“Слово про похід Ігорів” аналіз (паспорт)

аналіз слово про похід ігорів Аналіз твору

“Слово про похід Ігорів” – автор, тема, ідея, головні герої, сюжет, історична основа наведені в цій статті, ця інформація допоможе скласти літературний паспорт твору.

Слово про похід Ігорів” – героїчна поема кінця XII ст, одна з найвідоміших пам’яток давньоруської літератури. «Слово про похід Ігорів» присвячене походу дружини князя Ігоря на половців.

“Слово про похід Ігорів” аналіз твору

Автор: невідомий український поет з тих часів, можливо лицар, що був у Ігоревій дружині.

Рік написання: XII століття (1187р.)

Літературний рід: ліро-епос.

Жанр “Слово про похід Ігорів”: героїчна поема (на думку деяких літературознавців — по­вість, літописна повість).

Тема “Слово про похід Ігорів”: зображення невдалого походу новгород-сіверського князя Іго­ря на половців 1185 р.

Ідея “Слово про похід Ігорів”: заклик руських князів до єднання для спільної бороть­би проти зовнішніх ворогів.

Основна думка: тільки в єдності — сила; «золоте слово» — любов до Батьківщини, збереження її єдності.

Напрям – орнаменталізм

Головні герої:

  • князь Ігор,
  • Святослав Ольгович – небіж Ігора, князь рильський
  • Всеволод Святославович – брат Ігора, князь курський та трубецький;
  • Ярославна (дружина Ігоря);
  • половці Овлур, Гзак і Кончак.
  • Руська земля – є центральним образом твору

Сюжет “Слово про похід Ігорів”

Похід князя Ігоря разом із братом Всеволодом, незважаючи на пророче затемнення сонця (тут також іде детальний історичний екскурс у минуле Русі) — лихі віщування природи, другий бій і поразка війська Іго­ря — плач руських жінок — віщий «мутен сон» київського князя Святосла­ва та його «золоте слово, з сльозами змітане», звернене до руських князів — плач Ярославни в Путивлі на забралі, звертання її до сил природи — князь Ігор у полоні — утеча його з неволі з допомогою Овлура — погоня половців за князем — зустріч на рідній землі й уславлення Ігоря та його дружини.

Композиція “Слово про похід Ігорів”

  • Експозиція: підготовка Ігоря з дружиною князів до військового походу, зловісні знаки.
  • Зав’язка: бій з половцями.
  • Кульмінація: поразка руської дружини; Ігор потрапив у полон. Всеволод загинув під час бою
  • Розв’язка: втеча Ігоря з половецької неволі.

Особливістю композиції є недотримання хронологічної послідовності розповіді, великі описи прирроди, авторські роздуми.

“Слово про похід Ігорів” історична основа

Невідомий автор розповідає про реальну історичну подію: похід новгород-сіверського князя на половців 1185 р. Міжусобні змагання князів Київської Русі за землю призвели до жахливої руїни: пограбування міст, спалення сіл, захоплення полонених, убивства родичів. Ситуацією скористалися половці, які з 1061 р. нападали на східнослов’янські землі. Керуючись головним завданням (захист Руської землі), у 1183 р. великий князь київський Святослав з допомогою ще кількох князів переміг половців. Князь Ігор також вирішує завоювати половців: перший похід – вдалий, другий (через 2 роки, у 1185 р.) – закінчився поразкою у битві на р. Каялі.

“Слово про похід Ігорів” ідейно-художній аналіз

Як тільки до Ігоря долучився брат Буй-Тур Всеволод зі своїми хоробрими воїнами, тоді рушили вони в степи. Та на небі показалися зловісні знаки, що їх поет уважає за ворожбу нещастя. Сонце притьмилося, звіялася буря, військо почало непокоїтись. Але Ігор став перед військом і гукнув голосно:

— Браття! Лучче згинути в поході, аніж завертатися собі на сором! Ходім аж до Дону, щоб шолом води з нього зачерпнути, або копіє (спис) зломити і вмерти.

І рушили далі. Вдосвіта стали над річкою Каялою, що впадає до Озівського моря (тепер ця річка зветься Калміжа) вишикувалися в ряди й загородили степ червоними щитами, наче муром.

Це було в п’ятницю рано. Кончак і Іза, половецькі хани, виступили зі своїм військом, і почалася страшна битва. Першого дня наші князі побили половців, забрали в них багато майна й хоругв, що їх воїни кинули до ніг хороброму Ігореві Святославовичеві.

Настала ніч, і здавалося, що половці вже повтікали. Але досвіта в суботу вони знову кинулися в битву й билися розпачливо. Списи ломилися, мечі щербилися, дудніла земля над Каялою, бо з-над Дону й Донця йшли з войовничими вигуками нові сили половців своїм на поміч. Билися знову цілу суботу, і знову битва була невирішеною.

А в неділю рано зійшлися знову, та вже не було сили у хоробрих лицарів. До полудня майже всі погинули, а князів узяли половецькі хани в неволю. Взяли Ігоря, і Всеволода, і Володимира, і Святослава.

Поет каже, що від того посумніла вся українська земля, а київський князь Святослав мав тої ночі страшний сон, який віщував йому, що його сили (себто поддані йому князі) Ігор і Всеволод у велику біду потрапили. А як дійшла до Києва страшна звістка про битву над Каялою, то заплакала вся Україна й заридала Ігорева дружина, княгиня Ярославна у Путивлі. Поет закликає всіх українських князів, щоб пішли помститися за Ігоря, бо половці й до них незабаром доберуться. І справді, відразу після тієї трагічної битви. Половці знову кинулися на Україну і спустошили її аж по сам Київ.

Та князь Ігор не довго був у половецькій неволі. Йому пощастило познайомитися з половчином Овлуром, і той допоміг князеві втекти з неволі на Україну.

Невідомий поет описує його втечу і те, як половці пустилися рано за ним у погоню, але не здогнали. Ігор летів птахом і щасливо дістався у Новгород. І тоді зраділа вся Україна. І два роки пізніше визволилися з неволі й інші князі та повернулися додому.

А половці вже й не нападали, бо були дуже ослаблені тою битвою, а з Азії загрозу становив їм інший народ монгольського походження — татари, що потім розбили їх зовсім, і самі почали знищувати Україну.

“Слово о полку Ігоревім” скорочено аудіокнига

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Обичная девчонка з огромними губами

    А где моя красота ???

    Відповіcти
  2. антон

    отчим украл

    Відповіcти
  3. Арестович

    гарий твір

    Відповіcти
    1. Зеленський

      Олексію, Ви звільнені.Я цей текст підготував на урок раніше чим Ви, але Ви всеодно його прочитали. Відтепер , Олексію, називаєтесь ворогом народу.

      Відповіcти
      1. Оля

        пхпхпхпх

        Відповіcти
  4. миша

    пон ичо

    Відповіcти
  5. Степан Сергійович

    продам гараж

    Відповіcти
    1. Михайло Іванович

      беру

      скільки?

      Відповіcти