“Сікстинська Мадонна” аналіз вірша за жанром – сонет. Сонет (від італійського Sonetto — звучати) — ліричний вірш, який складається з 14 рядків п’ятистопного або шестистопного ямба. Виник сонет в італійській літературі на початку ХІІІ століття.
“Сікстинська Мадонна” детальний аналіз
Автор – Іван Франко
Рік написання – 1881
Збірка – “З вершин і низин” (Вольні сонети)
Вид лірики: інтимна
Тема: захоплення красою Сікстинської Мадонни з однойменної картини Рафаеля.
Ідея: віра поета в перемогу краси, яка є невіддільною від добра. Втілення в образі жінки краси мистецтва, творчого натхнення.
Провідний мотив: захоплення вродою жінки; дивування неземній красі Мадонни;.
Віршовий розмір: ямб.
Образи-символи у творі “Сікстинська Мадонна”
- Образ Діви Марії символізує самопожертву, найвищий прояв гуманізму, християнську жертовність, материнську любов.
- Образ жінки Мадонни – втілює красу мистецтва, творче натхнення, Музу, що надихає на творчість.
- Рожа – символ дівочої чистоти, краси, любові.
Спавжнім шедевром є сонет “Сікстинська Мадонна” (1881), викликаний роздумами Франка над однойменною картиною Рафаеля “Сікстинська Мадонна”(1516), на якій поєднано божественне й земне начала, лик Богородиці з образом босоногої жінки. Внутрішній рух цього жіночого образу підкреслюється тривожними тінями складок одягу, клубоченням хмар під ногами Мадонни, її задумливим поглядом, здатністю вмить спуститися на землю і водночас залишатися недоступною. Ця багатовимірність і динаміка Рафаелевого образу Мадонни проливає світло і на художню картину сонета Франка, овіяного високим шиллерівським духом: вірою в пермогу краси, невіддільною для поета від добра, а відтак божественного начала.
У сонеті Франка жінка втілює красу мистецтва, творче натхнення, музу. Образ жінки багатогранний, він асоціюється з архетипом матері – символ космічного і земного життя, берегинею родючості, смерті й воскресіння. Через символ вічного оновлення земна жінка виростає до образу матері-діви, чистої й непорочної краси.
У Мадонні поет вбачає богиню, «райську рожу», і, хоч не знайшов для себе богів на небесах, цій — поклониться, як богині. Краса мадонни справжня, прекрасна, щира, добра. Франко боготворить жінку, богиню-матір з дитиною на руках. Це дійсно гідно поваги.
Художні засоби “Сікстинська Мадонна”:
Тези й антитези, наприклад, “що не богиня ти?” , “Так, ти богиня!”;
Смислову наповненість і багатозначність образу героя передають лексеми: «боги», « духи», «висота», «небо», «небеса», «лице небесне», «мати».
Дякую дуже допомогло!!!