акула в океані, здатна розвивати швидкість близько 74 км на годину. Ця акула також здійснює неймовірні стрибки за здобиччю на висоту до 6 метрів над поверхнею води.
Повільна гренландська акула може плавати зі швидкістю, яка не перевищує 5 км на годину. Цей вид живе в Північно-Льодовитому океані.
Китова акула – найбільший вид акул, яка розвиває швидкість 36 км на годину.
Чим харчуються акули?
Їжа різноманітна і залежить від ареалу. Переважно акули харчуються морською рибою. Глибоководні види їдять ракоподібних. Китова, велетенська акули споживають головоногих молюсків, дрібну рибку і планктон. Біла акула харчується морськими слонами, вухастими тюленями і китоподібними ссавцями.
Розмноження акул
У акул тривале статеве дозрівання. В середньому самки здатні до розмноження тільки через 10 років після народження. А китова акула і зовсім стає статевозрілою в 30-40-річному віці. Одні види тварин є яйцеживородящими, інші живородящими, а треті відкладають яйця. Інкубаційний період триває до 2-ох років, все залежить від видового різноманіття.
Яйцеродні акули відкладають 2-12 яєць. Вони покриті білковою і рогоподібною оболонками, які захищають їх від морських хижаків. Дитинчата після виходу з яйця живуть і харчуються самостійно.
У яйцеживородящих акул дитинчата вилуплюються в утробі матері і деякий час розвиваються в яйцеводах. Вони харчуються не заплідненими яйцями, а коли у малюків з’являються зуби, то сильніші поїдають слабких сестер і братів. В результаті народжується 1-2 найсильніших і розвинених дитинчати.
Цікаві факти про акул
У Китаї суп, зварений з плавників акули, є справжнім делікатесом. Його пропонують тільки найпочеснішим і бажаним гостям. А в сушеному вигляді вони вважаються афродизіаком.
У культурі Японії акули вважаються монстрами, які забирають душі грішників.
М’ясо акули накопичує ртуть протягом всього життя тварини.
Із міцної шкіри хижака роблять абразивні матеріали і використовують її в галантерейній промисловості.
Сьогодні 1/3 частина акул, з вини людини, знаходиться на межі зникнення. Їх вбивають заради плавників.
Найбільш боязкими є китові акули.
Найбільша хижа риба – це біла акула.
У акули еластичний шлунок, що вміщає в себе багато їжі. Цікаво, що соляної кислоти в ньому часто недостатньо для перетравлення великої кількості їжі. Тоді тварина вивертає шлунок навиворіт і звільняє від надлишків. При цьому він не страждає від гострих зубів акули.
Зір рибини перевищує людський по гостроті в 10 разів. Слух вловлює інфразвуки і низькі частоти, а також забезпечує рівновагу. У акул рідкісний нюх – запахи вони вловлюють з повітря і води в співвідношенні 1: 1 000 000.
Щелепа хижака оснащена довгими, гострими, конусоподібними зубами. Ними вона легко відриває плоть. Коли зуби сточуються або випадають, то на їх місці виростають нові. В середньому в акули по 4-6 рядів зубів на кожній щелепі. А у китової акули 14 тисяч зубів.